Ugrás a tartalomra

Virágzó népművészet - összekötik a múltat a jelennel

Bacsó István
Utoljára módosítva
2025. április 30. szerda 10:45
A város napján nyitja kapuit a XXI. Virágzó Népművészet című időszaki kiállítás a Herman Ottó Múzeumban, amelyen több mint háromszáz zsűrizett pályaművet láthat a közönség.
Az inspirációt adó múzeumi tárgyakból is kiállítanak. Fotó: Mocsári László

Különleges időszaki kiállítással várja a látogatókat a Herman Ottó Múzeum május 11. és november 9. között, a Fügedi Márta Népművészeti Egyesülettel közösen rendezett – immár huszonegyedik - Virágzó Népművészet című tárlat megtekintésére – hangzott el keddi sajtótájékoztatójukon. 
A kiállítás a tavaly novemberben meghirdetett és idén márciusban lezárult Virágzó Népművészet című alkotópályázat zsűrizett, válogatott anyagát tartalmazza. Kortárs, de mégis a régi népi motívumokat, technikákat és anyagokat felhasználó iparművészeti tárgyakat. Mellettük megmutatkozik néhány kivételes értéket képviselő műtárgy is a múzeum néprajzi gyűjteményéből, összekötve a múltat a jelennel. 

- A Fügedi Márta Népművészeti Egyesület immár huszonegyedik alkalommal hirdette meg a régióra, sőt egyre inkább az egész Kárpát-medencére kiterjedő népművészeti alkotópályázatát. Az egyesület és a múzeum között nemcsak a névadó Fügedi Márta néprajzkutató, muzeológus, a népművészeti egyesület első alapító elnöke jelenti a kapcsolatot, hanem a 2025. évi pályázati kiírás is. A néprajzi gyűjteményből kiválasztott inspirációs tárgyak nyomán önálló kategóriában nyújthattak be pályaműveket a tárgyalkotók, és idén először a múzeum főépülete ad helyet a tárlatnak – ismertette Gergye Zoltán a Fügedi Márta Népművészeti Egyesület elnöke. 

Elmondta, a novemberi pályázati felhívásra mintegy száz alkotó több mint ötszáz tárgyat nevezett be, változatos műfajokban, a textilektől kezdve a kerámián és fafaragásokon át a gyöngy-, bőr-, vessző-, csuhé, gyékénytárgyakig, a festett bútoroktól a népviseleteken át a hímes tojásokig. A Hagyományok Háza által biztosított szakmai zsűri révén háromszáznál több válogatott és díjazott alkotás kerül be a napokban a múzeum kiállítóterébe, ahol május 10-én a szakma, 11-től a nagyközönség is láthatja majd őket.  

- A tárlat nemcsak a népművész alkotók éves seregszemléje, hanem a hagyomány és a modernitás viszonyának értelmezése is egyben. A kiállítás arra ad választ, hogy hogyan illeszthetők be a hagyományos technikákkal, természetes anyagokból, kézműves eljárásokkal, hagyományos díszítményekkel készült használati- és dísztárgyak napjaink tárgyi környezetébe – emelte ki Viszóczky Ilona etnográfus, a Herman Ottó Múzeum munkatársa. 

A Virágzó Népművészet a tárgyakon keresztül a hagyományos népi kultúra értékeire is rávilágít. Múzeumpedagógiai foglalkozások, kézműves foglalkozások, rendezvények kapcsolódnak a kiállításhoz hat hónapon keresztül, színesítve többek között a Múzeumok Éjszakája és a Múzeumok Őszi Fesztiválja 2025. évi miskolci programkínálatát is. 

- Az idén múzeumunk ad otthont a kiállításnak, ezért a pályázati kiírásban létrehoztunk egy kategóriát, amelyben mi ajánlottunk fel inspirációs tárgyakat az alkotóknak, hogy azok alapján alkossanak mai, modern, a hétköznapokban is használható, de mégis a hagyományt őrző iparművészeti tárgyakat. Ezekből a tárgyakból néhányat a kiállításban is láthatnak majd az érdeklődő látogatók. Emellett a magyar népművészet gazdag tárházából, a Kárpát-medence hagyományos népi kultúrájának emlékeiből, népművészeti munkáiból és a hétköznapi paraszti élet tárgykultúrájából meríthettek a másik témában a tárgyalkotók, szabadon választottan – mutatott rá a néprajzkutató. 

Megtudtuk tőle, hogy a zsűrizés nem csak egy egyszerű válogatás volt a benevezett alkotások között, hanem egyben  - a budapesti Hagyományok Háza által megszervezve - egy hatósági esemény is, amelyen a tárgyak népiiparművészeti minősítést kaphattak. A legjobb szakértőkből álló zsűri bírálta el a több mint ötszáz pályázatra beérkezett alkotást, amelyekből több mint háromszáz kapta meg a minősítést. Ezekből áll majd a május 11-én, a Miskolc Város Napján megnyíló kiállítás. 

Szolyák Péter a Herman Ottó Múzeum igazgatója hangsúlyozta, már a 2024-es év is egy rendkívül sűrű, sok munkával, de sok sikerrel is teli év volt, hiszen elnyerték például az Év Múzeuma díjat, és a csapat nagyon el is fáradt az év végére. De nem lesz könnyebb ez az év sem, ugyanazzal a lendülettel és dinamikával kell végig csinálni 2025-öt is. Ebben az évben több fontos eseményre készülnek, ezek egyike a XXI. Virágzó Népművészet pályázat kiállítása, amely a közönség számára május 11-én nyílik meg. 
Egy másik fontos eseménysor egy sikeres Erasmus pályázathoz kötődik, amelyben négy rangos külföldi partnerrel dolgoznak majd közös projekteken. Illetve jön majd az idei Múzeumok Éjszakája, amelyben a Herman Ottó Múzeum először lesz országosan kiemelt helyszín. 

- Ezek az események is mutatják, hogy kicsit olyan lesz a 2025-ös évünk, mintha megelőlegeztek volna nekünk egy újabb Év Múzeuma díjat. Nyilván ezt meg kell szolgálni, és valószínűleg nem lesz most még egy ilyen díj, de a Múzeumok Éjszakája, a Virágzó Népművészet kiállítás és a többi tervezett programunk egészen biztosan egy nagyon szép dologgá áll majd össze ebben az évben – fogalmazott az igazgató.

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!