Fabiny Tamás: „Sokfélék vagyunk, de egy testet alkotunk”
A Mindszenti templomban találkoztak január 21-én az Ökumenikus Imahét kiemelt alkalmán az egri érsek, a görögkatolikus és a református püspök, valamint hét történelmi egyház papjai és lelkipásztorai. Ezzel az ökumené lényegét, a keresztény egységet érzékeltették. A prédikációt Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke tartotta korunk aktuális kérdéseiről: család, menekültek és üldözött keresztények, háború és béke, egyház egyetemessége. Zenei szolgálattal a Mindszenti templom kórusa közreműködött. Az eseményen összegyűjtött adományokat a háború sújtotta Kárpátaljára juttatják el.
Hiszünk a feltámadásban?
„Az Ökumenikus Imahét alkalmat teremt a keresztényeknek arra, hogy ismételten felfedezzük, és újra birtokba vegyük élő örökségünket, a hitünket, melynek első megfogalmazása 1700 évvel ezelőtt a niceai zsinaton történt” – ismertette Pehm G. Antal testvér, a vasgyári római katolikus templom plébánosa, a Szent Ferenc Kistestvérei szerzetesrend tagja.
Kiemelte, hogy a hét témáját a Jézus és Márta közötti párbeszéd adja azt követően, hogy testvére Lázár meghal és sírba teszik. Ekkor mondja Krisztus Mártának, hogy „Én vagyok a feltámadás és az élet. Aki hisz bennem, még ha meghal is, élni fog. Az, aki úgy él, hogy hisz bennem, nem hal meg örökre. Hiszed ezt?” (Jn.11,25-26) - szegezi Mártának a kérdést, majd feltámasztja Lázárt. Ez a rövid kérdés az Ökumenikus Imahét mottója is, hiszen a keresztény hit lényegére kérdez rá.
Hét felekezet közösen
Ezt követően Juhász Ferenc atya, a Mindszenti templom plébánosa, pasztorális helynök, mint házigazda köszöntötte a megjelent püspököket. Köztük Ternyák Csaba egri érseket, Fabiny Tamás evangélikus elnök-püspököt, Orosz Atanázt a görögkatolikus Miskolci Egyházmegye püspökét és Barna Sándort a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspökét. Továbbá a jelenlévő evangélikus, római katolikus, görögkatolikus, ortodox, református, metodista és baptista lelkipásztorokat és papokat.
Az ószövetségi olvasmányt Barna Sándor református püspök olvasta föl Jeremiás könyvéből a 33. rész 14-16. verséből. Az evangéliumot pedig Ternyák Csaba egri érsek a János evangéliuma 1. részéből a 14. versig.
Isten ma is cselekszik
„Karácsonykor különösen sokszor halljuk Az Ige testté lett és közöttünk lakott. (Jn.1,14) igerészt, mert akkor valósul meg a testet öltés csodája Jézus Krisztusban” – hívta fel a figyelmet Fabiny Tamás evangélikus elnök-püspök, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke.
Megemlítette Karl Barth svájci protestáns teológus "Mi Atyánk" parafrázisában elhangzik, hogy Isten neve nem főnév, hanem ige, amely ragozható, továbbadható és folyamatosan mozgásban, dinamikusan jelen van a világban. „Az ige cselekvést, történést és létezést kifejező szó. Mindez igaz Istenre és a Szentlélekre is” – fűzte hozzá.
Ebből vezette le, hogy az ember legnagyobb félelme a nem lét, amit a testet öltött Isten űz el. „Karl Barth dogmatikája szerint valójában a gonosz a nem létező, ami nem azt jelenti, hogy a sátán nem létezik, hanem, hogy tagadja a létet. A létező Istennel szemben akar trónbitorlóként fellépni” – mondta.
Az egyház egy test
Felidézte, hogy Szent II. János Pál pápa „A test teológiája” témájával bővítette szerdai audienciáit, amit mostanra könyvben is kiadtak. Ezekben a beszédekben összegyűjtötte, hogy mit jelent számunkra a gyakorlati életben, hogy az Ige testté lett, mi pedig Isten képmására teremtettünk. A házasság szentségét is ezzel hozta összefüggésbe.
„Evangélikus egyházunkban ez az év a házasság és az elköteleződés éve. Jó lenne, ha sokan megerősödnének a házassági szövetségben, hűségben, odaadásban! Akiknek pedig csak polgári esküvőjük volt, azok keresnék kapcsolatuk megszentelésének a lehetőségét. A vegyes házasságban élők imádkozzanak azért, hogy az egyház egysége, az ökumené minél előbb megvalósuljon általuk is! Isten le akarja bontani a falakat a felekezetek között, amelynek legkisebb közössége a család” – fejtette ki.
Krisztus az elesettekben
„Pál apostol metaforája szerint az egyház Krisztus teste, amelynek különféle tagjai vannak, de a fej az Jézus Krisztus. Mi keresztények sokfélék, sokszínűek vagyunk, de egy testet alkotunk. Minden felekezet különböző karizmával, tehetséggel megáldott, ezért mindenkire szükség van. Egy testben az egészséges testrészek hordozzák a betegeket, akiknek fájdalmuk van. Tehát szolidáris ökumenét kell megélnünk, nem egymással versengve, hanem imádkozva egymásért” – hangsúlyozta.
„Jézus esendő gyermekként jött a világra, akinek az arcán ott volt a menekültek és hajléktalanok vonása. Gondolnunk kell a megalázottakra és az üldözött keresztényekre, mert Krisztus ott van ezekben az emberekben! Ebben az évben arra is emlékezünk, hogy 80 éve volt a II. világháború, amikor többen mártírhalált szenvedtek. „Nincs senkiben nagyobb szeretet annál, mintha valaki életét adja barátaiért” – idézte a téma kapcsán János evangéliumát.
Az Ige köztünk lakik
Végül arról beszélt, hogy mit jelent, hogy az Ige közöttünk lakik. Az ószövetségi zsidóság számára ez a szent sátor jelenlétét takarja. Jézus Krisztus pedig 33 évig volt tanítványai körében testben. Viszont ma a keresztények evangelizációja által mégis közöttünk munkálkodik a Megváltó. „Ne engedjük, hogy egy eszme, vagy ideológia vegye át az evangélium helyét a világban! Maradjunk meg az összetartozás örömében és közös keresztény hitünkben” – buzdított.
A záróimádságot Orosz Atanáz görögkatolikus püspök mondta el. Végül a püspökök áldásával fejeződött be az alkalom.