Ugrás a tartalomra

A Miskolcon járt szakemberek kiaknáznák közlekedésünkben a hidrogént

Bódogh Dávid
Utoljára módosítva
2024. november 13. szerda 12:33
Földgázhálózatunkban és közlekedésünkben betöltött, illetve betöltendő szerepéről tartottak szakmai workshopot a Miskolci Egyetemen szerda délelőtt.
Fotók: Bódogh Dávid

A periódusos rendszer első elemének közösségi célú alkalmazásáról, valamint földgázhálózatunkban történő felhasználásáról is szó esett a Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Kara jóvoltából megtartott tudományos eszmecserén.

A Bányászat és Energia Intézet által meghirdetett rendezvényen számos, a témában igencsak járatos hazai mérnök és kutató elegyítette tudásanyagát, hogy abból valami szerves és jól hasznosítható ismereti és tapasztalati vegyület keletkezzen.

A találkozón a Miskolci Egyetem fenntartható energetikai kutatásainak együttműködő partnerei is föltűntek, köztük a hazai gázipar meghatározó szereplői és a hidrogén közlekedési célú felhasználásában résztvevő társaságok képviselői.

A Műszaki Föld- és Környezettudományi Karának dékánja köszöntőjében a campus szakirányú képzéseit hazai viszonylatban unikálisnak nevezte. Mucsi Gábor elmondta: a most vendégül látott előadók olyan cégektől érkeztek, melyekkel számos közös kutatási projektet futtatnak. Hozzátette, a magas színvonalú képzés mellett legalább annyira fontos, hogy a kar stabil kutatási lábbal is rendelkezzen.

A karbonsemlegesség klímavédelmi törekvésekben betöltött jelentőségéről értekezett a HUMDA Zrt. képviseletében megjelent Hanula Barna. A szakértő a hidrogén közlekedésünkben betöltött összetett szerepét az átalakítási technológiák sokféleségével szemléltette.

Mint azt az érdeklődők a tüzelőanyag-cellás, hidrogénalapú meghajtásról tőle megtudhatták: a megújuló energia tárolásánál óhatatlanul keletkezik hidrogén, amit praktikus, gazdaságos és környezetkímélő a karbonmentes járművek meghajtására felhasználni.

Turzó Zoltán a Miskolci Egyetem és az OPUS TIGÁZ közös kutatásáról részletesen számolt be. A Bányászat és Energia Intézet docense rövid előadásában kifejtette, hogy a cég miskolci telephelyén egy olyan tesztrendszert létesítettek, ahol a statikus földgáz-hidrogén gázkeverék koncentráció-eloszlását tudták szimulálni. 

Az egész délelőttön át tartó workshopon a többi közt az OPUS TIGÁZ Zrt, az MFGT Zrt. és az MVK Zrt. szakemberei is felszólaltak. A rendezvényt az MTA Fenntartható Fejlődés és Technológiák Nemzeti Program támogatta.

 

 

 

További hírek

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!