Ugrás a tartalomra

Az ország német kéttannyelvű iskolái versengtek a Szabó Lőrincben

Detzky Anna
Utoljára módosítva
2024. november 22. péntek 18:29
Az iskola 35 éve indította el német-magyar két tanítási nyelvű képzését. Jubileumi éve kapcsán szervezte a versenyt.

Az egyik jelenet / Fotók: Osztie Tibor

Országos német nyelvű országismereti versenyt rendeztek a Miskolci Szabó Lőrinc Általános Iskolában november 22-én péntek délben. Közel száz diákot vártak, akik kreatív és színvonalas feladatokon keresztül mérték össze a tudásukat. Az első alkalommal meghirdetett rangos eseményre, az iskola jubileumi éve adott apropót, hiszen 35 éve indították el a német-magyar két tanítási nyelvű képzését. 

A rendezvénnyel, amelyet a Bosch is támogatott, a tehetséges és a német nyelv iránt elkötelezett tanulók támogatása mellett, a német kultúra ápolása, népszerűsítése is volt a céljuk. A résztvevő diákok számára tapasztalatot, tudást és szép élményeket szerettek volna nyújtani. 

Ünnepekről játékosan németül

„Örömmel és büszkeséggel köszöntök mindenkit a mai országismereti verseny alkalmával, amelyet ennek a különleges évfordulónak a jegyében terveztünk. Hiszen az országban először nálunk indult el a német-magyar két tanítási nyelvű képzés és az idő kiállta a próbáját. A zsűri tagjai ezúttal nemcsak a versenyzők teljesítményét értékelik, hanem saját szakértelmükkel, tapasztalataikkal hozzájárulnak a rendezvény sikeréhez” – mondta köszöntőjében Balajtiné Markó Judit, a Miskolci Szabó Lőrinc Általános Iskola igazgatója. 

„A verseny remek lehetőséget kínál arra, hogy a tanulók megmutassák tudásukat, felkészültségüket és a német nyelv iránti elkötelezettségüket. Ugyanakkor szeretnénk azt is kiemelni, hogy ez a nap nekünk nem csupán a tudásról szól, hanem a közösségi élményt is megadja. Ennek során tanulunk egymástól és inspirálódunk. Külön köszönet illeti a felkészítő tanárokat, akik lelkes munkájukkal segítették a versenyzőket. Ők a diákok számára a tudás átadásán túl pedagógusként is közreműködnek” – hangsúlyozta. 

Balajtiné Markó Judit, a Miskolci Szabó Lőrinc Általános Iskola igazgatóhelyettese

Az igazgatónő kérdésünkre elmondta, hogy a Kétnyelvű Iskolákért Egyesülethez tartozó iskolákat hívták meg, többek között Jászberényről, Nyíregyházáról, Szolnokról és Budapestről. A gyerekek két kategóriában: 5-6. osztályos és 7-8. osztályos kategóriában versenyezhettek. Egyrészt német nyelvű prezentációval készültek a német nyelvű országok ünnepeiről, köztük nemzetközi ünnepekről. Másrészt játékos vetélkedőn vettek részt, amely különböző, ünnepcsoportokhoz kapcsolódó állomásokból állt, komoly nyelvi tudást igénylő feladatokkal. A tudást, a kreativitást és a nyelvhelyességet háromtagú zsűri értékelte. 

Hiánypótló intézmény

- A tankerület számára minden iskola nagy eseménye fontos alkalom arra, hogy számba vegyük, hogy mi mindenre fókuszálnak az intézményeink. Továbbá melyek azok a súlypontok, amelyek Miskolc oktatási rendszerében kínálatként rendelkezésre áll a szülőknek. Hagyományosan a Miskolci Szabó Lőrinc Általános Iskola évtizedek óta az elsők között a német nyelvre irányította a figyelmét. A két tanítási nyelvű képzéssel ezen a területen alapozták meg az iskola hétköznapjait, amely máig hiánypótló – nyilatkozta szerkesztőségünknek dr. Tózsa-Rigóné dr. Nagy Judit, a Miskolci Tankerületi Központ szakmai vezetője, igazgatóhelyettese. 

Háromtagú szakmai zsűri értékelte a produkciókat

Hozzátette, hogy az általuk megszervezett országos országismereti verseny alkalom arra, hogy szakmai párbeszéd kezdődjön a két tanítási nyelvű iskolák között. Másrészt a gyerekek számára találkozási lehetőség hasonló területen tanuló diákokkal. Hosszú távon pedig a fiatalok idegennyelvi tudása hozzájárul munkaerőpiaci érvényesülésükhöz is és Magyarország a német kultúrkörhöz kötődik. 

Kommunikatív tudásátadás

Komlósy Tamásné, a Miskolci Szabó Lőrinc Általános Iskola nyugalmazott igazgatóhelyettese, a két tanítási nyelvű program megálmodója és elindítója a képzés kezdeteit idézte fel. 

- Egy országos pályázatra nyújtottuk be német két tanítási nyelvű programunkat, amelyet elfogadtak. Ezt követően nyolc évig kísérletként folyt iskolánkban a német-magyar két tanítási nyelvű képzés, mivel nem igazán volt előzménye. Mindössze annyi, hogy már korábban is folyt nálunk emelt szintű német nyelvoktatás, amelynek keretében több órában tanulták diákjaink a németet – foglalta össze. 

Jelmezes versenyző gyerekek

Rámutatott, hogy tanulóik a 8. évfolyam végére B1 szintű tudással rendelkeznek. Kommunikatív tudással gazdagodnak, mert nemcsak a németet tanulják németül, hanem bizonyos tantárgyakat is. Ezáltal széles körű szókincsre tesznek szert. Az ilyen típusú képzésre nagy az igény a városban. 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!