Ugrás a tartalomra

Így ünnepeltek a régiek: mutatunk néhány elfeledett karácsonyi szokást, amit valószínűleg nem ismert

minap.hu
Utoljára módosítva
2024. december 25. szerda 12:04
A paraszti házakban nem karácsonyfát állítottak, helyette karácsonyi asztalt készítettek, ami alá szalmát is raktak. Cikkünkből kiderül, miért.
Képforrás: marcali.hu

A Ma7 portál számos hiedelmet és népi babonát gyűjtött össze. Ezek közül szemeztünk mi is néhányat.

Régen a családi karácsony legnagyobb szertartása volt a karácsonyi asztal elkészítése, ami alá szalmát is tettek hogy a következő év termékeny legyen, a család bőségben éljen, illetve a karácsony éjjelén odalátogató Kisjézus szállást és ennivalót találjon. Neki, illetve az aprószentek számára volt szokás au asztal alá szalmát szórni, hogy azon aludjanak.

A karácsonyi abroszon felhalmozódott ételmaradéknak, morzsának mágikus erőt tulajdonítottak, ezért az állatok elé szórták, hogy azok egészségét, termékenységét megőrizzék. A maradéknak másnap reggelig kell ott maradniuk, hogy a jó manók, valamint az angyalok, akik éjjel a házban járnak jót falatozhassanak. Hálából jó szerencsét hoznak a házra.

A hiedelem szerint a karácsonyi asztaltól a gazdasszony nem állhatott fel, mert akkor a kotlósai sem ültek volna meg következő éven a tojásaikon.

A karácsonyi asztalon páros számú legyen a teríték. A páratlan ugyanis a hiedelmek szerint balszerencsét hoz.

A göcsejiek úgy hiszik, ilyenkor érdemes mégjobban odafigyelni a kedvenceinkre, szenteste ugyanis az állatok emberi hangon beszélgetnek, és kibeszélik a ház népét.

Képforrás: noiportal.hu

Palócföldön élt egy érdekes szokás: a családfő egy almát annyi felé vágott, ahány családtag volt, s mindenki kapott belőle, hogy összetartson a család: ha valaki eltévedne, a közösen evett almára visszagondolva hazataláljon.

A karácsonyi asztalokon - legtöbbször arany színre fújva - rendre megjelenik ma is a dió. Ez azért van, mert régen úgy hitték, akinek a fáján a dió egészséges, az a következő évben nem lesz beteg, viszont a rossz dió gyengélkedést, betegséget jelez.

Karácsony éjjelén a fürdés szokás volt, mert ekkor merítették az úgynevezett aranyos vizet, amelyről azt gondolták, hogy aki ebben megmosdik, az a következő esztendőben egészséges és szép lesz.

És még egy érdekes babona: December 24-én a nők kitakarították és kisöpörték az egész házat, mert egy régi hiedelem szerint az ördög beköltözik mindenhova, ahol kosz maradt. Vajon a néphit szerint a kívánt hatást eléri a robotporszívó is? Mindenesetre nem árt megpróbálni! 

 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!