Egy év múlva tervezik a vár újranyitását
Hollósy András alpolgármester hétfőn, egy Facebook-posztban jelentette be: az önkormányzat komplex várnegyed programon dolgozik, ami által Közép-Európa legnagyobb turisztikai célpontja lehet a diósgyőri vár. Mi nem elégedtünk meg a negyed információval, az egészet akartuk, így utánamentünk a témának.
– A vár rekonstrukciója körül kialakult helyzet már régen átlépte a miskolciak ingerküszöbét. A városvezetés és a kormányzat ezért sebességet vált – mondta lapunknak Hollósy András.
A Magyar Közlöny február 6-án megjelent hivatalos értesítőjében már olvasható volt a miskolci fejlesztésekre vonatkozó miniszteri utasítás. A vár megújulása az elképzelések szerint három részből áll.
– A belső várban, ahol jelenleg is a bástyák megerősítésén dolgozunk, háromezer négyzetméteres tér áll rendelkezésre. Ezt szeretnénk autentikus tartalommal megtölteni a nyitást követően – ismertette az alpolgármester.
Külső teraszok létrehozása is szerepel a projektben. Itt képzelik el a királyné kertjét, ahol középkori gyógynövényekre és azokból készült korabeli receptekre bukkanhatnak majd a látogatók. A teljes egészében végigsétálható várfal szintén egyedi elemnek ígérkezik.
– Mivel nem mindegy, hogyan, milyen miliőben jut el valaki a várhoz, ezen a kérdésen is dolgozni kezdtünk. Be fogunk nyújtani a kormányzatnak egy olyan csomagot, ami már a vár környezetét is érinti – beszélt a várnegyed ötletéről az alpolgármester, aki szerint a csomagban olyan infrastrukturális fejlesztések szerepelnek, amelyek még egyedibbé teszik környéket.
A pontos tartalom viszont még a tervezési fázisban van. Annyit megtudtunk, hogy a Lovagi Tornák Terének fontosabb szerepet szánnak. Hollósy András szerint a régi, még az ódiósgyőri időkből megmaradt házak és az evangélikus templom is alkalmas arra, hogy meghatározzák a várnegyed hangulatát. A ,,Szűz Mária neve" katolikus templom, ami valószínűleg Árpád-kori eredetű, és a II. János Pál pápa tér szintén fontos elemei lehetnek az elképzelésnek.
– Jelenleg is azt vizsgáljuk, hogyan tudjuk megfelelően bevonni ezeket az épületeket a tervezett várnegyed életébe. Egy-két hónap múlva már pontosabb információkkal tudunk majd szolgálni – ígérte az alpolgármester.
2019-ben 164 ezer fő volt a vár éves látogatottsága. Abban bíznak, hogy ezt a számot a nyitás után sikerül megduplázni. A kormány eddig 16 milliárdot fordított a felújításra. A torony statikai megerősítését még idén szeretnék befejezni. Várhatóan nemsokára döntés születik a vár területére tervezett közösségi és kiállítótér funkcióiról is.
– Bízunk benne, hogy a végeredmény önmagáért beszél majd – fogalmazott Hollósy András, aki szerint legkésőbb egy év múlva befejezik a felsorolt munkákat.