Ugrás a tartalomra

Péntektől működik a hóügyeleti diszpécserszolgálat Miskolcon

minap.hu
Utoljára módosítva
2024. november 18. hétfő 15:22
A fehér égi áldás eddig még elkerült minket, de a Városgazda már készül a téli hóeltakarítási és síkosságmentesítési feladatok elvégzésére.
Tavaly november végén már esett a hó Miskolcon. Fotó: Juhász Ákos

Hóügyeletet működtet 2024. november 15-e és 2025. március 15-e között Miskolc önkormányzata a Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. közreműködésével a téli hóeltakarítási és síkosságmentesítési feladatok elvégzésére - tette közzé honlapján a Városgazda. 

Azt írják, az önkormányzat tulajdonában és kezelésében lévő közutak gépi hóeltakarítási és síkosságmentesítési munkáit a hóügyelet vezetőjének irányításával működő diszpécserszolgálat koordinálja. A téli útüzemeltetés gépi feladatait – a közutak síkosságmentesítő anyaggal történő szórását és a hó eltakarítását – a MIREHU Kft. végzi speciális, tolólappal felszerelt szórógéppel.

Az elmúlt téli időszak tapasztalatai alapján szükségszerűvé válhat további munkagépek bevonása a téli útüzemeltetési feladatok ellátása során, amely nagyobb mennyiségű havazással járó időszakokban fog megvalósulni.

A hóeltakarítási munkát elsődlegesen a rendőrségtől, a mentőktől, a katasztrófavédelemtől, valamint a Miskolc Városi Közlekedési Zrt. járművezetőitől beérkező információk alapján szervezi meg a hóügyelet diszpécserszolgálata. A munkaszervezésben elsőbbséget élveznek a nagy forgalmú, a közösségi közlekedéssel érintett utak és az autóbuszvonalak, amelyek síkosságmentesítését követően kerül sor a gyűjtő mellékutakra, majd a meredek és forgalmas mellékutcákra és a felszíni díjköteles várakozási területekre. 

A közterületek és a felszíni díjköteles várakozási területek kézi síkosságmentesítését szintén a Miskolci Városgazda Kft. végzi a saját állományú munkavállalói mellett a közmunkaprogramok keretében foglalkoztatott munkavállalóival és a társaság tulajdonában álló kisgépekkel. A munkák sorrendjének kijelölésekor elsőbbséget kapnak a villamos- és buszmegállók, a lépcsők, a gyalogátkelőhelyek, nagyobb forgalmú gyalogos járdák.

A munkavégzések során a környezetvédelmi előírásoknak megfelelő szóróanyagokat használnak fel. A város más részein, munkaterületeken az út- és időjárási viszonyoknak megfelelően útszóró só és homok keveréke kerül a csúszós felületekre. Novemberben összesen 208 helyszínre szállítanak ki síkosságmentesítéshez használt anyagokkal feltöltött tárolóedényeket, amelyeket elsősorban jól megközelíthető és forgalmas csomópontokban helyeznek el.

A HungaroMet Zrt. miskolci kirendeltségének időjárás előjelzései ebben az évben is segítik a téli munkálatokra való felkészülést és azok elvégzését - írják. 

A hóügyelet diszpécserszolgálata november 15-től fogadja a lakossági bejelentéseket:

Gépi síkosságmentesítés (az úttestre vonatkozóan): +36 (70) 685 2000, hougyelet@varosgazda.hu

Kézi síkosságmentesítése (a villamos- és buszmegállók, a lépcsők, a gyalogátkelőhelyek, nagyobb forgalmú gyalogos járdák, felszíni díjköteles várakozási területek):
- hétfőtől-csütörtökig 7:30-15:30-ig; pénteken 7:30-13:00-ig: +36 (46) 46 412 611; varosgazda@varosgazda.hu
- munkaidő után, munkaszüneti napokon: +36 (70) 685 2000; hougyelet@varosgazda.hu

Ingatlantulajdonosok kötelezettségei a közterületek téli fenntartására vonatkozóan:
A köztisztasággal és a települési szilárd hulladékkal összefüggő tevékenységről szóló Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata 22/1999. (VI.07.) számú rendeletének 6. § (1) bekezdése alapján „a tisztántartásra kötelezett köteles az ingatlan határvonalától vagy kerítésétől, tömbtelkes beépítés esetén az épület falsíkjától mért 10 m-es területsávot tisztán tartani, illetve tisztántartásáról gondoskodni. Ez a tisztántartási kötelezettség vonatkozik a területsávba eső járdára, zöldfelületre, teraszra, árokra, annak műtárgyaira, a csapadékvíz lefolyását akadályozó anyagok eltávolítására, dísz- és egyéb burkolatokra, de csak a közút szegélyéig terjed.” Ugyanezen jogszabály 4. § i./ pontja szerint „tisztántartásra kötelezett az ingatlan, ingatlanrész tulajdonosa, kezelője, tartós használója, illetőleg haszonélvezője, másnak a használatában lévő ingatlanok (ingatlanrészek, helyiségek, üzlethelyiségek) esetében a bérlő, üzemeltető, illetőleg azt bármilyen más jogcímen használó.” A tisztántartás vonatkozik a téli hóeltakarításra és síkosságmentesítésre is. A rendelkezés értelmében nem tehető különbség családi házas (pl. kertvárosi) és társasházas övezetek között.

 

 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!