Kibővítik az Erasmus+ helyébe lépett Pannónia Ösztöndíjprogramot
A Földes Ferenc Gimnáziumban tett pénteki látogatása alkalmával rögtönzött sajtótájékoztatón jelentette be Varga-Bajusz Veronika a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára, hogy tekintettel az Európai Unióval fennálló vitára, amely miatt a magyar modellváltó, tehát közalapítványi fenntartásba került egyetemek ki vannak zárva az uniós Erasmus+ és a Horizon programokból, kibővítik az ezeket helyettesítő magyar ösztöndíj programot.
Az államtitkár beszédében rámutatott, Brüsszel teljes mértékben indokolatlanul és igazságtalanul, politikai okokból akadályozza meg, hogy magyar egyetemi hallgatók, akik a modellváltó intézményekben tanulnak, részt vehessenek az uniós Erasmus+ és a Horizon programokban.
Ez a kizárás érinti a modellváltott egyetemeket és a hozzájuk tartozó köznevelési, valamint szakképző intézményeket is, ezért a kormány úgy döntött, hogy 2025-ben kiegészíti a Pannónia Ösztöndíjprogramot, amelyet ez évtől az érintett egyetemek fenntartásában lévő harmincegy köznevelési és szakképző intézményre is kiterjesztenek.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy így az érintett iskolák több mint húsz ezer diákja és közel kétezerötszáz munkatársa számára is megnyílik a lehetőség, hogy a korábban az Erasmus program által biztosított nemzetközi mobilitást a Pannon Ösztöndíjprogrammal is elérjék. Erre a célra a magyar kormány idén mintegy négyszáz millió forintot fordít.
A korábban szintén modellt váltott, közalapítványi fenntartásba - Universitas Miskolcinensis Alapítvány - került Miskolci Egyetem rektora, Horváth Zita hangsúlyozta, Számukra csak előnyöket hozott a modellváltás, a brüsszeli döntést megalapozatlannak tartja, ami ellen küzdenek is, ahogyan csak lehetséges. Egyebek mellett öt másik egyetemmel közösen pert indítottak az Európai Bíróságon a döntés ellen.
- Azt remélem, hogy tavasszal megszületik az a számunkra pozitív döntés, amely visszahelyezi a magyar egyetemeket a jogosan járó Erasmus+ és a Horizon programokba. Mind ezek mellett nagyon fontos számunkra, hogy mostantól kiegészül a Pannónia program a középiskolás diákok és pedagógus kollégák támogatásával. Mi, mint egyetem, segíteni fogjuk az ebben való részvételben a Földes Ferenc Gimnáziumot és a Ferenczi Sándor Egészségügyi Technikumot, hogy ezekben az iskolákban is minél többen tudjanak élni ezzel a lehetőséggel – szögezte le Horváth Zita rektor.
Hozzátette, a programnak köszönhetően új együttműködések születhettek. Ismertette, a Pannónia Ösztöndíjprogram révén a Miskolci Egyetem ez idáig közel 370 millió forintot nyert el, ennek segítségével több mint ötven külföldi felsőoktatási intézménnyel tudtak együttműködni, különböző megállapodásokat kötni. Csak a jelenlegi tanévnek az első félévében közel százötven egyetemi szakember tudott a magyar ösztöndíjprogram keretében külföldi programokban részt venni.