Helyi kulturális értékeket keres és támogat a művészeti akadémia
A magyar kultúra napja alkalmából, január 22-én, délután bemutatták a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Miskolci Regionális Munkacsoportja által ebben az évben támogatott művészeti programokat a MAB Székházban. Kulturális műsorral közreműködtek: Pregitzer Fruzsina Jászai Mari-díjas színművész és a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Karának növendékei. A rendezvényen jelen volt Kocsis Károly, a helyszínt adó Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Akadémiai Bizottságának elnöke is.
A kultúra előmozdítására
„Az MMA egyesület formájában 1992-ben alakult. 2010 után jött létre az akadémia, mint köztestület. A MMA Miskolci Regionális Munkacsoportját pedig két éve hoztuk létre a hét országos régió egyikeként. Érdekeltségi körünk az Észak-magyarországi régión túl kiterjed Felvidékre és Kárpátaljára is. Célunk, hogy megtaláljuk a lokális kulturális értékeket és felmutassuk azokat. Az akadémikusokon túl évente háromszáz ösztöndíjast vonunk be munkánkba” – ismertette köszöntőjében Bodonyi Csaba az MMA regionális elnöke és alapító tagja, Széchenyi- és Ybl-díjas építész.
„A meghívásos pályázatok díjazásakor, amelyre 10 millió forintot tudtunk fordítani, az összművészeti karaktert és a fiatalság megcélzását különösképpen értékeltük”– emelte ki.
Molnár Katalin az MMA Miskolci Regionális Munkacsoportjának titkára elmondta, hogy a díjazott szervezeteket tavaly szeptemberben szavazták meg a munkacsoport akadémikus tagjai. Hozzátette, hogy Turi Attila, az MMA elnöke szintén január 22-én hirdette meg a nyílt pályázatokat, azok után, hogy már aláírta az elnyert meghívásos pályázatokat. Majd felkonferálta a bemutatkozókat.
Irodalmi légyott és fesztivál
A Példa Képfőiskola Kortárs Művészeti Alapítvány programjai Vass Tibor költő, a Spanyolnátha művészeti folyóirat alapító főszerkesztője szervezésében valósulnak meg. A Múzeumok éjszakája kapcsán a miskolci Thália-házban rendezik meg a 25. Légyott – Tompa plusz irodalmi előadást, Jókai Mór és Lévay József születésének 200. évfordulója kapcsán.
Szeptember 25-én, Hernádkakon tartják meg a Tompa Piknik 33. Önök kerték Spanyolnátha Kertfesztivált, ahol Drozsnyik István által készített szobrokon keresztül hajtana főt Tompa Mihály előtt. A Spanyolnátha könyvek sorozatban jelenik meg a 77 éves Fecske Csaba „77 magyar népmese” munkacímű verseskötete, amelyet kertfesztiváljukra jelentetnek meg.
Népművészeti tárlat
Az Ősök Völgye Alapítvány szervezésében rendezi meg Berzeviczy-Fehér Jánosné Príma-díjas népi iparművész hímző és viseletkészítő a „Divat a hagyomány” című kiállítássorozaton belül, Torba Ildikó szűrrátét készítő népi iparművész tárlatát, a Heves vármegyei Fedémesen, Palócföldön, a Palóc Viseletek Házában.
Új generációs kommunikáció
Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE), Média és Design Intézete „Határolt szakadék” címmel indít projektet tavasszal a miskolci Balázs Győző Református Gimnáziummal és az EKKE Képzőművészeti és Művészetelméleti Intézetével partnerségben. Szabó Károly, a Média és Design Intézet oktatója tudatta, hogy a projekt az X,Y és Z generáció kommunikációs kérdéseivel és nehézségeivel foglalkozik majd. Tavasszal projektnapot rendeznek, június 21-én, a Múzeumok éjszakáján pedig kiállítás nyílik majd a Miskolci Galériában a program során elkészített alkotásokból.
Építészet és alkotótábor
Az „Égerszög-Művésztelep” Közhasznú Alapítvány bemutatja Miskolcon a 70 éves Rudolf Mihály Ybl-díjas építész, az MMA Miskolci Regionális Munkacsoportjának tagja életmű kiállítását a „Lélekjelenlét” című tárlatot a Miskolci Galériában március 28-tól, amelyet az építész fia, Rudolf Ince népszerűsített. Rudolf Mihály pedig a debrődi alkotótáborról beszélt, amelyet harmadik alkalommal rendeznek meg idén június 25. és 29. között a Felvidéken.
Kiállítás- és előadássorozat
Hajdu Ildikó, a Herman Ottó Múzeum általános igazgatóhelyettese elmondta, hogy Kavecsánszki Gyula festőművész, helytörténésznek nyílik kiállítása a Miskolci Galériában. Itt a képzőművészet, az építészet és a néprajztudomány találkozik majd Garadna település néprajzi és épített öröksége kapcsán. A helyszínen előadásokat is rendeznek majd. A festőművész alkotásait szintén bemutatják egy másik kiállítótérben, több téma – panteizmus, legendák útján - köré csoportosítva. A tárlat anyagából egy monográfiát, illetve egy katalógust is készülnek kiadni.
