Hajótragédia a Dunán! Hét ember meghalt, két hajó összeütközött
MTI/M1
2019. május 30. csütörtök 06:10
Utoljára módosítva
2019. május 31. péntek 07:49
Három fővárosi kórházba vitték a szerda esti, Budapesten történt dunai hajóbaleset sérültjeit. Eddig hét halottat találtak és továbbra is 21 eltűntet keresnek a Duna teljes déli szakaszán. Kérik: aki látta a balesetet, azonnal jelentkezzen a rendőrségen.
Már csak egy, bordatöréses embert kezelnek kórházban, a többieket hazaengedték. Cseke Béla, az Uzsoki Utcai Kórház sürgősségi osztályának orvosa azt mondta: a sérültnek több bordája eltört, ami többnapos megfigyelést igényel. Valamennyi sérült nagy lelki traumán ment át - tette hozzá.
KORÁBBAN ÍRTUK:
Büntetőeljárás keretében, szakértők bevonásával vizsgálják, mi vezethetett a szerda esti dunai hajóbalesethez - közölte Pál Adrián rendőr ezredes az Országos Rendőr-főkapitányság reggeli sajtótájékoztatóján.
Elmondta, hét halottat találtak és továbbra is 21 eltűntet keresnek a Duna teljes déli szakaszán. Közölte, szerda este 21.05-kor történt a baleset és az első bejelentés 10 perccel később érkezett a tevékenységirányítási központhoz. Az ütközés után a Hableány nevű hajó oldalára fordult és nagyon gyorsan, hét másodperc alatt elsüllyedt. Az MTI kérdésre azt közölték, a Viking Sigyn hajó "svájci illetőségű céghez tartozik", kapitánya pedig ukrán állampolgár, akit már meghallgattak a balesettel kapcsolatban. Kérik: aki látta a balesetet, azonnal jelentkezzen a rendőrségen.
A dunai hajóbaleset felvételein az látszik, hogy az ütközés előtt a Hableány turistahajó befordult a Viking szállodahajó elé, azt követően történt a tragédia - közölte Pál Adrián rendőr ezredes az Országos Rendőr-főkapitányság csütörtök délelőtti sajtótájékoztatóján.
A felvételeket értelmezve elmondta: a videón az látható, hogy "hegymenetnek, északnak" tart mindkét hajó, és amikor beérnek a Margit híd két pillérje közé, a Hableány "valamilyen oknál fogva" befordul a Viking elé, a Viking pedig megborítja a kishajót, amely hét másodperc alatt elsüllyed. Hozzátette, a 21.05-kor történt ütközésről tíz perccel később egy betelefonáló értesítette a tevékenységirányító központot, azt követően érkeztek a helyszínre a katasztrófavédelem, a rendőrség, a mentők, a honvédség, az önkéntes tűzoltóságok, a polgárőrség és a vízügyi igazgatóság munkatársai. Az ezredes közölte, amíg a hatóságok szakemberei a helyszínre érkeztek, addig civilek a balesethez közeli hajókról mentették a vízbe esett embereket.
EZT ÍRTUK KORÁBBAN
Egy nagyméretű luxushajóval ütközhetett az a turistahajó, amely elsüllyedt szerda este a Dunán a Parlamentnél – jelentette az M1 tudósítója. A nagyméretű hajó elsodorta, maga alá gyűrte a Hableány elnevezésű turistahajót, amely gyorsan elsüllyedt.
Egy webkamera rögzítette a hajóbalesetet, amely eddig már legalább 7 életet követelt. Az Időkép kamerája a Hotel Victoria tetejéről, északkeleti irányban a Duna túloldalán álló Parlamentre és a Margit-hídra fókuszál éjjel-nappal.
Nagy erőkkel folyik a mentés, amelybe a rendőrök és a tűzoltók mellett a katonák is bekapcsolódtak, a Duna teljes magyarországi szakaszán.
A balesetnek hét halálos áldozata van – jelentette be Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője nem sokkal éjfél után a helyszínen. Hozzátette: hét embert könnyű sérülésekkel vittek kórházba.
Gál Kristóf, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője azt mondta: negyed tízkor érkezett a bejelentés, hogy egy turistahajó felborult a Dunán. A fedélzeten – a korábbi hírekkel ellentétben – 33 dél-koreai turista és két fős magyar személyzet tartózkodott.
Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója azt mondta: a mentőszolgálat 17 mentőegységgel van kint a helyszínen. Már nem csak Pest, hanem Fejér megyéből is bekapcsolódtak a mentésbe.
Kolozsi Péter, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője azt mondta: 96 hivatásos tűzoltóval, tűzoltóautókkal, speciális műszerekkel is keresik a túlélőket. Azt mondta, a keresés elhúzódó folyamat lesz.
