„Gitárral a szívében” ünnepli huszadik miskolci évét Misa
Kivételes zenei tehetsége, érzelmekben erőteljes előadásmódja és mély művészi érzékenysége feledhetetlenné teszik gitáros előadásait. Hangszerének technikailag is tökéletesen mestere – igazi zenei virtuóz. Vihula Mihajlo több nemzetközi zenei fórumon és mesterkurzuson vett részt ismert gitárművészekkel. Zeneszerzőként számos koncerten és zenei eseményen működött közre Európa szerte.
1981-ben zenetanár és zeneszerző szülők gyermekeként született Huszton, Ukrajnában. Zenei tanulmányait 7 éves korában az ungvári művészeti iskolában kezdte el klasszikus gitár tanszakon. 1994-ben első lett a Kárpátaljai Gitárversenyen, Ungváron. 1996-ban az Ungvári Állami Zenei Szakközépiskolában folytatta tanulmányait, ahol 4 év alatt gitárművészi és karmesteri képesítést szerzett. 2000-ben megnyerte az „Ukrajna Új Tehetsége” címen megrendezett országos versenyt. A szakközépiskola elvégzése után tanulmányait a Lvivi Liszenko Állami Zeneakadémián folytatta klasszikus gitár, zeneszerző és karmester tanszakon. 2005-ben Magyarországra költözött. 2006-óta aktívan szerepel a Balatonfüredi Gitárfesztiválon, valamint kétszer is részt vett az annak keretein belül 2007-ben és 2008-ban megtartott „a világ leghosszabb koncertje” Guinness-rekord kísérletben.
Sűrű és tartalmas időszakon van túl a Misaként emlegetett művész. Ahogy azt lapunk nyomon követte, a Miskolcon élő Vihula Mihajlo Káin bélyege, Énoch próféciái című opera koncertfilmjét február 8-án mutatták be a Művészetek Háza Béke Art Mozitermében. A bibliai történeteket feldolgozó opera koncertváltozatában nagy sikerrel szerepeltek miskolci művészek, amikor az Európa Kulturális Fővárosa, Veszprém – Balaton nyitóprogramjában 2022. május 29-én a helyi Agorában bemutatták.
Vihula Mihajlo zeneszerző, rendező és Utry Attila librettó és forgatókönyvíró közös alkotásának filmváltozata is a Miskolci Nemzeti Színház tehetséges fiatal művészei előadásában valósult meg. Ahogy azt most a művész felidézte lapunknak: az eddigi három operájából a legutóbbiban Káin és Ábel bibliai történetét igyekezett újraértelmezni a jelenkorban. Nagy sikert aratott a miskolci bemutató.
De olvasóink arról is értesülhettek, hogy a Misa és a Szurasenkó Dániel blockflöte-művész alkotta VirDuoso elnevezésű formáció nemrég a magyar kultúra napja apropójából koncertezett a rigai Nemzeti Történeti Múzeumban január 24-én, a magyar nagykövetség szervezésében.
„Misa.Miskolc.20.” – olvasható a hétfői rendezvény plakátján. A jubileumi eseményt egyfajta művészeti beszámolónak szánja a művész. Mint azt érdeklődésünkre felidézte, 2005-ös Magyarországra költözésekor számos véletlennek köszönhetően telepedett le a városban.
– Hiszek a sorsban, több apró esemény vezetett el oda, hogy végül Miskolc mellett döntöttem – ecsetelte.
2008-ban a Siófoki Nemzetközi Művészeti versenyen gitárművészként arany diplomát nyert. A miskolci önkormányzat két alkalommal is kitüntette a kultúra terjesztéséért és az ukrán-magyar kulturális kapcsolatok megerősítéséért. Jelenleg a Fazekas Művészetoktatási Intézményben dolgozik. 2013-ben a NobilArt Művészeti Egyesület és a SEGOVIA Gitárszaküzlet által kiírt nemzetközi zeneszerzői versenyen II. díjat nyert. 2015-ben a Nemzeti Művelődési Intézet a „PRO Cultura Minoritatum Hungariae” díjat adományozta Vihula Mihajlonak.
Misa úgy véli, bőven akad mire büszkének lennie Miskolcnak és a miskolciaknak, ami a kulturális életet illeti. Számos intézmény és szereplő fémjelzi a várost szerinte, a közülük hétfőn fellépő tizenegy előadó és művészeti formáció mindegyikével szoros kapcsolatot ápol, az elmúlt esztendőkben rengetegszer állt velük színpadra. Misa elárulta: az elmúlt 10-15 év koncertjeiről szóló fényképes válogatással is készül a koncertet megelőzően.
A Fazekas Vonós Együttes, a Forrás Kamarakórus, Vihula Júlia, a Recitatrio, a VirDuoso, a Mizrab, a Fazekas Gitáregyüttes, Szécsi Viktória, Lukács Zsófia, Kolozsi Balázs és a Cardinal Mindszenty Kórus bevonásával megrendezendő eseményen Farkas Erzsébet konferál. A belépés díjtalan.