Kákóczki András, a Miskolci Galéria tagintézmény-vezetője visszautalt az előtte szólókra, akik már jelezték, hogy náluk fognak bemutatkozni. Hozzátette, hogy a galéria Rákóczi-háza ősszel és télen kiállítási lehetőséget biztosít a MMA művészeti pályázatában részt vevő képzőművészeknek, tervezőgrafikusoknak, építőművészeknek és népművészeknek. A kiállítássorozatot a tárgyakon túl, vetített képek és az akadémia ösztöndíjasainak kutatásai alapján előadások színesítik majd.
Tavaszi Fesztivál az egyetem
A Miskolc Zenei Felsőoktatásáért Alapítvány a Miskolci Egyetemen (ME) Tavaszi Fesztivált rendez a húsvétot megelőző nagyhéten, főként a díszaulájában és a Zenepalotában. A zárókoncert május 29-én szintén az egyetem aulájában lesz a Miskolci Szimfonikus Zenekarral közösen. Széplaki Zoltán, az ME Bartók Béla Zeneművészeti Karának dékánhelyettese kijelentette, hogy a negyedik alkalommal megtartandó fesztivál a város egyik legnagyobb eseménye. Tavaly 23 hangversenyből álló sorozatot állítottak össze, két helyszínen és öt országból érkeztek a zenei együttesek. A zenei repertoárban helyet kap a klasszikus zene mellett, a kortárs könnyűzene, a jazz és a népzene is.
Fejlesztés kortárs irodalommal
Kégl Ildikó író, költő, egyetemi oktató, az MMA ösztöndíjasa, az Északkelet-Magyarországi Regionális Versmondó Egyesület titkára egyedülálló készségfejlesztő irodalmi munkafüzetet mutatott be. Ennek célja, hogy az alsó tagozatos gyerekeket friss nyelvezetű kortárs irodalmi művekkel ismertesse meg. A 36 oldalas, színes, impregnált, matricás munkafüzetet kísérleti jelleggel kívánják bevezetni miskolci és néhány vidéki iskolában, a 2025/2026-os tanévben az irodalom órák, illetve fakultációk részeként. A munkafüzetbe Csorba Piroska, Fecske Csaba, Finta Éva, Kégl Ildikó, Serfőző Simon és Vass Tibor művei fognak belekerülni. A kiadvány második fele, pedig a kortárs irodalmi művekre épülő játékos feladatokat tartalmaz majd. A füzet az Európai Tanács kompetenciafejlesztési irányelveinek is megfelel és online is szeretnék megjelentetni. Később rendhagyó irodalomórákat terveznek a benne szereplő kortárs szerzőkkel.
Alkotótábor, művésztelep
A Tokajban és Miskolcon élő és dolgozó Ronkovics Tamás megyei alkotódíjas iparművész a „Magyar a Magyarért” Népfőiskola Alapítvány tevékenységét részletezte. A Tokaji Pap Miklós Népfőiskolát működtetik, gyerekekkel és hagyományátadással foglalkoznak, rendezvényeket szerveznek. Március 1-jén néptáncversenyük lesz. Továbbá a III. Ifjúsági alkotótábort készülnek megszervezni a Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium tanulóinak és a második népi iparművészek táborát. Ötödik alkalommal rendeznek nemzetközi művésztelepet, hazai, kárpátaljai, lengyelországi és párciumi művészeknek. Ennek nyomán kiállítások is szerveződnek. Újraépítik Tokajban a Makovecz Imre Közösségi Házat.
Gitárzene templomokban
A Motívum Művészeti Alapítvány a „Debrői Gitárnapok” nevű nívós programsorozatra kapott támogatást Bögös Dániel gitárművész művészeti vezetésével, amelyet Veres Tünde az alapítvány elnöke népszerűsített. Ezt nyolcadik alkalommal szervezik meg a Heves vármegyei Al- és Feldebrő római katolikus templomaiban. Itt klasszikus és kortárs gitárzenét lehet majd hallgatni három napon keresztül ingyenesen és Seres Borbála gitárművész mesterkurzusaival. A nyitókoncert Csáky András Liszt Ferenc-díjas gitárművésszel, július 18-án, pénteken 19 órától az aldebrői római katolikus templomban lesz. Július 19-én, 19 órától pedig az Arpeggio gitárzenekar lép fel a feldebrői római katolikus templomban. A zárókoncertet július 20-án újra az aldebrői római katolikus templomban tartják, ahol a gitárnapok alatt alakult zenekar lép fel.
Hímzőtábor Palócföldön
Török János Martin György-díjas tárgyalkotó népi iparművész a nógrádi Kozárdon tevékenykedő Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete elnökeként szólt. Többféle művészeti szakágban tevékenykednek – hímzők, kosárfonók, kovácsok -, de legtöbbjük csipkeverő. Mostanra tizenhárom országból vannak tagjaik. Palóc hímzőtáborokat szerveznek, ahol a motívumkicsüket adják tovább. Korábbi szakmai vezetőik: Csiki Tünde és Fiser Józsefné voltak. A tábort idén májusban is szeretnének megtartani.
„Művészetek háza” Tokajban
Az összművészeti frissüléssel jellemezhető Tokaji Múzeum terveit Sáros László és felesége Tenkács Márta építészek osztották meg. A hölgy édesapjának, Tenkács Tibor festőművésznek kiállítása állandó helyet kapott egy felújított épületben, amelyet „művészetek házának” szántak. A felújítást szeretnék folytatni, mert a felső emelet többrészes műteremmé bővíthető. Az életmű nagyságából adódóan a tárlatot folyamatosan meg lehet újítani, de a ház a jövőben befogadna időszakos kiállításokat és előadásokat is.