Ugrás a tartalomra

A lelket és az életet tárja elénk Rudolf Mihály legújabb kiállítása

Bódogh Dávid
Utoljára módosítva
2025. április 04. péntek 11:30
„Lélek és élet – Rudolf Mihály és Útitársai” címmel nyílt kiállítás péntek délután a Miskolci Galéria Rákóczi-házában. 

Négy és fél évtized szakmai termését mutatja be a több mint százötven kétdimenziós tervrajzot és jó pár térbeli alkotást felvonultató kiállítás. A humanista szemléletű építész valódi közösségépítő, akit életében és hivatásában a lélek erősít. Ez teszi őt hitelessé a szakrális épületek tervezésében és rekonstrukciójában – hangzott el egyebek közt a kiállításon felszólalók méltatásában Rudolf Mihályról.

A péntek délután tartott ünnepi eseményen Kákóczki Andrásnak, a Miskolci Galéria tagintézmény-vezetőjének köszöntőjét követően Tóth-Szántai József rámutatott: a város természeti értékei mellett legalább annyira fontos tisztában lennünk épített örökségünkkel, mely miskolciságunk, identitásunk tartópillére. Miskolc polgármestere úgy fogalmazott: a „falakba rejtett szellemi örökség” olyasvalami, ami nem csupán egy-egy város arculatát határozza meg, hanem az „örökkévaló, kortalan, időtálló értékeket” is hordozza.

Rudolf Mihály pályája Miskolcon indult az 1970-es évek legvégén, s máig ott folytatódik. A Miskolci Építész Műhely (1978-1990) tagjaként kezdte pályáját, a műegyetemi építészhallgatók csoportjában, akik egyetemi tanulmányaik után együtt kívántak dolgozni és élni. Vonzotta az építészek „Kollektív Háza" (ahol sok fiatal szakember együtt élt, lakott), s Plesz Antal hátrahagyott műhelye: Bodonyi Csaba és Ferencz István irodája. Vonzotta a Miskolci Grafikai Műhely, az Újzenei Stúdió – ezeket távolabbról szemlélte – és a Miskolci Építész Műhely, melynek tagja lett.

A kiállítást megnyitó Bodonyi Csaba felidézte: Rudolf Mihály kezének nyomát viseli Miskolcon az Avasi Református Templom, a Miskolc-Belvárosi Református Egyházközség temploma, a Nyilas Misi Ház és az 1999-ben újjáépített Deszkatemplom is. Az Ybl- és Széchenyi-díjas építész szerint a „hittel áldott alkotó” humanista attitűdje révén nyerhette el az egyházak bizalmát, s alázatosságával találta meg magát a templomépítészetben.

Rudolf Mihály másik szaktársa, Ferencz István azt hangsúlyozta, hogy kollégájára mindig úgy tekintett, mint aki „nem fejből, hanem mellkasból, lélekből” dolgozik. Végezetül Juhász Ferenc római katolikus plébános mondott köszönetet az egyházmegyéért végzett tevékenységéért Rudolf Mihálynak. 

Osztie Tibor képgalériája

Hogy mennyire aktív az idén hetvenedik életévét betöltő Rudolf Mihály, azt jól mutatja, hogy hetek óta az ő hathatós közbenjárásával zajlik megfeszített munka a tavaly szeptemberben tűzkárt szenvedett Miskolctapolca Barlangfürdő újjáépítéséért. Lapunknak nemrég betekintést engedett a tervezési munkálatokba Rudolf Mihály, melyről ITT írtunk.

A kiállítás május 4-ig látogatható.
 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!