A kilátót ünnepelni sosem elég
Az elmúlt években már sikerült öntevékeny módon megünnepelnie az Észak-Keleti Átjáró Egyesületnek a hetvenkét méter magas torony legelső fénybe borulását. Tudniillik, 1963-ban épp ezen a napon, január 15-én kapcsolták fel az akkor még javában épülő és csak augusztus 20-án felavatott Avasi kilátó reflektorait. Nem véletlen, hogy előbbi dátum kevésbé vonult be a helyi köztudatba.
Az eseményt tudósító korabeli újságcikkre az egyesület tagjai a kilátóról szóló dupla kötetes kiadványuk megalkotása során lettek figyelmesek még évekkel ezelőtt, ezért gondolták úgy, hogy újfajta hagyományt teremtenek e jeles nap kihangsúlyozásával – elevenítette fel a szerdai hóeséses naplementében az építmény teraszán tartott összejövetelen Balogh Attila.
A szervező egyesületi tag szerint a sajtóbeszámolóból egyértelműen átüt, hogy a kilátó megépítésével új fény vetült a hatvanas évek elején újjáépülő, modernizálódó megyeszékhely egészére. Jóllehet, ma már elképzelhetetlen a város sziluettje a kilátó mostani karaktere nélkül, azonban nem volt ez mindig így.
Mint ismert, az első kilátó az Avas-tetőn 1906-ban épült ideiglenes jelleggel, mindössze két hét alatt, II. Rákóczi Ferenc tiszteletére. 1907-ben le is bontották. Állandó torony csak szűk harminc évvel később épült itt, de ezt 1943-ban (más adatok szerint 1942-ben) tűz rongálta meg. 1956 decemberében aztán csaknem teljesen összedőlt: a legenda szerint egy szovjet tank lőtte szét az 1956-os forradalom leverésekor. A ma álló tornyot Hofer Miklós és Vörös György tervezte, már nem fából, hanem betonból épült, 1963. augusztus 20-án avatták fel.
Így jutottunk el 2023-hoz, amikor is hatvanéves tévétoronyot a Kilátó ReStart program részeként, az Európai Unió által biztosított forrásnak köszönhetően felújították. A beruházás során a teljes épületet megerősítették statikailag, energetikailag korszerűsítették, kicserélték a közönségforgalmi terek burkolatát, újrafestettek, nyílászárókat cseréltek, az emeleti szinten pedig egy vendéglátóhelyet alakítottak ki.
A zimankóban teázgató miskolci civilek között az Avastető, az Avas, sőt, a kilátó által jelképezett Miskolc jelenéről-jövőjéről is szó esett. Egyikük, Juhász Hilda lapunknak elmondta: bárhol is lakott eddig a városban, a kilátóra mindig rálátott, ezért sem kérdéses hát számára, hogy egy ilyen, elsőre talán kevésbé jelentősnek tűnő dátumról együtt emlékezzen meg mindazokkal, akiknek hasonlóan sokat jelent a kultikus torony.