Tornaszentjakabról írta legújabb könyvét Csontos László
Élet a határon – Tornaszentjakab: ezt a címe Csontos László író, újságíró legújabb könyvének, melyet szerdán mutattak be a Géniusz Könyváruházban. Az eseményen először Kondás Vilmos tulajdonos köszöntötte a vendégeket, aki elmondta, az általa alapított könyváruház több mint két évtizede működik és ott számos nagy név dedikálta már kötetét, a mostani alkalom azonban számára is különleges, hiszen az esemény résztvevői szinte kivétel nélkül kötődnek a településhez, Tornaszentjakabhoz, amiről a könyv szól.
Nem volt ezzel másképpen Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár, aki ajánlást is írt Csontos László kötetéhez. A politikus a településsel kapcsolatos gyermekkori emlékeit is megidézte, mint mondta, ma is élő kapcsolatai vannak a településen élőkkel. „Megtisztelő, hogy Laci megkért engem, hogy írjak előszót a könyvhöz. Igazából sokkal jobb lett volna, ha ezt édesapám tudja megírni, hiszen Tornaszentjakab világa, minden, amit a település képvisel, az apában mind megtestesült” – hangsúlyozta (az államtitkár édesapja, Koncz Ferenc 2020-ban motorbalesetben vesztette életét – a szerző).
Végül Kiss János országgyűlési képviselő méltatta a szerző munkáját és a tornaszentjakabiak lokálpatriotizmusát. „Tornaszentjakabnak úgy tűnik, hogy nemcsak a neve szép, hanem a történelme is szép. És bár ezt a mai könyvbemutatót itt, Miskolcon tartották, számomra ennek a legnagyobb tanulsága az, hogy az utak nemcsak egyirányúak és a kistelepülések felől vezetnek a nagyvárások felé, hanem ha ilyen szép történeteket lehet olvasni ezekről a településekről biztosan vezetnek oda vissza is utak. Az én utam biztosan egyszer Tornaszentjakab felé vezet majd” – mondta.
Élet a határon - Tornaszentjakab Csontos László hetedik megjelent könyve, aki lapunknak elmondta, azért írta azt meg, mert apai ágon oda valók az ősei és a rokoni kötődés miatt személyesen is jól ismeri. "A kötet pedig nem más, mint tisztelgés az ősök előtt, de a múlt mellett a jelen is bemutatásra kerül. Tehát aki megvásárolja az egyszerre kap egy helytörténeti kötetet és egy szociográfiát, amelyben az Árpád kortól eljutunk napjainkig. A történet és a témák élvezetesen kerültek feldolgozásra, amely nem csak a falusiak és az innen elszármazottak számára lehet érdekes, hanem a természetjáróknak is, hiszen még az is benne van, hogy milyen a környék vadvilága, hogyan alakult át a mezőgazdaság" - mondta.
Csontos Lászlóval, korábbi kollégánkkal egyébként hosszabban is beszélgetünk. ez ide kattintva olvasható el