Fontos együttműködést kötött az egyetemmel az OSZK
Nagynevű és megbecsült professzorára emlékeztek a Miskolci Egyetemen csütörtökön. Tavaly decemberben volt ugyanis, hogy kilencven éve megszületett Kulcsár Péter, a 2013-ban elhunyt történész, könyvtáros és egyetemi tanár, aki 1995-ben lett a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kara Magyar Közép- és Kora Újkori tanszékének professzora és a Doktori Iskola Szövegtudományi alprogramjának vezetője.
Csütörtökön „Nem lehet mindig pasziánszozni”címmel a Miskolci Egyetem Könyvtár, Levéltár, Múzeum I. emeleti konferenciatermében tartottak konferenciát a professzor tiszteletére. Az OSZK-SZTE Kulcsár Péter Historiográfiai Kutatócsoport és a Miskolci Egyetem közös rendezésében tartott egész napos rendezvény előtt azonban a campus Szenátustermében tettek lényeges bejelentést az érintett szereplők.
A most megkötött együttműködés mentén ugyanis a Miskolci Egyetem partnerként csatlakozott a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) Országos Széchényi Könyvtár és a Szegedi Tudományegyetem által 2023-ban alapított, a miskolci universitas nagynevű és megbecsült professzoráról elnevezett kutatócsoporthoz.
A megállapodást az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár részéről annak főigazgatója írta alá, aki elmondta: tavaly kezdődtek meg az előkészületei a megállapodásnak. Mint az Rózsa Dávid ismertetéséből kiderült: mindez annak mentén szökkenhetett szárba, hogy Magyarország nemzeti könyvtárának kézirattárában számos olyan 15., 16. és 17. századi dokumentum található, melyekkel a Kulcsár Péter nevét viselő kutatócsoport is foglalkozik.
Hozzátette, az összefogásnak különös apropót ad az is, hogy a mohácsi csata jövő évi ötszázadik évfordulója alkalmából a meglévő forrásokról egy kritikai kiadást is terveznek a szakemberek megjelentetni. A főigazgató egyúttal leszögezte: a megállapodás értelmében készek a Miskolci Egyetem számára fontos dokumentumok digitalizációját is elvállalni.
A Miskolci Egyetem rektora szerint az együttműködés "különösebb indoklásra nem szorult", mivel hazánk legnagyobb közgyűjteménye nélkül „tudományosság sem létezik”. Horváth Zita kiemelte: a felsőoktatási intézmény egykori és jelenlegi oktatói közül bőven akadtak és akadnak, akik az OSZK-nál végeztek és végeznek rendkívül hasznos tevékenységet. A rektor néhai professzora kapcsán végezetül elárulta, könyvkiadásban és díjalapításban is gondolkodnak Kulcsár Péter emlékét ápolandó.
A fent idézett felek az együttműködési megállapodást Kasza Péter, az SZTE BTK Klasszika-Filológia és Neolatin Tanszék tanszékvezetője jelenlétében írták alá csütörtök délelőtt.