Ugrás a tartalomra

Ebben az évben is esélyt adnak a részvételre

Bódogh Dávid
Utoljára módosítva
2025. február 05. szerda 17:45
Az Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület (ERKE) a Civilek Napjához kapcsolódóan szervezett találkozót a város és a vármegye vezetőivel szerda délután.
Miskolcon is van civil kurázsi. Fotó: Mocsári László

A Civilek Napját február 1-jén ünnepeljük. Ezen a napon a polgárok önszerveződése, valamint a civil szervezetek emberek és a társadalom felé végzett szolgálata előtt tisztelgünk. 1997 óta ugyanis lehetőségük van arra, hogy a személyi jövedelemadónk 1 százalékát közhasznú feladatokat ellátó egyesületek, alapítványok, közalapítványok, nonprofit szervezetek és művelődési intézmények javára ajánljuk fel.

Az Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület – Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ az ünnep alkalmából kötetlen hangvételű találkozót szervezett. A Kossuth utcai Nyilas Misi Házban tartott rendezvény deklarált célja volt, hogy segítsenek a civil szervezetek bekapcsolódását a települési és térségi szintű programokba, továbbá szélesítsék a szektorok közötti együttműködéseket – számolt be Palik Zoltán, az Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület (ERKE) szakmai vezetője, miután Meleg Attila lelkipásztor az eseménynek otthont adó Nyilas Misi Ház vezetőjeként köszöntötte a megjelenteket.

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében a KSH adatai szerint 3 185 szervezet működik. Ha a bírósági nyilvántartást vesszük alapul, a működő szervezetek száma 3 757. Mellettük szerepel a nyilvántartásban még 176 olyan szervezet, amely valamilyen, a szervezet törléséhez vezető eljárásban érintett. Az országban működő szervezetek (54 356 szervezet) hat százaléka van a vármegyénkben bejegyezve. Csak Budapesten és Pest megyében találunk több szervezetet. A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében működő civil szervezetek harmada Miskolci székhelyű. A KSH adatai szerint 870 szervezet működik a megyeszékhelyen.

Miskolcon az önkormányzati választások eredményeként teljesen új képviselő testület és városvezetés állt fel.  Ezért tartotta az ERKE fontosnak, hogy a civil szervezetek megismerjék a várossal történő együttműködés kereteit. „Valamennyi, a városban működő közösségnek és szervezetnek fontos tudnia, hogy kinek a feladata a civil szervezetekkel történő kapcsolattartás, kikhez fordulhatnak segítségért a szervezetek, közösségek” – hangzott el a szakmai vezetőtől.

A 2021-2027 közötti ciklusban a város nagyjából 32 milliárd forint területfejlesztési forrás felhasználására jogosult a TOP PLUSZ-ból. A civil szervezetek leginkább a társadalmi felzárkózás, a szociálisügy, egészségfejlesztés, közösségfejlesztés területén megvalósuló programokhoz tudnának kapcsolódni. E projektek nagyrészt előkészítés alatt állnak – fejtette ki Matiscsák Éva alpolgármester a pódiumbeszélgetésen.

A városvezető elmondta: az elmúlt négy hónapban rengeteg civil szervezettel vette fel a kapcsolatot, és szándéka, hogy mindenkivel személyesen ismerkedjen meg a szférából. Ők azok - húzta alá -, akik számos alkalommal bebizonyították már, hogy munkájukkal hozzá tudnak járulni a városlakók jóllétéhez. 

Matiscsák Éva elmondta: folytatódnak a korábbi városvezetésnél indult, több társadalmi csoportra is fókuszáló szociális városrehabilitációs projektek, amik az egészségtudatosságot segítőktől egészen a közösségfejlesztő programokig terjednek. Az alpolgármester beszédében bemutatta a polgármesteri hivatal új civil referensét, Reiman Zoltánt, aki többi közt helytörténeti írásairól is ismert, most azonban azt a feladatot kapta, hogy a város civiljeivel tartsa a kapcsolatot és segítse munkájukat.

Tavaly októberétől szintúgy új összetételű testület irányítja a vármegyei önkormányzatot. Új, a civil kapcsolatokért is felelős alelnöke van a közgyűlésnek Dankó Dénes személyében, aki az eseményen felidézte: a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Önkormányzat elsődlegesen területfejlesztési feladatokat lát el, hozzátéve: stratégiai és a helyi projektek kiválasztása által is hatása van arra, milyen fejlesztések valósulnak meg a vármegyében. Emellett projektet is vezetnek, amelyekben társadalmi partnerként, célcsoportként megjelennek a civil szervezetek.

Egyúttal emlékeztetett: a vármegyei foglakoztatási paktum elsősorban a hátrányos helyzetűek és inaktívak munkaerő-piaci részvételét segíti. A projekt megvalósítása a különböző ágazatok, szektorok együttműködésére épül. A paktum keretében a foglalkoztatóknak nyújtott szakmai és anyagi támogatások a nonprofit szervezetek felé is nyitottak. Paktum megvalósítására irányuló projektben konzorciumi tagként vesz rész a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Önkormányzati Hivatal és a BORA 94 Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal munkája sokszor láthatatlan, de megkerülhetetlen a civil szervezetek működése és fejlődése szempontjából. Kulcsszerepe van például a közszolgáltatások digitalizálásában, a digitális állampolgársági program végrehajtásában, miután az SZJA 1%-ról a rendelkezők többsége elektronikus úton rendelkezett az adójáról.

- Olyan vármegyei hatóságként tekint magára a hivatal, mint ami szolgáltatásokat nyújt, nem csak az állampolgároknak és a cégeknek, de a civil szféra irányába is - szögezte le Menyhárt Szabolcs.

A Versenyképes Járások Program elindulásával ugyanakkor a kormányhivatalok új területfejlesztéssel összefüggő szerepet is kapnak – egyebek mellett erről is beszélt a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója a délután folyamán, amit a szervezők civil kvízjátékkal zártak.

 

 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!