4 ok, amiért imádjuk a patinás színházak hangulatát
Miért szeretjük annyira a színházakat?
Nem kérdés, hogy egy régi színházépület rendkívül egyedi és utánozhatatlan atmoszférával rendelkezik, azt azonban sokszor még a művészetekért rajongók sem tudják szavakba önteni, miért van ez így; mi mégis kísérletet teszünk erre.
1. A történelem élő jelenléte
Ha a patinás színházak mesélni tudnának… A színjátszás rajongói számára csodálatos érzés belegondolni abba, hogy az elmúlt évtizedekben hány premier, előadás, próba és különleges esemény zajlott ezekben az épületekben. A kopott padló, a régi festék, kárpitozott székek és a gyönyörű szőnyegek mint egy-egy letűnt korszakra emlékeztetnek, hiszen tanúi voltak a történelem eseményeinek, a fontos társadalmi változásoknak, ez pedig minden helyet rendkívül vonzóvá tehet.
2. A klasszikus építészeti stílus
A régi színházak a legtöbb esetben az építészet remekművei: láthatunk itt bonyolult díszítéseket, csodás freskókat, aranyozott elemeket, szobrokat és festményeket is. A mennyezet festett kupolái, a márványoszlopok és a kristálycsillárok olyan kiegészítők, melyekben élmény elmerülni, így még azok számára is lenyűgöző lehet a látogatás, akiket a színdarabok nem képesek lekötni.
3. Az akusztika csodái
A színjátszás története több ezer évre nyúlik vissza, melynek legnagyobb részében természetesen nem álltak rendelkezésre a modern hangtechnikai megoldások. Ezekben a régi épületekben tehát rendkívül fontos volt az akusztika, így odafigyeltek arra, hogy a színpadról a hang még a leghátsó sorokba is eljusson. Egy régi színházban ma sincs feltétlenül szükség a hangosításra, ez a természetes élmény pedig rendkívül különleges atmoszférát teremt, melyet a modern épületekben ritkán tapasztalhatunk.
4. A közösségi élmény varázsa
Természetesen egyedül is beülhetünk egy színházi darabra, ez a program azonban rendszerint közösségi élmény: az irodalom és a színészet összehozza az embereket, hiszen a székünkben ülve pontosan tudjuk, hogy hasonló ízlésű és gondolkodású társak vesznek minket körbe. Egy ilyen helyen, egy ilyen közösségben néhány órára elfelejthetjük a hétköznapi gondokat, és másokkal együtt élvezhetjük – majd beszélhetjük ki – az előadásokat.
Hogyan vihetjük el ezt a hangulatot otthonunkba?
Ha nemcsak a művészetért, de a színházi épületekért is rajongunk, természetes, hogy ezt a hangulatot szeretnénk elvinni otthonunkba is. Szerencsére egyszerűen megidézhetjük ezt a különleges atmoszférát, ehhez csak egy kis kreativitásra és néhány okosan megválasztott kiegészítőre van szükségünk.
A falakra jó választás lehet egy erősebb szín, például a mélyzöld, a bordó vagy a sötétkék – ezeket ne alkalmazzuk a teljes felületen, hiszen összenyomhatják a teret, de a szoba egyik falán tökéletesen mutathatnak a színházak hangulatát idéző árnyalatok. Arra figyeljünk, hogy a sötétebb felületen is könnyen meglátszik a szennyeződés, ezért egy foltálló festék választása mindig jó megoldás.
Ha a falak színén nem szeretnénk változtatni, jó ötlet lehet néhány sötét színű bársonyfüggöny, melyek segítségével esténként besötétíthetjük a szobát; válasszunk színben ehhez passzoló díszárnákat és pokrócokat, így a kanapén elhelyezkedve úgy érezzük majd, mintha egy izgalmas előadáson ülnénk.
A dekorációk közül részesítsük előnyben az aranyból és bronzból készült kiegészítőket: egy képkeret, egy lámpabúra, néhány kilincs vagy fogantyú is elég, az ilyen díszes elemek használata során ugyanis nem érdemes túlzásba esni. A fürdőbe vagy az előszobába válasszunk egy különleges tükröt, az étkezőasztal fölé egy gyönyörű kristálycsillárt: ezekkel megteremthetjük azt az időtlen eleganciát, amit annyira szeretünk a színházakban.
Vigyük haza az élményt!
A régi színházépületek hangulatát lemásolni lehetetlen, hiszen ahogy láthattuk, ez nem egyszerűen a dekorációnak köszönhető. Ez nem jelenti azt, hogy nem csempészhetünk hasonló elemeket saját lakásunkba: ehhez elég lehet egy jól megválasztott foltálló festék, néhány arany kiegészítő vagy egy nehéz függöny. Engedjük el a fantáziánkat, és valósítsuk meg a vágyainkat otthonunkban is.