Rövidesen újranyithatják a Sziklát – de mi már most beosontunk
Az 1930-as években épült, a szocializmus évtizedeiben a honi légvédelem parancsnokságának otthont adó legendás bunkerrendszer, majd a 90-es évektől szórakozóhely – sőt, egyesek szerint rejtélyes alagút – lehet a Bükk legújabb turisztikai attrakciója. A legendákkal körbelengett objektum legnépszerűbb időszakában diszkóként is működött, majd később turistaszállás is volt. Nos, a manapság a Hámori-tó partján kihasználatlanul álló Szikla ügyében új fejlemények láttak napvilágot a héten.
A lillafüredi Palotaszállóval szemben található emblematikus, ám legalább annyira titokzatos Szikla nemrégiben került át a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságához. Erre utalt a vármegyei főispán néhány napja közölt Facebook-bejegyzése is, melyben Alakszai Zoltán úgy fogalmaz: az „objektum többre hivatott”.
Ez sokak fantáziáját megmozgatta. A nagy érdeklődésre való tekintettel csütörtökön a sajtó képviselői máris betekintést nyerhettek az egykorvolt katonai bunkerbe. A különleges alkalom során Rónai Kálmánné, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója elárulta: a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal támogatja törekvésüket – és már a Honvédelmi Minisztériummal is egyeztettek terveikről.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának mint a lillafüredi Szikla Turistaszálló újdonsült vagyonkezelőjének tervei között szerepel ugyanis, hogy a katonai komplexumban a majdani geológiai tárlat mellett kialakítanának egy katonai jellegű kiállítást is. Ám miután – hangsúlyozta az igazgató – a hatóságok részéről még javában zajlik a kérdés körüljárása, kevés biztosat lehet egyelőre a megálmodott tervekből biztosra venni.
Az ezer négyzetméteres barlangrendszer bejárásán Bíró Tibor, a Szeleta Park látogatóközpont-vezetője elmondta: a Szikla belseje meglepően jó állapotú, egyelőre azonban nem tudni, hogy a kétszintes belső pontosan milyen építészeti és gépészeti felújításokra szorul majd, így még becsülni sem lehet az arra fordítandó összeget. Ami biztos, hogy a nagyobb számú látogatócsoportok okán a szellőztető-rendszert mindképp fel kell újítani.
Az igazgatóság az engedélyeztetések, az építész kiválasztása és a forrásbeszerzés megtörténtéig sem késlekedik: a háromszintes, több mint száz négyzetméter alapterületű turistaszárnyban a tervek szerint még a nyárig kialakítanának egy wc-kkel felszerelt komfortzónát, és a szomszédos parkolót is rendbe tennék. Hovatovább, rövidesen meghirdetik majd az urbex-túrákat is – így nem csupán a sajtó munkatársai nézhetnek benne körül.