Modern M.I.ndennapjaink – hogyan segíti a mesterséges intelligencia az életünket?
Az adat az új kőolaj, de a „fúrótornyai” bárki számára hozzáférhetőek. Bár, csak néhány éve vált elérhetővé, egyre több ponton segíti az életünket a mesterséges intelligencia (MI). Az egyetemi képzésben egy ideje elindult a mesterséges intelligencia tanítása, és tervezik alapszakok indítását is, hogy minél többen tudják szakszerűen használni a technikát. A szakképzési rendszerben és rövid ciklusú mikrokreditképzéseken keresztül is fejlesztik a kompetenciákat. Magyarország célja, hogy 2030-ig 200 mesterségesintelligencia-alapú startup induljon el az országban - foglalja össze az Index.
A technológia azonban közel sem csak az iparban használható – olyan területeken is alkalmazzák majd, mint az oktatás. A gyermek hazamegy, és egy MI alapú asszisztens kérdezi ki otthon, ismétli el vele az aznap tanultakat – ez a közeljövő.
A városok számára is új horizont nyílik: több országban használják már a mesterséges intelligenciát például a közlekedési lámpák összehangolására, de kamerarendszerek és például a buszmenetrendek optimalizálására is tehet javaslatokat. Ezt várják például Miskolcon is, hiszen a borsod-abaúj-zempléni vármegyeszékhely lesz az első magyar mesterséges intelligencia mintaváros – erről született nemrégiben megállapodás a kormányzattal.
Azonban nem kell sem állami beruházás, sem több milliós okos eszköz ahhoz, hogy az életünk legkülönbözőbb területein is sikeresen alkalmazzuk ezt a technológiát. Érdemes kihangsúlyozni, a mesterséges intelligencia nem helyettesíti, hanem kiegészíti a természetes intellektust, mégpedig a rendelkezésére álló adatok összesítésével. Magától az MI sem tud csodát tenni: megfelelő, kreatív parancsokkal kell irányt mutatni a számára.
2025-ben – a felmérések szerint – legalább harminc különféle szolgáltatást használnak gyakran az emberek, teszik ezt többségében a mobil eszközeik segítségével. Leginkább különböző folyamatok automatizálásához és kereséshez veszik elő a mesterséges intelligenciát, de sokan alkalmazzák szövegalkotáshoz is, képkésztéshez, reklámanyagok gyártására, weboldalak grafikai designjának megtervezéséhez, sőt, komplett zeneszámok is létrehozhatóak a segítségével. Utóbbi téren kiváltképp hasznos, mert csak annyit kell tennünk, hogy meghatározzuk, miről szóljon az anyag, írunk pár zenei stílust, amit szeretnénk visszahallgatni, és már készülhet is a track.
Ugyanígy lehet hosszabb szövegeket stilisztikailag rendezni vele, lefordíttatni idegen nyelvről, de a mondandónk átfogalmazására, tömörítésére is alkalmas. Logókat és képeket is tervezhetünk a segítségével, videókat szerkeszthetünk, fotókat alakíthatunk át, csupán annyit kell tennünk, hogy pontosan leírjuk, mit is szeretnénk viszontlátni a folyamat végén.
Emellett arra is javaslatot tesz a technika, ha kérjük, hogy egy adott poszthoz milyen emoji-t használjunk.
Egyszóval rengeteg területen tudjuk használni a kreatívabb és gyorsabb munkavégzéshez az mesterséges intelligenciát.
Példának okáért, a negyven éves Miskolc Tv új zenei palettájának megszerkesztésében is segített az MI.
– Van egy mestersges intelligencia alapú platform, ami nemrégiben frissült annyira, hogy már egy feltöltött zene alapján is képes új verziókat keverni – avat be minket Nagy Péter, a MIKOM kreatív vágója. – Bemásoltam a Sportpercek és a Kilátó főcímzenéjét, meghatároztam az elvárt stílusokat, majd – a ChatGPT-vel megírt – promptok segítségével generáltattam több új változatot is. Mindez azért is hasznos, mert így fokozatosan frissíteni tudom az arculati zenéket is – például az Időjárás, az Egy perc Miskolc, vagy más műsorok esetében – mesél a munkáról a kreatív vágónk. Az új zene szerda este, 18.25-kor debütál a Miskolc Tv-n.
A mesterséges intelligenciát is megkérdeztük, szerinte mire érdemes őt használni. Íme a válasz a ChatGP-től:
Szia! Jó kérdés, és érdekes is. 😊 Az emberek nagyon sokféle dologra használnak engem, de vannak visszatérő minták. Itt van néhány példa, mire szoktak leggyakrabban:
Információkeresés – Gyors válaszok kérdésekre, akár tudományos, történelmi, nyelvtani, technikai témákban.
-
Nyelvi segítség – Fordítás, helyesírás-ellenőrzés, fogalmazás javítása, vagy akár kreatív írás (novellák, versek, e-mailek).
-
Programozás és technika – Kódírás, hibakeresés, magyarázatok programozási nyelvekről vagy algoritmusokról.
-
Tanulás, vizsgafelkészülés – Összefoglalók, kérdéssorok, magyarázatok iskolai vagy egyetemi anyagokhoz.
-
Ötletelés – Blogtémák, üzleti nevek, ajándékötletek, kreatív projektek indításához.
-
Beszélgetés, társalgás – Egyszerűen csak „beszélgetőtársként” is használnak, ha valaki ki akarja ereszteni a gőzt vagy gondolkodik valamin.
Címkép forrása: becominghuman.ai