Ugrás a tartalomra

Mit tehetünk Értünk Miskolcon? - erről kérdezték a polgármestert

Bacsó István
Utoljára módosítva
2024. december 12. csütörtök 11:03
Az Értünk Miskolcon elnevezésű beszélgetések újabb epizódjában Tóth-Szántai József polgármestert faggatta a sorozat ötletgazdája Pankucsi Márta a Miskolci Galéria Rákóczi Házában szerda este.
Pankucsi Márta és Tóth-Szántai József. Fotók: Mocsári László

Az öt évvel ezelőtt Sajóvámoson „Értünk” címmel útjára indított programsorozat ötlete Pankucsi Márta jogász szociológustól származik, aki elmondta, hogy azóta már több településen is folytatnak hasonló beszélgetéseket. „Értünk Miskolcon”, Értünk Nyékládházán”, stb. címekkel, attól függően, hogy éppen melyik település a házigazdája a programnak. Miskolcon 2023 januártól sorakoznak ezek a beszélgetések, közéleti, művészeti vagy éppen tudományos témakörökben. 

– A mai napon arról beszélgetünk polgármester úrral, hogy mit tehetünk értünk Miskolcon? A sorozat háttérgondolata az, hogy minél többet értünk a világból, annál többekkel mondhatjuk egymásnak azt, hogy értünk, és annál bizonyosabbá válik, hogy együtt, közösen tehetjük a legtöbbet magunkért, értünk – fogalmazta meg a beszélgetések célját és küldetését az ötletgazda, egyben a diskurzus házigazdája. 

Megtudtuk, ennek a gondolatnak a jegyében már lezajlott egy beszélgetés közte és Tóth-Szántai József között, még áprilisban, amikor a beszélgetőtárs még polgármester jelölt volt. Akkor is az volt a téma, hogy mit tehetünk értünk, és hogy milyennek képzeli el az aspiráns húsz év múlva Miskolcot. 

– Számomra azért fontos ez a mai alkalom is, mert most már egy másik pozícióból lát rá polgármester úr ezekre a kérdésekre, hiszen közben ő lett a város vezetője. Már a kampány idején olyannak ismertem őt meg, aki valóban olyan városfejlesztést szeretne, amely nem a fejünk felett dől el, nem is valamilyen külső modell lemásolása vagy utolérési szándéka vezeti, hanem amiben csak lehet, a miskolciaknak a bevonásával. Nekem nagyon tetszettek a kampány során az utcafórumok és lakásfórumok, ahol bárki elmondhatta a véleményét – részletezte Pankucsi Márta. 
Hozzátette, a mostani beszélgetés is ennek szellemében zajlik. Szeretné elérni, hogy mi miskolciak emeljük egy kicsit magasabbra a fejünket, érezzük még inkább otthon magunkat és tudjuk, hogy van mire büszkének lennünk. Ehhez fontos, hogy észrevegyük, hogy mi magunk is tehetünk magunkért, közösen értünk. Úgy ítéli meg, hogy most olyan városvezetése van Miskolcnak, amely erre igényt tart. 

Tóth-Szántai József felidézte, hogy Mártával március óta már sokat és sokféléről beszélgettek, ezért nem volt kérdés, hogy elvállalja ezt az újabbat is, két másik program között, mert mint mondta: „Mindig arra van az embernek ideje, amire szeretne.” Ezért nagyon szívesen tett eleget ennek az újabb felkérésnek. 

A házigazda első kérdése azt firtatta, miért tartja fontosnak, hogy megválasztott polgármesterként a miskolciakkal közösen próbálja megvalósítani a kitűzött programot, amelyre azt válaszolta, hogy akik őt ismerik, tudják, hogy mindig szeretett beszélgetni az emberekkel, megismerni mások véleményét, nem csak most polgármesterként, hanem korábban kommunikációs szakemberként is. Ez nem változott.  

– Sosem lesz mindig, mindenkinek ugyanaz a véleménye adott dolgokról, de én megpróbálom, amennyire lehet ezeket a különböző véleményeket szintetizálni. Ez nem könnyű feladat. A választások után volt egy viszonylag hosszabb felkészülési időszak, amikor nagyon sok mindent elő kellett és elő is lehetett készíteni. De az ember igazából sok mindennel csak akkor szembesül, amikor leteszi a hivatali esküjét és elkezdi a munkát. És erre igazából nem lehet felkészülni. Nap mint nap jönnek új kérdések, kérések, amikre választ kell találni és döntéseket kell hozni. Lehetőség szerint jó döntéseket. Ez nem menne mások meghallgatása és bevonása nélkül – ismertette a városvezető. 

Példaként hozta a Polgármesteri Hivatalt és a Miskolc Holding tagvállalatait, amelyek a város ütemét, lüktetését adják. Ebbe ő egy új szereplőként lépett be, és meg volt a saját véleménye és elképzelése arról, hogyan kellene ezeknek a nagy rendszereknek jól, jobban működniük. Ezeket úgy kell átformálni, hogy lehetőség szerint a legtöbb ember véleményét meghallgatva szülessenek meg a szükséges döntések. Ehhez sok beszélgetésre van szükség. 

– Már a kampányunknak is fontos részei voltak, ahogyan azt Márti is említette, azok az utca-, lépcsőház- és lakásfórumok, amelyekből összesen 178-at tartottunk. Legalább ezer emberrel közvetlen kontaktusba kerültem, akik nyilván elmondták, mik a problémáik, mire szeretnének megoldásokat a város vezetésétől. Kiderült az is, hogy azok, akik erről a városról kritikai megjegyzéseket tesznek, azok a szívük mélyén nagyon szeretik ezt a várost – emlékezett Tóth-Szántai József. 

Mindezek azzal a tanulsággal szolgáltak, hogy az itt élőknek fontos a város, a kritikák mögött is a város jövőjének féltése van. Ezek a beszélgetések olyanok, mint a lakmuszpapír, pontos pillanatnyi képet adnak egy adott helyzetről. Az a fontos, hogy amikor az ember leteszi az esküt és felveszi a hivatalát ne felejtse el, hogy ez a lakmuszpapír mindig a kezeügyében legyen. Magyarán, hogy a lehető legtöbb időt töltse el az emberek között – vallja a polgármester.

 

 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!