Nemzetközi kapcsolatokat épít a Herman Ottó Múzeum
A vidéki múzeumok életében ritka esemény, hogy a munkatársak képzése, külföldi tapasztalatszerzése céljából önálló Európai Uniós projektet valósíthassanak meg négy európai ország kiemelkedő múzeumaival együttműködve. A 2025 májusában induló és 2026 júniusáig tartó nemzetközi programban ez most megvalósulhat.
– A miskolci Herman Ottó Múzeum négy uniós partnerrel: a németországi Aschaffenburg, az ausztriai Graz, továbbá Párizs és Krakkó múzeumaival és levéltáraival vette fel a kapcsolatot, és nyert a Tempus Közalapítvány által kezelt Erasmus Plusz programban 48 ezer EURO – mintegy 19 millió forint – értékű támogatást, egy múzeumi tanulást és felnőttképzést elősegítő másfél éves projekt megvalósítására. A múzeumunk több mint 140 fős munkatársi gárdájából összesen 24 résztvevője lesz a közös projektnek, amelynek célja, hogy a külföldi jó gyakorlatok, nemzetközi példák megismerésével tovább fejlesszük a múzeum kiállításainak ismeretátadási tartalmait – avatott be Tóth Arnold etnográfus, a Herman Ottó Múzeum osztályvezetője.
Elárulta, a tanuláson és a jó gyakorlatok megismerésén túl a program azért is fontos számukra, mert újjá kell építeniük a Covid és az azt követő válságok alatt meglazult nemzetközi kapcsolataikat. Ezek most újra tudnak indulni, és újabbak jöhetnek létre. Ez a támogatás lehetővé teszi, hogy négy új partnerrel építsenek ki olyan kapcsolatokat, amelynek révén a miskolci munkatársak bekapcsolódhatnak a külföldi fogadóintézmények életébe egy-egy hétre, és betekinthetnek az ottani látogatófogadási munkába, a kiállítások üzemeltetésébe, a digitális alkalmazásokba, vagy például abba, hogyan működnek együtt a helyi kosztümös hagyományőrzőkkel.
– Ezeket a jó gyakorlatokat szeretnénk Miskolcon is meghonosítani, de egy picit távolabbra is tekintünk, szeretnénk a partnereinkkel olyan szoros kapcsolatokat kiépíteni, amelyek lehetővé teszik majd, hogy a jövőben közösen új pályázatokat is betudjunk nyújtani – ismertette Tóth Arnold.
A Herman Ottó Múzeum 24 kiválasztott munkatársa a partnerek egy-egy intézményébe tesz majd egy-egy hetes szakmai látogatást, összesen nyolc turnusban, három fős csoportokban, idén ősszel és jövő tavasszal. Ezt azonban megelőzi egy miskolci nemzetközi workshop, ahová 2025 szeptemberében a partner múzeumok és levéltárak szakértőit hívják meg, a kiutazások tartalmi és szakmai előkészítése céljából. Párizsban és Krakkóban a múzeum vezetői emellett külön előkészítő látogatásokat is tesznek, mert a francia Nemzeti Természettudományi Múzeummal és a Krakkói Városi Múzeummal most történik először kétoldalú kapcsolatfelvétel. A Grazi Városi Múzeum és Levéltár, illetve Miskolc testvérvárosa, a németországi Aschaffenburg Apátsági és Városi Levéltára már ismert partnerek, velük az elmúlt években volt már szakmai együttműködés.
Az osztályvezető kiemelte, hogy hasonló léptékű, ilyen sok munkatársat megmozgató és egyszerre négy országra kiterjedő nemzetközi projektre a múzeum történetében még nem volt példa.