Ugrás a tartalomra

Gyönyörű az őszi erdő, de nagyobb a túrabaleset veszélye is

Detzky Anna
Utoljára módosítva
2024. október 29. kedd 14:02
A Gondosóra különösen hasznos eszköz lehet, ha idősek indulnak el a Bükkbe.
Kisvonattal Mahócán. Fotók: magánarchívum

Idén ősszel több túrabaleset is történt a Bükkben. Az egyik kiránduló a Kecske-lyuk barlangnál sérült meg a lábán, annyira, hogy a mentők speciális hordágyon hozták le a hegyről. Egy másik alkalommal pedig Bükkszentlászló és Miskolc között egy sziklán lógva találtak meg egy idős nőt az erdőben a rendőrség és a katasztrófavédelem munkatársai.

Mindkét esetről beszámoltunk, és arról is, hogy a szerencsétlenül járt túrázók végül megmenekültek. A tanulságokat a vármegyei túraszövetség elnökével vontuk le, aki gyakorlott túravezető, így az őszi kirándulások sajátosságairól is beszélt olvasóinknak.

Térerő nélkül is működik

– Azt ajánlom mindenkinek 65 év felett, hogy igényeljen ingyenesen Gondosórát és vigye magával a kirándulásra, vagy legalább a túracsoportban egy valakinek legyen – nyilatkozta lapunknak Török István, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Természetjáró Szövetség elnöke. – A Bükkben sok helyen nincs térerő, de ezzel az eszközzel bármikor lehet vészjelzést leadni. A diszpécserközpontból pedig képesek azonosítani a Gondosóra GPS-koordinátáit és onnantól kezdve akár térerő nélkül is megtalálják annak gazdáját.

A kisvonatozás időseknek is jó választás lehet ősszel

Hozzátette, tagjaik közül is előfordult már, hogy valaki rosszul lett egy kiránduláson. Éppen ezért alapszabály, hogy egyedül nem szabad elindulni túrázni, mert ha valaki elesik, vagy megsérül, fontos lehet, hogy tudjon neki segíteni a túratársa. Sőt egy nehezebb szakasznál is jól jön a segítség.

Tervezzük meg utunkat!

– Indulás előtt érdemes felmérni, hogy milyen a fizikai állapota a kirándulóknak és ez alapján megtervezni az útvonalat. Ez egyébként nem feltétlenül függ a résztvevők korától, sokkal inkább a kondíciójuktól. A túravezetőnek előzetesen el kell eldöntenie a kirándulás hosszát, szintemelkedését, valamint, hogy milyen útvonalon közelíti meg a társaság a kitűzött célját. Aki kezdő, régen túrázott, vagy gyengébb, annak a 3-5 kilométeres táv a megfelelő, amit később fokozatosan lehet növelni. A szirtek és bizonyos barlangok a nehezebb célpontok közé tartoznak, bár a Kecske-lyuk nem számít ezek közé – magyarázta a természetjáró szövetség elnöke.

Túrabot és jó bakancs

Felhívta rá a figyelmet, hogy ősszel nyálkás, csúszós lehet a talaj, mert már előfordulhat fagy, ezért erősen ajánlott a túrabot használata. Szintén fontos, hogy lábbeliként olyan hosszú szárú kirándulóbakancsot válasszon a túrázó, ami tartja a bokáját és figyeljen oda, hogy hová lép.

A változékony időjárás, illetve a fizikai megerőltetés okozta kimelegedés miatt a réteges, vízálló öltözködés a legpraktikusabb. Egy termosz tea pedig képes még a legnagyobb mínuszokban is felmelegíteni. Nagy esőzések után érdemes egy-két napot várni, hogy kiszáradjon a talaj és ne legyen hatalmas a sár. Szélsőséges esetben jól jöhet a rugalmasság, mert akár szükséges módosítani a túra időpontját. 

Csodás őszi Bükk

– Mindezen nehézségek ellenére ajánlom mindenkinek az őszi kirándulásokat, mert ilyenkor a legszebb és legszínesebb az erdő. Emellett a túrázás jó mozgási lehetőség a hűvösebb időszakban is – zárta a túravezető.

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!