Az első világháború áldozataira emlékeztek a miskolci koleratemetőben
A város részéről Matiscsák Éva alpolgármester tartott emlékező beszédet a Sajó utcán található sírkertben.
- Kilencszázhatvankettő különböző történet idézi meg a múltat most körülöttünk. Azoké a katonáké, akik végül itt találtak örök nyugalomra – fogalmazott Matiscsák Éva, kiemelve, a miskolci koleratemető a magyar történelem egy szörnyű, vérzivataros időszakának a mementója.
- Az első világháború során Miskolc is súlyos áldozatokat hozott: nehéz lett volna akkoriban olyan családot találni, akiket ne ért volna valamilyen veszteség – mondta az alpolgármester, aki emlékeztetett arra is, hogy 2019 tavaszára pályázati forrásokból és civil szervezetek segítségével Miskolcon felújították a koleratemetőt, ami így méltó nyughelye lehet az elhunyt katonáknak.
Az évtizedekig elfeledett temető területét 1992-ben a Miskolci Városszépítő Egyesület tette rendbe. 2015 novemberében emléktáblát avattak a temető egykori kórházi kápolnájának romjainál abból az alkalomból, hogy az épületet száz évvel azelőtt, 1915. november 2-án szentelték fel. 2019 márciusában a Sajó utcai koleratemetőben egyebek mellett felújították a kápolna még meglévő bejáratát, belső járdát alakítottak ki, rendbe tették a területet, növényeket is ültettek.
- A temető a miskolci kolerakórházhoz tartozott, amit az első világháború során hoztak létre, és hivatalosan katonaállomásnak hívtak. Ezt a kórházat Pfliegler Péter korábbi alpolgármester apai nagyapja, a város akkori főorvosa, Pfliegler Imre szervezte meg, aki önként vállalta itt a munkát a nagy veszély ellenére. Ebben az intézményben kezelték a fertőző betegségeket kapott vagy harcok során megsérült katonákat – idézte fel Matiscsák Éva, megjegyezve, volt olyan időszak, amikor több mint ezer beteget gondoztak a kórházban.
- Emlékezzünk most azokra, akik itt nyugszanak, életüket adták a hazájukért, a városukért, a családjaikért. Áldozatuk nem volt hiábavaló, és ezért örökké emlékünkben élnek majd – zárta gondol
Gubala Róbertet, a Szent Anna-templom plébánosát, Szemerszki Mihályt, a Búza téri Görögkatolikus Székesegyház parókusát és Hangó Istvánt az Avasi Református Templom lelkipásztorát.
Ezt követően a jelenlevők elhelyezték az emlékezés virágait a koleratemetőben lévő emléktáblánál: az önkormányzat mellett a Fidesz-KDNP és az LMP képviselete, valamint a város különböző intézeteinek, szervezeteinek delegáltjai és Pfliegler Imre leszármazottjai is koszorúztak.