Az elsőáldozás találkozás az élő Krisztussal
Idén meglehetősen sok család döntött úgy Miskolcon, hogy általános iskolás gyermekük jó lenne, ha a római katolikus egyház és azon belül is a Mindszenti Plébánia teljes értékű tagjává válna. A helyi közösség életének egyik legszebb ünnepi szertartása az elsőáldozás, amit vasárnap, a fél 9-es szentmisén tartottak meg a gyerekeknek, hozzátartozók jelenlétében. A kicsik az eucharisztiában - azaz a szentostyában és a borban, amit most vettek először magukhoz - találkoztak az élő Krisztussal. Ezt megelőzően, szombati napon végezték el első szentgyónásukat is.
A nagy napot felkészítés előzte meg, amit Thiago Jackson Costa, a Mindszenti Plébánia káplánja vezetett. A brazil származású atya tizenhárom éve hazánkban szolgál, így jól beszéli a magyar nyelvet.
Hónapokig készültek rá
- Tavaly szeptemberben kezdtük el a felkészülést az elsőáldozásra. Mivel a gyerekek most először találkoztak az Úrral, ezért fontos, hogy tudják, hogy, amit magukhoz vettek, az nem csupán egy darab ostya, vagy egy pohár bor. A felkészítés során azt próbáltam vázolni nekik, hogy hitünk szerint a szentmisében, az átváltoztatás pillanatában válik az ostya és a bor Krisztus testévé és vérévé – nyilatkozta szerkesztőségünknek Thiago Jackson Costa atya.
– Sokszor még a felnőtt hívek is nehezen értik meg, hogy mi történik az átváltoztatáskor, hiszen az egy misztérium. Ezért a 9-10 éves, már értelmileg érett gyerekeknek nagyon egyszerűen magyaráztam el, hogy ez egy szentség, amit Jézus Krisztus az utolsó vacsora alkalmával, nagycsütörtökön alapított. Ezt nevezzük eucharisztiának, ami a katolikus hívők életének a forrása, lelki tápláléka. Az elsőáldozáskor, az utolsó vacsorát megismételve, mindig két szín alatt áldozunk – fejtette ki.
Először gyóntak a kicsik
Beszámolt róla, hogy magát az elsőáldozási szertartást néhány hete vizsga előzte meg, ami azért szükséges, hogy a későbbiekben a legkisebb gyülekezeti tagok is otthonosan mozogjanak a szentmiséken. A gyónás szintén feltétele az áldozásnak, különösen, ha valaki súlyos bűnt követett el, ugyanis a bocsánatos bűnökre a szentmise bűnbánó cselekményi része is feloldozást ad. Elsőáldozás előtt minden gyermek elvégzi az első gyónását, amit a felkészítés során begyakorolnak.
Elmondta, hogy a szülők legtöbbször azért kérik, hogy gyermekük elsőáldozó lehessen, mert katolikus iskolába járatják. Vannak, akik hagyománytiszteletből, mások pedig meggyőződésből. Mint megtudtuk, a Mindszenti Plébániához tartozik a Vörösmarty Mihály Katolikus Általános Iskola és Óvoda, ezért onnan mindig sokan jönnek, de más iskolákból is.
- A gyerekek nagyon várták a saját elsőáldozásukat, ezért ebben az évben is igyekeztünk azt méltóképpen megünnepelni. Érdekes módon a szülőkre is hatással szokott lenni, ahogy belehallgatnak a felkészítésbe. Néhányan általában közülük is itt ragadnak és elkezdik gyakorolni a vallásukat, vagy felnőtt megtérők lesznek. A kicsik közül is a legtöbben a Mindszenti Plébánián maradnak, vagy hosszabb távon a lakóhelyük szerinti plébániához csatlakoznak. Egyébként nem a létszám a fontos, hanem az, hogy, akik így döntenek, azoknak megerősödjön a hitük és erős magot képezzenek gyülekezetünk életében – részletezte az atya.
Megszerette Miskolcot
Kérdésünkre azt is megosztotta, hogy Brazília északi részén, Belém városában született. Hazájában, a neokatekumenális út egyik közösségében tért meg és ott kapott elhívást a papi hivatásra is. Miskolcon ez a római katolikus lelkiségi mozgalom Skublics Máté atya, egyetemi lelkész, a selyemréti római katolikus templom plébánosa nevéhez fűződik. Thiago atya 2011. októberében érkezett hazánkba, az egri missziós szemináriumba. Korábban Gyöngyösre helyezték, ahol két évig szolgált. Miskolcon, a Mindszenten pedig szintén két éve dolgozik káplánként. Mivel már régóta él Magyarországon és megszerette, szívesen maradna, de ez nem rajta múlik.