Nyolcadszor indul duális képzés a MOL Petrolkémiánál
Egyben köszöntötték a végzősöket is, akik egy része a továbbiakban a MOL tiszaújvárosi gyáregységében folytatja karrierjét. A tanévnyitón elhangzott, a MOL Petrolkémia a régió egyik legnagyobb munkáltatójaként kiemelt figyelmet fordít a szakképzett munkaerő utánpótlására. Ezért döntött úgy a vállalat, hogy tovább folytatja a duális felsőfokú képzési programjait a Debreceni és a Miskolci Egyetemmel együttműködve.
Az új, keresztféléves szemeszterben ez már a nyolcadik évfolyam, amelyben megkezdik a tanulást a hallgatók, most tizenketten, akikből hárman tartoznak a Miskolci Egyetem, kilencen a Debreceni Egyetem kötelékébe – tudtuk meg Kissné Dési Viktóriától, a Mol Petrolkémia Üzleti Kiválóság vezetőjétől, aki kiemelte, a duális felsőfokú képzésben résztvevő hallgatók nemcsak a szakterületükön mélyedhetnek el, hanem a MOL Petrolkémia munkájának egészét is megismerhetik. És mindezért még ösztöndíjban is részesülnek, miközben a legjobbaktól sajátíthatják el valós körülmények között a szakmai fogásokat. Sőt, mire végeznek, szinte már ők is csapattagokká válnak.
Egy motivációs „mesét” is elmondott arról, hogy az emberek olyannak látnak minket, amilyennek mi magunkat. Ha mi magabiztosak és céltudatosak vagyunk, ha látszik rajtunk, hogy élvezzük azt, amit csinálunk, mások is ezt fogják látni rajtunk. Bíztatta a fiatalokat, hogy ilyenek legyenek, amire minden okuk meg is van, miután bekerültek a MOL Petrolkémia és a két nagy egyetem duális projektjébe, ebben az évfolyamban mindössze tizenketten.
Császár Péter, a MOL Petrolkémia vezérigazgatója egy köszönettel kezdte beszédét azok felé, akiknek köszönhetően most nyolcadik alkalommal ünnepelhetik egy duális tanév megkezdését. Hangsúlyozta, ebben nagyon sok munkája van mindkét egyetemnek és a cég illetékes dolgozóinak is.
- A korábbi két szakirány után most már négyben indul el a képzés, és büszkék vagyunk arra is, hogy az eddig nálunk végzett negyvenöt felsőfokú hallgatóból negyvenegy nálunk kezdte meg a karrierjét – mutatott rá a vezérigazgató. A kezdő hallgatókhoz fordulva kiemelte, egy elit klub tagjai lettek, hiszen közel háromezer mérnökhallgató jelentkezik minden évben egyetemi képzésre, megközelítőleg tízezren tanulnak is a különböző szakokon, és ebből mindössze kétszázharmincan vesznek részt mester szakon duális képzésben. Az itt lévő tizenkét ember ennek a kétszázharmincnak a része. De nem csak a számok miatt mondható elitnek ez a képzés, hanem azért is, mert egyszerre vesznek részt az egyetemi képzésben, a gyakorlati képzésben, és ez közben már szinte egy munkaviszony is, amiért fizetés is – ösztöndíj – jár. Ez egy különleges dolog. Miközben ingyen tanulhatnak, még anyagi támogatást is kapnak.
- Természetesen nem az ösztöndíj az igazi haszna ennek a képzésnek, hanem a gyakorlati tudás megszerzése a tanulóévek alatt. A tanulásba fektetett energia, munka többszörösen térül majd meg a munka világában – fogalmazott Császár Péter.
Siménfalvi Zoltán, a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karának dékánja azt emelte ki, hogy a duális képzés valójában egy win-win helyzet, ami furcsa lehet az energiamegmaradás törvényében hívőknek, akik megszokták, hogy vagy anyag van vagy energia. Ebben a képzésben azonban mindegyik fél megmarad és nyertes. Elmondta, a duális képzések bevezetésekor több volt a szkepticizmus, mint a bizakodás, de ahogy haladtak előre, jöttek a győzelmek, amelyek meggyőzték az egyetemet arról, hogy ez egy helyes út. De szerencséjük is volt, mert közben láttak számos elbukott kezdeményezést is, ahol a gond az lehetett, hogy sok kisebb vállalattal valósultak meg, amelyek egy idő után már nem tudtak több szakembert képezni és befogadni. Az olyan nagyvállalati partnerekkel azonban, mint a MOL Petrolkémia, az együttműködés kiváló és hosszú távra is tervezhető.
- Sikeres lett a MOL Csoporton belül is a tiszaújvárosi modell. Az az energia, munka és pénz, amit ebbe a duális képzésbe befektet a vállalat, az mindenképpen példaértékű. Ez egy jó modellnek bizonyult, mi kezdetektől partnerek voltunk benne, nagyon bízom abban, hogy még nagyon sokáig együtt tudunk dolgozni. A mi egyetemi stratégiánkba is tökéletesen beleillik ez a duális képzés. Ez arról szól, hogy úgy alakítottuk át már évekkel ezelőtt a tananyagainkat, hogy felkértük az ipar, a gazdaság szereplőit, hogy nézzék át a meglévő tananyagainkat és segítsenek hozzáigazítani a valós vállalati igényekhez. Ez megtörtént és nagyon sikeres a Bsc és az Msc képzésben – ismertette a dékán.
A Debreceni Egyetem részéről Kun Ferenc, a Természettudományi és Technológiai Kar dékánja vett részt az ünnepélyes tanévnyitón, aki hangsúlyozta, mindig örömmel jönnek a tanévnyitóra, mert ez számukra is ünnep. Elmondta, a karuk mindig kiemelten kezelte az iparági kapcsolatokat, mert azt vallják, hogy a klasszikus értékeik és a szakmai kiválóság mellett az ipari együttműködésekre és az erre épülő gyakorlati képzésekre is nagy szükség van. Megerősítette, hogy az ő céljuk is az a duális képzésben való részvétellel, hogy a hallgatóikat minél jobban felkészítsék a munkaerőpiaci kihívásokra és igényekre.
- Akármelyik szakunkat is választja valaki, a célunk mindig ugyanaz: olyan diplomát adni, amely nem csak az elméleti tudásról ad egyfajta bizonyítványt, hanem van mellette egy azonnal bevethető gyakorlati tudás is, amiből a munkaadók rögtön tudnak profitálni. Ezért kiemelt fontosságú számunkra is a duális képzés – mutatott rá a dékán.
A tanévnyitó végén a jelenlévő hallgatókkal és egyben új munkavállaló mérnökökkel Császár Péter vezérigazgató aláírta a duális mesterképzésről szóló szerződéseket.