Virágok, zenészek, köztisztaság, közbiztonság – fórumon egyeztettek a sétálóutcáról
A tavasz naptári közepén folytatódott a Miskolc sétálóutcájával kapcsolatban még tavaly meghirdetett személyes konzultáció a Városházán. Az akkori, advent előtti alkalomhoz hasonlóan a városvezetés ezúttal is arra volt legfőképp kíváncsi, mik az észrevételei a helybéli üzlettulajdonosoknak, szolgáltatóknak, vendéglátósoknak. Ez azért is fontos Matiscsák Éva alpolgármester szerint (aki a fórumon ugyancsak megjelent Szécsényi Marianna mellett egyben önkormányzati képviselője is az övezet egy részének – a szerk.), mert „csakis párbeszéd révén lehet a belvárost ismét élhetővé és pezsgővé tenni”.
Miskolc másik, egyebek közt a város üzemeltetéséért felelős alpolgármestere az eseményen rámutatott: hivatalba lépése óta az új városvezetés épp a „Miskolc tisztaszobájának” is tekinthető belváros megfelelő állapotban tartására rendelte el az őszi és a nemrég lezajlott tavaszi nagytakarítást is, valamint lép fel a galambmentesítés mellett is. Hollósy András emlékeztetett arra is, hogy a tömegközlekedési eszközökön tavaly ősz óta járatseriffek óvják az utasok biztonságát és nyugalmát, így a belvárosban utazókét is.
A város főkertésze, Czifrusz Natália a virágok ültetési rendjéről beszélt, amivel igyekeznek minél inkább változatossá tenni a belváros növényvilágát. Majd Szunyogh László főépítész ezt követően szólt arról a kabinetje által elkészített kataszterről, mely tartalmazza a kapualjak részletes állapotleírását, s aminek alapján reményeik szerint a társasházak és a vállalkozók bevonásával megkezdődhet azok felújítása. Sőt, ami azt illeti, már meg is kezdődött, miután – jelentették be a fórumon – Mohácsi Gábor, az Erzsébet Fürdő Gyógyászati és Szűrőközpontot üzemeltető Rock Oil Kft. tulajdonosa vállalata is az egyik kapualj rendbetételét.
Az együttműködésre és a közös gondolkodásra felkérték az önkormányzati cégek képviselőit is, így kapott szót a MIDMAR Miskolci Idegenforgalmi Marketing Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezető igazgatója, Fekete-Angyal Enikő is, aki bizakodását fejezte ki, hogy a belvárost rövidesen egy igazán vonzó célterületként tarthatják majd számon az idegenforgalom szempontjából is.
Kovács László Csaba, a Miskolci Önkormányzati Rendészet (MIÖR) igazgatója a gyalogos járőrszolgálat jelenlétének és a térfigyelő kamerák sűrű elhelyezkedésének jelentőségét húzta alá a közbiztonság javítása kapcsán. Míg Bodnár Attila, a Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. operatív igazgatója, illetve Ladányi Roland, a MiReHu Nonprofit Kft. ügyvezetője a köztisztasági kérdésekről és a hulladékszállításról ejtett szót.
A közönségből felszólalók sorában hallhatták a megjelentek az Expert-cégcsoport tulajdonosát, egyben a Bükki Kör nemrég megválasztott elnökét, aki számos javaslata közt „sokkal bátrabb és felelősségteljesebb ingatlangazdálkodást” sürgetett. Hajdú László átfogó, markáns és konstruktív áttekintést nyújtott a belváros helyzetéről, aminek nyomán kiemelte a legsürgetőbb problémákat. A vállalkozó számos egyéb mellett jó példaként hozta az általuk jelenleg is fejlesztett Bazár-tömbnél tervezett közösségi toalettek kialakítását, de felvetette a sétálóutca teljes wifi-lefedettségét, az utcazenészek bevonását és pop-up store-ok kialakítását annak vonzóbbá tételére.
A fórumon egyúttal bejelentették: a decemberi kirakatversenyhez hasonlóan ezúttal úgynevezett selfie-pontok kialakítására bátorítják az üzleteket, amiket – virágok és élő növények használatával – akár a teraszok előtt is kialakíthatnak majd. A kezdeményezést bemutató Matiscsák Éva szerint már az adventi megmérettetés is megmutatta, hogy rengeteg miskolci értékeli ilyenkor a helyiségek kreativitását. A győztest Miskolc város napján, május 11-én díjazzák majd.