A házasság minősége fejleszthető, ebben segít a diósgyőri plébánia
Vasárnap kezdődött a Házasság hete országos programsorozat, „Beszélgessetek a házasságotokért! mottóval, amihez Miskolcon is több esemény kapcsolódik. Ezek időpontjáról és helyszínéről korábban már beszámoltunk. A diósgyőri római katolikus plébánia egész hetes rendezvénysorozatot szervez, napi szintű programokkal, február 16-ig, jövő vasárnapig.
Haragkezelés, megbocsátás
– A család a legfontosabb sejtje a társadalomnak, amit a házasság alapoz meg. A katolikus egyházban ez szentség, ami azt jelenti, hogy Krisztus is jelen van, amiből erőt meríthetnek a házastársak. Az ember életében pedig stratégiai jelentőségű a házasság, ezért sokkal többet kellene vele foglalkozni, mint most egy héten keresztül – jelentette ki Szabó József atya, a diósgyőri Szűz Mária Szent Neve Templom plébánosa.
– A programokat úgy igyekeztünk összeállítani, hogy ne csak a plébánia közössége, hanem bármely érdeklődő számára értékes alkalmak legyenek. Olyan praktikus, a gyakorlati életben használható információkat is szeretnénk átadni, amelyek a mindennapokban segítik a házaspárokat, családokat. Szó esik majd a harag kezeléséről és a megbocsátásról, ami minden párkapcsolatban és közösségben kulcsfontosságú. Ha ezt nem kezelik jól, akkor széthullhat a közösség – hangsúlyozta.
Előadás a játszmákról
Felhívta a figyelmet arra is, hogy az idei Házasság hetének központi témája a kommunikáció, mert az meghatározza a kapcsolat minőségét. Az említett dolgokban pedig lehet fejlődni és növekedni. Ennek apropóján az emberi játszmákról tart majd előadást a plébános pénteken, 18:35-től a közösségi teremben.
– Bár egy pap cölibátusban él, de ugyanúgy vannak emberi kapcsolatai és családban nő fel. Sok mindenkivel beszélgetünk gyónás, lelki kísérés keretében. Másrészt a kapcsolati dinamikák helyes kezelésének és a meghallgatásnak szakmai, pszichológiai oldala is van, amiben képződtünk. Hozzám például rendszeresen jönnek krízisben lévő házaspárok tanácsot kérni – árulta el az atya.
Ima és szentségimádás
Hozzátette, hogy a szombat esti szentségimádás során, ahol az Úr az oltáriszentségben jelen lesz, pedig imádkozni fognak a családokért, a házasságokért és bíznak Isten kegyelmeiben. Tehát a rendezvénysorozaton megjelenik majd a testi, a pszichológiai és a spirituális szint is.
Elmondta, hogy a jegyespároknak minden évben jegyesoktatást hirdetnek, ahol az érett házasságra és annak szentségi mivoltára készítik föl őket. Emellett a plébánián két közösség is működik a fiatalabb és az idősebb házaspároknak. A MÉCS Családközösségek lelkiségi mozgalom keretében találkozik rendszeresen a fiatal házasok MÉCS közössége és a Mustármag a 40-50 év körülieknek. Utóbbi a programsorozat szervezési munkáiba is bekapcsolódik.
Aki áldozat, az elválhat
– A római katolikus egyházban komolyan vesszük a házasságot. Hogyha valaki szentségi házasságot kötött, majd elválik, és polgári úton újraházasodik, az nem gyónhat, és nem áldozhat. Egészen másképpen kezeljük azonban azt, hogyha valakit ott hagynak, megcsalnak, az egyik fél valamilyen súlyos függőségben szenved, vagy családon belüli erőszak történik és emiatt szükséges a különválás. Olyankor természetesen, aki ebben áldozat, az továbbra is járulhat szentségekhez, hiszen neki még nagyobb szüksége van a megerősítésre – fejtette ki a plébános.
Elmagyarázta, hogy a templomban kötött házasságok felbontását az Egri Főegyházmegyében az egyházi bíróság vizsgálja. Az úgy nevezett annullálás eljárása keretében megnézik, hogy valóban érvényes volt-e házasság. Ugyanis, ha nem, akkor egyszerűen érvénytelenítik és a felek a válás után is áldozhatnak és gyónhatnak. Például érvénytelenséget jelenthet, ha a párok nagyon rövid ideje voltak csak együtt, vagy az egyik házastárs egyáltalán nem akar gyereket. Ugyanakkor a templomban arra biztatják a híveket, hogy lehetőleg tartsanak ki a házasságukban és dolgozzanak a konfliktusaikon.