Rangos vármegyei díjat vett át Rékasi Károly színművész és Mucsi Gábor professzor
A Vármegyeháza díszterme már sok fontos esemény helyszíne volt és számos híres ember hangját verték vissza falai, de most, amikor betöltötte a teret az a hang, amelyen többek között Tom Cruise, Orlando Bloom vagy korábban Mark Hamill, azaz Luke Skywalker is megszólalt, nekünk, magyar nézőknek a levegő is megállt. A méltatása után megszólaló művész megtisztelve érezte magát, ahogyan mi is, akik csak hallgattuk az ünnepélyes eseményen.
A vármegyei önkormányzat elnöke Bánné Gál Boglárka és alelnökei, Balla Éva és Dankó Dénes elsőként az Erdélyi Magyar Örökség Díjat adta át, amelyet az összetéveszthetetlen orgánumú Rékasi Károlynak ítélt oda a kuratórium. Mint elhangzott, ez az elismerés olyan magyar vagy külföldi állampolgárságú, kivételes tehetségű művésznek, közéleti személyiségnek adományozható, akinek a munkásságában hangsúlyozottan megjelenik a magyar nemzet iránti elkötelezettség, a magyar kultúra hagyományainak őrzése, ápolása és a jövő nemzedékének való átadása.
Megtudtuk, Rékasi Károly a díjat egész elkötelezett életművével, konkrétabban pedig a határon innen és túl előadott Wass Albert-estjeivel érdemelte ki, amelyekben a népszerű erdélyi író gondolatait tolmácsolja a közönség felé. Wass Albert munkássága a történelmi és hazafias témák mellett mély emberi érzéseket, gondolatokat és hitvallást közvetít. Rékasi Károly az évek során érzékenyen és szenvedéllyel idézte meg mindezt – ismertették.
Rékasi Károly Wass Albert estjei jellemzően irodalmi előadóestek, amelyeken a színművész az író prózájából, verseiből vagy vallomásaiból olvas fel. Az előadások célja, hogy a közönség mélyebb betekintést nyerjen az író művészetébe, életfilozófiájába és hazaszeretetébe. Ezek nem egyszerűen csak felolvasóestek, hanem a művek gondolati és lelki mélységét is átadják. Előadásai ezáltal a kulturális élmény mellett közösséget is teremtenek. Erősítve az összetartozás érzését, különösen a határon túli magyarsággal.
„Rékasi Károly ezáltal hidat képez az irodalom és a színház, valamint a magyar identitástudat között, és emellett jelentős szerepet vállal abban, hogy a nemzeti öntudat és kultúra fennmaradjon. Munkássága révén erősíti az erdélyi magyar örökség iránti tiszteletet és a nemzeti összetartozás érzését, valamint az erdélyi kultúra és történelem szélesebb körű megismerését és ápolását” – emelték ki a méltatásban.
A világhírű amerikai színészek magyarhangjaként, és egyebek mellett az 1998-ban indult Barátok közt című sorozatból is ismert díjazott megosztotta, többször is elolvasta a mai eseményre szóló meghívót, mert alig hitt a szemének, hogy egy színész nem valamely karakter megformálásáért kap egy rangos díjat, hanem önmagáért; nem egy szerepért, hanem azért, aki ő maga.
– Színészként óriási érzés találkozni azzal a gondolatisággal, hogy önök a színészi létezés mögött is látnak valakit. Észrevesznek valakit. Ez hatalmas érzés. Én úgy gondolom, nem színész vagyok, hanem fuvaros. Fuvaros, mert gyermekkoromban Jászberényben a szüleimmel építőanyagot és tüzelőt fuvaroztam lovaskocsival a megrendelőknek. Most ugyanezt csinálom az ország határain belül és kívül: szellemi építőanyagot fuvarozok azokra a helyekre, ahol erre igény mutatkozik. Úgy látom, hogy elég élénk erre a kíváncsiság és a nyitottság. Mindeddig több mint ötszáz vidéki településre jutottam el, ahol a magyar írók és költők legkiválóbbjainak gondolatait adhatom át – fogalmazott Rékasi Károly.