Három nagy kórház fogadja a sérülteket – nyilatkozta a helyszínen Horváth Ildikó egészségügyi államtitkár az MTI-nek. Azt mondta: hét sérültről tud, könnyebb sérüléseket szenvedtek, kórházba vitték őket. Horváth Ildikó a magyar kormány nevében részvétét fejezte ki a baleset a halálos áldozatok hozzátartozóinak. Egyúttal köszönetét fejezte ki a mentésben részt vevőknek.
Megtalálták a hajóroncsot
Az M1 munkatársa a helyszínről azt mondta, a mentést kiterjesztették a Duna teljes, Budapest alatti magyarországi szakaszára. Elmondta azt is, hogy a helyszínen van Pintér Sándor belügyminiszter.
Hajnali egy óra után megtalálták az elsüllyedt hajó roncsát – értesült az M1. A tudósító azt mondta: a roncs a Margit híd pillérétől három méterre van a Duna mélyén. Hogy mikor tudják kiemelni, azt még nem tudni.
A mentést egyébként nehezíti, hogy erősen fúj a szél és nem szűnik a csapadék, nagy a sodrás is, amely a hajót is elsodorta. A vízi rendészet, mentőhajó és tűzoltóhajó is segíti a mentést.
Az Európa Cégcsoport és a Panorama Deck Kft. megbízásából Tóth Mihály szóvivő az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: 22 óra előtt a Panorama Deck Kft. Hableány elnevezésű sétahajója eddig ismeretlen okok miatt felborult és elsüllyedt a Duna budapesti szakaszán az Országháznál. A Panorama Deck Kft. „minden erőforrást mozgósít az emberéletek védelmében”. A baleset okainak feltárásában a vállalat a hatóságokkal mindenben együttműködik – tették hozzá.
Tóth Mihály később az M1-nek azt mondta: rutinszerű hajós városnézés közben történt a baleset, melynek következtében elsüllyedt a Hableány. Azt mondta: semmit sem tudnak a körülményekről, hogy mi történt és hogyan történt. Ezt a hatóságok vizsgálják. Tóth Mihály közölte azt is, hogy a hajót folyamatosan szervizelték, műszaki hibáról nem tudnak.
Nehéz körülmények között zajlik a mentés
A hajóbaleset következtében nagy problémákat okozhat a sodródó hajóroncs is – mondta szerda este Szatmári Zsolt szakbúvároktató az M1-nek. A kikötőknél, a hídpilléreknek ütközve is komoly károkat okozhat a hajóroncs. Ezért minél gyorsabban be kell avatkozni – emelte ki. Azt mondta: a protokoll ilyenkor az, hogy riasztják a katasztrófavédelmet, ők az önkéntes mentőszervezetet, nekik is a vízimentésre szakosodott egységeiket. Budapesten két ilyen cég van – tette hozzá. Szatmári Zsolt szerint a mentést jelenleg nehezíti, hogy éjszaka van. Emellett a hőmérséklet és a folyási sebesség is nehezítő körülmény.
Solymos András hajómérnök az M1-nek azt mondta: a balesetnél feltételezhetően navigációs probléma történhetett. Ezt majd a hatósági vizsgálatot megállapítják. „A mentés eredményességével kapcsolatban pesszimista vagyok” – fogalmazott.
Kiszámíthatatlan, hogy milyen sérüléseket szenvedtek a hajóbaleset sérültjei – mondta Zacher Gábor toxikológus. Kiemelte: a lehűlés komoly fenyegetést jelent. A Duna 10-15 fokos lehetett, amikor a baleset történt. A toxikológus elmondta azt is, hogy a sérülések mellett a sokkhatásnak is kiszámíthatatlanok lehetnek a következményei.
Erőteljesen árad a folyó
Erőteljesen árad a Duna a fővárosban – mondta Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője az M1-nek nyilatkozva. A szóvivő azt mondta: a Duna pár órája újra áradni kezdett. A budapesti szakaszon is folyamatosan nő a vízszint. Jelenleg 5 méter körüli a vízállás. A tetőzést pár nap múlva 570-580 centiméterrel várják – közölte a szóvivő.
A baleset miatt a rendőrség hajózási zárlatot rendelt el.
A dél-koreai elnök kormányszintű operatív csoport megalakítását rendelte el. A külügyminiszterrel az élén, kormányszintű operatív csoport megalakítását rendelte el csütörtökön a dél-koreai elnök az ország turistáit ért magyarországi vízi balesettel kapcsolatban. Mun Dzse In egyben utasította kormányát, hogy a magyar hatóságokkal együttműködve tegyen meg minden lehetséges intézkedést azoknak a dél-koreai turistáknak a megsegítésére, akik hajóbalesetet szenvedtek Budapesten.
A Yonhap hírügynökség jelentése szerint Mun tájékoztatást kapott a történtekről Csung Jui Jongtól, a dél-koreai elnök nemzetbiztonsági hivatal vezetőjétől. A szöuli kormány azt is tervezi, hogy a lehető leghamarabb 18 tisztviselőből álló csoportot küld Magyarországra.