Ugrás a tartalomra

Kötelező lesz a felelősségbiztosítás az építőipari vállalkozóknak

Detzky Anna
Utoljára módosítva
2025. január 13. hétfő 17:01
Január 15-étől minden építőipari kivitelezőnek és tervezőnek rendelkeznie kell felelősségbiztosítással.
Tóth Ádám Zoltán előadást tart. Fotó: Osztie Tibor

A hatályos jogszabályok értelmében újonnan az építőipari tevékenységet folytató kivitelezőknek és tervezőknek január 15. szerdától rendelkezniük kell felelősségbiztosítással. Tájékoztató jelleggel a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) vállalkozói fórumot szervezett hétfő délutánra a témában, hogy az építőipari vállalkozók teljes körű képet kapjanak az előírt biztosítási kötelezettségekről.

Tóth Ádám Zoltán, a BOKIK oktatási és képzési szakigazgatója előadásában segítséget nyújtott a legfontosabb szabályozások értelmezésében és gyakorlati alkalmazásában. 

– A területi kereskedelmi és iparkamarák tizenöt évvel ezelőtt kapcsolódtak be az építőipari kivitelezői nyilvántartásba vétel elvégzésébe. Azaz 2010 óta a kamarák regisztrálják ezeket az építőipari vállalkozásokat és adatszolgáltatásukért is felelősek – mondta ismertetőjében Tóth Ádám Zoltán

Összefoglalójában megtudtuk, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében közel 4500 építőipari kivitelő vállalkozás tevékenykedik. Az 191/2009-es kormányrendelet, amelyet október 1-jén tettek közzé, fogalmazza meg az új típusú felelősségbiztosítási kötelezettséget számukra. Ez vonatkozik bármely építőipari tevékenységi körben dolgozó vállalkozásra és az építőipari egyéni vállalkozókra is, tette hozzá. 

Adatszolgáltatással jár

Elmagyarázta, hogy a felelősségbiztosítás az építőipari kivitelezési tevékenységek körében okozott károk megtérítésére szolgál, amit tervezési hibák is okozhatnak. A január 15-ei határidő pedig az építőipari vállalkozások kötelező felelősségbiztosításának megkötésére és a KNYR rendszer számára nyújtott adatszolgáltatásukra is vonatkozik. Erre a BOKIK hatóságként felügyel, ami az előírt határidő után az építőipari vállalkozások ellenőrzését jelenti részéről. 

A vállalkozók az előadások végén kérdezhettek is

– A vállalkozóknak biztosítási fedezetet nyújtó kötvényeket kell vásárolnia az alapján, hogy melyik kategóriába sorolhatók éves nettó árbevételük alapján. 10 milliárd forint felettig öt sávba tartozhatnak a felelősségbiztosítás értelmében. A kötvényeket a BOKIK nyilvántartó rendszerébe január 23-áig tölthetik fel, ami egy újabb fontos határidő – hívta fel a figyelmet az előadó, hozzátéve, hogy a kötelező biztosításkötés valószínűleg több vállalkozás esetében profiltisztitást fog eredményezni. 

Majd bemutatta a pénteken aktiválódott online felületnek a használatát. Az ezzel kapcsolatos tájékoztató ITT érhető el.  

Alvállalkozóknak is kötelező

Ezt követőn Böhm István, a Groupama Biztosító tanácsadója egy újabb előadásban részletesen kitért arra, hogy a felelősségbiztosítás milyen tevékenységek során nyújt fedezetet, valamint milyen károkra és kockázatokra terjed ki.

– A fővállalkozókra és az alvállalkozókra egyaránt vonatkozik az önálló felelősségbiztosítási kötelezettség. 0-tól 25 millió árbevételig határoztuk meg az első kategóriát, a következőt pedig 25-től 50 millió forintig és így tovább. Magán építkezéseknél ugyanúgy fennáll ez az előírás, hogyha az épület kivitelezésében hivatásos kivitelező is részt vesz. A biztosítás elsődleges célja egyébként az, hogy a magán ügyfeleket védje – tájékoztatott Böhm István

Böhm István és kollégái a hallgatóság soraiban

– Tapasztalataim szerint a vállalkozók kétféleképpen vélekednek az új rendeletről, vagy felhagynak inkább a vállalkozással, vagy örülnek neki, hogy tisztul a piac – osztotta meg a tanácsadó. 
 

 

További hírek

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!