Ugrás a tartalomra

Közel 7 milliárd forintból épül energiatároló rendszer Tiszaújvárosban

MTI
Utoljára módosítva
2025. március 28. péntek 15:47
Magyarország politikájának lényeges eleme az energiaszuverenitás – hangoztatta az energiaügyi miniszter pénteken Tiszaújvárosban, a Mol új akkumulátoros villamosenergia-tároló rendszerének megépítéséről tartott sajtótájékoztatón.
Lantos Csaba energiaügyi miniszter Tiszaújvárosban március 28-án. MTI/Vajda János

Lantos Csaba elmondta, a Magyarországon található napelemparkok ma már az ország összes beépített kapacitásának több mint a felét képviselik. Tavaly az Európai Unió (EU) országai között a magyarországi naperőműpark termelte a legnagyobb mennyiségű áramot – tette hozzá.

Ismertetése szerint a Magyarország által felhasznált áram 25 százalékát a naperőművek által előállított energia fedezi. Ezzel olyan országokat előzött meg, mint Spanyolország és Görögország – jegyezte meg.

A miniszter kiemelte, tavaly májusban volt olyan nap, amikor Magyarország 2600 megawattnyi áramot exportált.

Lantos Csaba szerint a Mol beruházása azért is fontos, mert a következő évtized valószínűleg az áramtárolási képességről és a kapacitás-kiegyensúlyozásról fog szólni.

Kiemelte, ha elkészül az akkumulátorpark, az ország jelenlegi 50 megawattnyi tárolókapacitása 70 megawattra növekszik.

Hozzátette, 2026 végére ez a tárolókapacitás a tervek szerint 500 megawattnyira bővül.

Koncz Zsófia, a térség fideszes országgyűlési képviselője a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az energiaszuverenitáshoz szorosan kapcsolódik az, hogy Magyarország minél több energiát tudjon saját magának megtermelni.

Szerinte „úgy tudjuk csak igazán kiaknázni a zöld energiában rejlő lehetőségeket”, hogy ha az energiát el is tudjuk tárolni.

Hozzátette, a beruházással Tiszaújváros a villamosenergia-tárolás területén is kiemelt helyre fog kerülni. Megjegyezte, a kormány fontosnak tartja, hogy a város tovább erősödjön.

A Mol csoport fejlesztései azt jelentik, hogy a vállalat hosszú távon tervez Tiszaújvárosban – mondta. Emlékeztetett, tavaly adták át a cégcsoport legnagyobb organikus beruházását, a poliol komplexumot, de folyamatban van egy propilénüzem megépítése is.

Áldott Zoltán, a Mol felügyelőbizottságának elnöke beszél a Mol új tiszaújvárosi akkumulátoros villamosenergia-tároló rendszerének megépítéséről tartott tájékoztatón Tiszaújvárosban Fotó: MTI/Vajda János

Áldott Zoltán, a Mol felügyelőbizottságának elnöke rámutatott: a beruházással a cégcsoport fontos lépést tesz a fenntartható, zöld jövő felé. Hozzátette, a vállalat stratégiájában megfogalmazott okos átmenet megvalósításához épp ilyen lépésekre van szükség.

Felidézte, korábban bejelentették, hogy Tiszaújvárosban az ország egyik legnagyobb napelemparkját építik meg. Ez, valamint az energiatároló projekt nemcsak az energiamix helyi és országos zöldítését segíti, hanem növeli az energiaellátás stabilitását is – mondta.

Kiemelte, 2027-ig 300 megawattnyi, majd egy újabb három éves befektetési ciklusban az évtized végéig további 1000 megawattnyi kapacitással tervezik növelni a Mol-csoport megújulóenergia-portfólióját.

Császár Péter, a Mol Petrolkémia vezérigazgatója

Császár Péter, a Mol Petrolkémia vezérigazgatója beszédében elmondta, az új, 20 megawatt kapacitású energiatároló rendszer 6,6 milliárd forintból épül meg. Az akkumulátort két óra alatt fel lehet majd tölteni, és abból két óra alatt 40 megawattórányi villamos energiát fognak tudni a rendszerbe táplálni – mondta.

Ismertette, a rendszerrel két óra alatt 7300 borsodi háztartás éves villamosenergia-felhasználásának megfelelő energiamennyiséget tudnak majd biztosítani. Szerinte a beruházás a magyar energiaellátás biztonságához is hozzá fog járulni, a cégcsoport ezzel a magyarországi villamosenergiahálózat fontos eleme lesz.

A vezérigazgató hangsúlyozta, szeretnék, hogy a vállalat termelése minél fenntarthatóbb módon és jóval kisebb fosszilisenergia-ráfordítással tudjon működni. Megjegyezte, a beruházáshoz a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium koordinációja mellett az EU 2,7 milliárd forint, azaz 40 százalékos támogatást nyújt a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz keretében.

 
 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!