Hozzátette, mélyen őrzi magában ezt a fuvarosságot és az igényességet, hogy jót adjon az embereknek, mert az édesapja is azzal az életre szóló támasztékkal ruházta fel, miközben lapátolták a szenet a kocsira, a szénport pedig ott hagyták, hogy „Kisfiam, miért adnánk ki vacak munkát a kezünkből, amikor kiadhatunk jót is?”. Ez az atyai életbölcsesség megmaradt benne és vezérlőelvévé vált. Ezért viszi el az emberekhez ma is a magyar alkotók legjobbjainak, legkiválóbb műveit.
Nagyon köszönte, hogy ezt a törekvését észrevették és erre a díjra érdemesnek tartották.
Az Erdélyi Magyar Örökség Díj átadását a Vay Ábrahám Díj átvétele követte, amelynek plusz érdekessége volt, hogy már tavaly odaítélték Mucsi Gábornak, a Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar dékánjának, aki akkor más elfoglatsága miatt nem tudta átvenni.
A vármegyei önkormányzat méltatásában elhangzott, a Vay Ábrahám Díj elismerés azoknak a vármegyében élő és alkotó, vagy munkásságukkal a vármegyéhez kötődő tudósoknak, kutatóknak, elméleti és gyakorlati szakembereknek, valamint közösségeknek, akik vagy amelyek különösen a természet-, a társadalom-, a bölcsészet-, az alkalmazott-, a műszaki- és más tudományterületen kimagasló eredményt értek el.
Mucsi Gábor Miskolcon született, általános, valamint középiskolai tanulmányait is szülővárosában végezte. A Miskolci Egyetem Bányamérnöki Karán 2002-ben kiváló minősítésű oklevelet szerzett. Az egyetemi képzés során három hónapig Németországban is részt vett részképzésen.
Ebben az évben jelentkezett a Miskolci Egyetem Földtudományi Doktori Iskolájába, ahol nappali tagozatos PhD hallgatóként kezdte meg munkáját. A képzést 2005-ben fejezte be, azóta a Miskolci Egyetem Eljárástechnikai Tanszékén, mai nevén a Nyersanyagelőkészítés és Környezettechnológiai Intézet alkalmazásában áll. Hét évig a kar tudományos dékánhelyettese, 2020-tól a Miskolci Egyetem Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar dékánja, ahol az alap- és mesterszakos diákok gyakorlati és elméleti oktatásában, továbbá a PhD képzésben oktatóként és témavezetőként vesz részt. Sikereit a hallgatók által elnyert díjak is bizonyítják. A világ tudósait minősítő rangsorban az első két százalékban szerepel.
A díjat átvevő Mucsi Gábor hangsúlyozta, minden nagy teljesítmény mögött valójában egy csapat áll, az ő eredményei sem csak őt minősítik. Meghatottan veszi át ezt a díjat, amely ugyanolyan rangos, mint bármely másik tudományos elismerés, amit kapott. Külön felemelő, hogy arról a Vay Ábrahámról van elnevezve, aki megyénk szülötteként elsők között vett részt a Széchenyi István által alapított Magyar Tudományos Akadémia létrehozásában.
– Rékasi Károly említette a szenet, amit a bányászat hoz felszínre. Ez a környék és a Miskolci Egyetem tele van értékes, kibányászható anyagokkal és erőforrásokkal. A kritikus nyersanyagokért háborúk is folynak, nekünk ezek egy része rendelkezésünkre áll és a szükséges szaktudás is meg van az egyetemen a kiaknázásához. Az egyetem folyamatosan változik és alkalmazkodik a világhoz, hogy a régió igényeit kiszolgálja. Az egész intézmény nevében köszönöm ezt a kitüntető díjat – mondta a Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar dékánja a Vay Ábrahám Díj átvételekor csütörtökön a Vármegyeházán.