Miskolc egyik legkülönlegesebb temploma újul meg
A Deák Ferenc téren található templom jelenleg nem fogad látogatókat, az istentiszteleteket vasárnapokon és a nagyobb ünnepeken a közeli Magyar Orthodox Egyházi Múzeumban tartják meg. Itt kezdte stábunk is a keddi bejárást, amit a miskolci önkormányzat kezdeményezett.
Az udvaron, rögtön a múzeum épülete mellett szeretnének parkolót kialakítani – mutatta meg a templomhoz átvezető séta során Krank József, a Miskolci Szentháromság Magyar Ortodox Egyházközség parókusa. A hatalmas udvaron azonban más átalakításokat is terveznek, például le szeretnék cserélni a villanyoszlopokat. Egyebek mellett ezekben kérik a város segítségét.
– Ahogy látható, még dolgoznak a parókián és a közösségi házon is. A templom főhajójának tetőszerkezete körülbelül 70 százalékban megújult, a torony sisakrészének átfedésére azonban sajnos nincs meg a fedezet. Bízunk azért abban, hogy idővel ez is megvalósulhat. A harang elektromos vezérlését mindenesetre már kiépítették, a kivitelező ígérete szerint február végére üzemelni is fog – sorolta a részleteket a parókus.
Egyedülálló ikonosztázion
A miskolci görög kompánia 1777-ben kérvényezte, hogy templomot építhessen. Először egy kelet-nyugati irányú hossztengelyes csarnokot tervezett meg Johannes Michart, majd 1784-ben egy bizánci jellegű templomterv is elkészült – végül mégis barokk templomot építtettek fel a miskolciak. Az épület alapjait 1785-ben rakták le, hogy 21 év múltán felépüljön a jelenlegi miskolci ortodox templom, amely nemcsak Miskolcnak, hanem egész Magyarországnak is egyik rendkívül nagy értéket képviselő műemléke lett.
A templomépítés óriási összeget emésztett fel, amelynek javarészét a helybeli hívek adták össze, a hiányt pedig a Galíciából és Orosz-Lengyelországból időnként idelátogató görög kereskedők kegyeletes adományaiból fedezték – olvasható a templom oldalán.
A templom ikonosztázionját Jankovics Miklós egri faszobrász faragta, a mennyezeti freskó megfestésére pedig Anton Kuchelmeister bécsi akadémiai festőművészt kérte fel az egyházközség. Az ikonosztázion képeit részben ukrán ikonfestők, részben Kuchelmeister festette. Mind Jankovics, mind Kuchelmeister dolgozott a budapesti Nagyboldogasszony, illetve az egri Szent Miklós ortodox templomban.
A miskolci templomot 1806-ban Dioniszije (Popovics) budai püspök szentelte fel a Szent Háromság tiszteletére, nagy egyházi ünnepség keretében.
A 16 méter magas ikonosztázion roppant nagyságával, zárt felépítésével és a templom architektúrához való igazodásával önálló mesterművet jelent a magyarországi ortodox egyházi építészetben. Összesen 88 darab ikon ékesíti. Közép-Európában nincs párja.
Sokan látogatják
Nem véletlen tehát, hogy a templomot sokan látogatják, fontos turisztikai látványosság a városban, a parókus ezért is szeretné, ha elkészülne egy parkoló.
– Nagyon fontos lenne, hiszen a templomban nagyobb számban jelennek meg zarándokok, érdeklődők, vallástól függetlenül – húzta alá Krank József, hozzátéve: amint lehetőség nyílik rá, azaz felújították a templomot, mihamarabb visszatérnek oda. A remények szerint szeptember végére befejezi a felújítást a kivitelező. – Nagyon bízom abban, hogy ez valóban így lesz, mert egy ilyen csodálatos templom, a liturgikus hagyományokat őrző tárgyak még felemelőbbé teszik ott a szolgálatot egy pap számára.
A város is segít
Csaknem 500 millió forint kormányzati forrásból újul meg a miskolci ortodox templom teteje és belső tere, de a város is segít. Hollósy András alpolgármester a bejárást követően érdeklődésünkre elmondta, a reményeik szerint sikerül majd bővíteni a parkolási lehetőségeket, és a villamoshálózat felújításában is sikerül előre lépni.
– Miskolcnak fontos az ortodox közösség, többek között azért is, mert az orosz-ukrán háború miatt sok menekültet fogadott be a város. Azt szeretnénk, hogy egészségben és békében tudják megélni hitüket, Miskolc pedig ezt megtehetik – hangoztatta a politikus.