Szolgálatba álltak a járatseriffek Miskolcon
Félszáz járatseriff kezdte meg a munkát pénteken Miskolcon, a járatkísérő szolgálatot a Centrum Áruház előtt tartott sajtótájékoztatón mutatta be a városvezetés. Tóth-Szántai József polgármester felidézte, hogy választási kampányában három területen – a köztisztaság, a közbiztonság és a tömegközlekedés területén – ígért azonnali változást a miskolciaknak. Elmondta, reményeik szerint a járatkísérő szolgálat jelentős hatással lesz a város közbiztonságára.
- Fontos ígéretünk volt, hogy rendet teszünk a miskolci közösségi közlekedési eszközökön. A mai napnak fontos üzenete, hogy a járatseriffek elkezdik a munkát, aminek – bízunk benne – az lesz az eredménye, hogy rendezett körülmények között, tisztaságban, rendben, nyugalomban és békességben utazhatnak azok a miskolciak a közösségi közlekedési eszközökön, akiknek érvényes jegyük, bérletük van, vagy nyugdíjasként, illetve tanulóként ingyen veszik igénybe a járatokat. Azok az urak, akik ezt a feladatot a mai nap folyamán elkezdik, lehetőség szerint az összes, éppen futó miskolci közösségi közlekedési eszközön jelen lesznek. Buszokon, villamosokon mennek néhány megállót, körülnéznek a járatokon, leszállnak, és körülnéznek azokban a busz- és villamosmegállókban, ahol problémák lehetnek. Abban az esetben, ha további intézkedésre van szükség, akkor ismerve a jogszabályi lehetőségeiket és kereteiket, segítséget vesznek igénybe akár a rendőrség, akár a rendészet részéről – ismertette Tóth-Szántai József, hozzátéve: a közösségi közlekedést érintő terveiket néhány hónapon belül ismertetik a miskolciakkal.
A sajtótájékoztatón a várost vezető frakciók részéről több önkormányzati képviselő, valamint a vármegye kormánypárti országgyűlési képviselője, Csöbör Katalin is jelen volt, aki úgy fogalmazott: Magyarország egy „stabil és biztonságos szigete" Európának, és ez Miskolcon se lehet másképp.
A járatseriffek feladata, hogy ügyeljenek az utasok biztonságára, a tömegközlekedési eszközök és megállóhelyek rendjére és tisztaságára. Abban az esetben, ha a buszon vagy a villamoson az MVK üzletszabályzatában tiltott magatartást, rendbontást, vagy hangoskodást tapasztalnak, joguk van a renitens utast leszállítani. Érdeklődésünkre Varsás Tamás, a járatkísérő szolgálat egyik koordinátora elmondta, a jegyellenőr-kísérői feladatokat az MVK-val egyeztetve látják el.
- A preventív jelenléttől reméljük az általános közhangulat és közbiztonság javulását a közösségi járműveken – mondta, hozzátéve: a szolgálatban lévő járatkísérők számát az igényekhez alakítják majd, a problémásabb járatokon azonban nagyobb létszámmal, hat-nyolc fővel lesznek jelen.
Gadnai-Bodnár Éva, az MVK Zrt. vezérigazgatója elmondta, valóban történt olyan atrocitás az elmúlt időszakban, amely indokolttá teszi azt, hogy támogatást kapjanak kollégái a járműveken.
- Mind a járművezetők, mind a jegyellenőrök részéről érkezett ilyen jelzés. Vannak kritikusabb szakaszok, ahol a kollégák jelen lesznek és támogatni fogják egymás munkáját. A járatkísérők alapvetően akkor fognak utazni a járműveken, amikor jegyellenőr is felszáll, de előfordulhatnak olyan járatok, amikor nem lesz jegyellenőr, hanem önállóan teljesítenek szolgálatot – fogalmazott az MVK vezérigazgatója.