Ugrás a tartalomra

Bővül a lakásfelújítási támogatásokra jogosultak köre idén

minap.hu
Utoljára módosítva
2025. január 10. péntek 19:54
Az érintettek körének bővülésével jelentősen javulhat a hazai ingatlanállomány minősége, ami komoly értéknövelő a háztartásoknak.
Miskolci lakóingatlanok sokfélesége / Fotó: Végh Csaba

A már bevezetett és hamarosan hatályba lépő intézkedéseknek köszönhetően több lakás korszerűsítése és felújítása valósulhat meg idén, mint valaha. Az eddig ismert Otthonfelújítási Programot (OFP) január 17-ével felfüggesztik, helyette az érdeklődők az „Otthonfelújítási Program Lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához” (KEHOP Plusz) című felhívásra pályázhatnak - küldte el portálunknak közleményben a money.hu. 

A legfőbb különbségek a jelenlegi és a január 20-tól hatályos "Otthonfelújítási Program 2025" között:
•    Míg a jelenlegi OFP egy országos pályázat, addig az új felhívás két pályázati kiírással külön kezeli a budapesti és a Budapesten kívüli ingatlanokat.
•    Az OFP feltétele, hogy a korszerűsítendő ingatlan tavaly július 1. előtt már a kölcsön igénylőjének vagy a közeli hozzátartozójának állandó lakóhelye vagy tartózkodási helye kell, hogy legyen, míg az Otthonfelújítási Program az idei év esetében tavaly december 19. az a dátum, amikor állandó lakcím kell, hogy legyen az ingatlan – vagy ha folyamatban van a vásárlás, akkor december 19. előtt aláírt adásvételi szerződés szükséges. 

„Vagyis, akik tavaly július 1. és december 19. között vásároltak ingatlant és korszerűsítést szeretnének, azok előtt is megnyílik most ez a lehetőség! Továbbá míg az OFP-t 1990. december 31. előtt használatbavételi engedélyt kapott, életvitelszerűen lakott, egy- és többlakásos családi házak energetikai korszerűsítése kapcsán lehetett igényelni, az új felhívások esetében ez a dátum már 2007. január 1. Tehát ez a lehetőség is jócskán, 16 évvel kibővült” – mondta Korponai Levente, a money.hu vezetője.

Vidéki Otthonfelújítási Program

A Magyar Államkincstárnál már igényelhető a Vidéki Otthonfelújítási Program keretéből a legfeljebb 3 milliós vissza nem térítendő állami támogatás és a bankoktól február 1-től a kamattámogatással érintett, legfeljebb 6 milliós kölcsön is, egészen 2026. június 30-ig. A Vidéki Otthonfelújítási Program az 5 ezer lakosúnál kisebb településeken élő családoknak segít a lakhatási körülmények javításában, többek között belső terek felújításában, fűtéskorszerűsítésben, tetőcserében, klíma, napkollektor és napelemes rendszer telepítésében és cseréjében, akadálymentesítésben, épületvillamossági rendszerek és a ház körüli környezet kialakításában - írták. 

„2025 lendületesen indult a lakáspiacon, ugyanis a tavalyi évkezdethez képest az eladó lakóingatlanok iránti kereslet 8%-kal élénkült. Érdekesség, hogy a korábbi évekkel ellentétben idén a kisebb települések eladó házai iránt nőtt az átlagosnál nagyobb mértékben az érdeklődések száma, ezért is lehet fontos, hogy vannak olyan otthonfelújítási támogatások, amik lakásvásárlással is kombinálhatók” – hangsúlyozta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Az új Otthonfelújítási program keretében azokat a családi házakat is lehet korszerűsíteni, amiknek az adásvételi szerződése tavaly december 19-ig már megszületett, beköltözni viszont elegendő később, a beruházás végéig. Ha valaki már megtette a pályázati előkészületeket a régi OFP szerint, akkor az elkészült energiatanúsítványokat minimális adminisztratív változással együtt az új OFP esetében is fel lehet használni - tudatták. 

Családi házak / Fotó: Mocsári László

A Vidéki Otthonfelújítási Program pedig a Falusi CSOK által érintett településeken is elérhető, ami megkönnyíti a házvásárlást, hiszen ezt követően sok esetben szükség lehet némi felújításra is - tették hozzá. 

Az MNB döntése értelmében tavaly január 1-jétől a zöld, energiahatékony ingatlanvásárlások és az energiamegtakarítási célú felújítási kölcsönök esetében kedvezőbb jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) és hitelfedezeti mutató (HFM) limitek alkalmazása válik lehetővé. A módosítás alapján elegendő 10 százalékos önerő felmutatása a hitel felvételéhez, illetve a jövedelem 60 százaléka is fordítható hiteltörlesztése zöld hitelcél esetén 600 ezer forintos nettó havi jövedelem alatt is - tájékoztattak. 

Az önkéntes pénztári törvény módosítása szerint a nyugdíjpénztári tagok idén egyebek közt lakáshitel törlesztésre, lakás- és telekvásárlásra, lakásfelújításra és bővítésre is fordíthatják a tavaly szeptember 30-ig egyéni számlájukra befizetett megtakarításaikat - adták hírül.

Január 1-jétől lépett hatályba a rendelet, miszerint a SZÉP-kártyán lévő összeg 50 százaléka az alábbi lakásfelújítási tételekre is felhasználható:
•    vasáru-, építőanyag-, festék-, üveg-kiskereskedelem (kivéve a szaunák, úszó- és masszázsmedencék kiskereskedelmét),
•    bútor, világítási eszköz, edény, evőeszköz és egyéb háztartásicikk-kiskereskedelem,
•    iparcikk jellegű vegyes kiskereskedelem (kivéve ruházati cikkek, kozmetikumok, ékszerek, játékok, sportcikkek),
•    szőnyeg, fal-, padlóburkoló-kiskereskedelem.

„Idén számos kedvező lehetőség áll a lakosság rendelkezésére a kisebb felújításoktól egészen a nagyobb volumenű korszerűsítések finanszírozására. Érdemes tisztában lenni a feltételekkel, hiszen amit az egyik támogatásból nem valósíthatunk meg, arra a másik akár lehetőséget kínálhat. Ilyen például tipikusan egy kazáncsere, amelyre az Otthonfelújítási Program és a helyébe lépő OFP 2025 keretében már nincsen lehetőség, ugyanakkor a vidéki otthonfelújítási program akár erre a célra is igényelhető, amennyiben a feltételek teljesülnek és támogatott településen van az ingatlan.” – tette hozzá Korponai Levente.

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!