Újra büszkévé tenni a miskolciakat – csodás album született a Bükk városáról
A Miskolc – város a Bükk ölében című albumot pénteken mutatták be az Avasi kilátóban. „A könyv, ami után másként jársz Miskolcon” – szól az ajánló, és valóban: 270 oldalon hat témakörben több mint 70 turisztikai attrakciót mutat be, ami inspirálhatja a miskolciakat, de azokat az ide látogatókat is, hogy milyen értékeket tartogat a Bükk városa, és miket érdemes megtekinteni itt. Egyfajta turisztikai sorvezető, iránytű, ahogy a szerző maga is fogalmazott a bemutató alkalmával.
Miskolc, a Bükk városa tehát ünnepelhet: elkészült a város turisztikai Bibliája, melynek lapjain kalandozva az idelátogató vendégek mostantól a turisztikai attrakciókon keresztül is megtapasztalhatják, hogy milyen hatalmas értékekkel büszkélkedhet Miskolc.
A könyv elkészültében szerepet vállalt a Bükki Kör, elnöke, Fekete-Angyal Enikő bevezetőjében kiemelte, azon dolgoznak, hogy Miskolc méltó helyre kerüljön a turizmus nemzetközi térképén, hiszen – mint fogalmazott – a város „fantasztikus adottságokkal bír”, ahová sokunkat gyermek- és felnőttkori élmények kötnek.
– Ezen élmények, érzések képes lenyomatát foglalta össze egy gyönyörű albumban Bózsó Gyula, akivel több turisztikai projekten is dolgoztunk már együtt – mutatott rá.
– Akik ezt a könyvet kezükbe veszik, és ebből ismerik meg Miskolcot, azok egészen máshogy fognak Miskolcról gondolkodni és beszélni, mint korábban – vélekedett Tóth-Szántai József polgármester.
Hangsúlyozta: a könyvbemutató résztvevői egyaránt „szenvedélyesen szeretik” Miskolcot. A városvezető szerint ez, a szenvedély „az egyik legfontosabb energia” az élet minden területén.
– Ha valamit ilyen szenvedéllyel tudunk szeretni, mint ezt a várost, akkor születnek ilyen könyvek, színházi előadások. Akkor tudunk ennyire büszkék lenni az otthonunkra. Ezt a szenvedélyt és szeretetet ki kell terjeszteni a Miskolc táblán túlra is. De előbb el kell hitetni az itt élőkkel, hogy ez a világ egyik legjobb helye. Ha ezt a könyvet a kezükbe veszik, elmennek a Bükki Kör rendezvényeire, a színházba, ha körülnéznek az Avasi kilátóból, akkor a városnak van és lesz is jövője – fogalmazott, hozzátéve: a Bükk és a Bükk városának tisztelete árad a könyvből.
Kiemelte végül elsősorban a miskolciak figyelmébe szeretné ajánlani a könyvet; ők nézzék meg, olvassák el, és „döntsenek Miskolc mellett”.
Béres Attila, a Miskolci Nemzeti Színház igazgatója szerint a könyvben „elsősorban sok száz év büszkesége” köszön vissza ránk.
– A Miskolc című album a végtelen büszkeségről szól, és 270 oldalon keresztül azt tudja erősíteni a miskolciakban, ami büszkeségre ad okot. Én is úgy vélem, hogy elsősorban a miskolciak lapozgassák, hogy újra érezzék azt a büszkeséget, ami a várost 1823-ban, a kőszínház létrejöttekor is elsővé tette – mondta.
Bózsó Gyula, a szerző előzetesen elárulta, amikor a napokban megérkezett az első szállítmány, akkor egy példányt külön csomagoltak – ez jött le elsőként a nyomdagépről, és ezt most Miskolc polgármesterének adta át.
A szerzőnek egyébként már ez a negyedik könyve. Egy picit kitekintett a könyvpiacra, mint mondta, „ezt a műfajt már temetni szokták”, de szeretné megcáfolni, hiszen bármilyen témáról legyen szó, „a nyomtatott könyv tud valamit, amit más nem: és ez a hitelesség”.
– Én pedig úgy gondolom, hogy Miskolc turizmusának éppen erre a hitelességre van szüksége, erre tud építkezni. Ha ez a könyv egy intézmény lenne, akkor minden bizonnyal a miskolci turisztikai értékhivatal lenne, amire lehet építeni – tette hozzá.
Arról is szólt Bózsó Gyula, hogy szeretné, ha a fiatalok, a gyermekek büszkék lennének Miskolcra, hogy egy élhető városban nőjenek fel, ehhez pedig „egyetlen dolog kell: a szimbiózis”.
– Mit is jelent a szimbiózis? Olyan együttélést, ami mindkét fél számára előnyös. Ezt kell megvalósítanunk. Nem csak elvennünk kell, hanem nekünk is bele kell tennünk a magunk részét. Ha például virágzó kultúrát szeretnénk Miskolcon, akkor vegyünk színházbérletet; ha tiszta várost akarunk, menjünk el az Északerdőhöz, és vegyünk részt egy közösségi szemétszedésen. Legyen szimbiózis a miskolci polgárok és a város között – húzta alá.
Az albumot a Géniusznál vásárolhatjuk meg. A könyváruház tulajdonosa, Kondás Vilmos „gyönyörű és értékes” kiadványként mutatta be Bózsó Gyula könyvét. Mint mondta, a szerző eddig megjelent kiadványai – Az erdő finom, Az ehető erdő és az I love Bükk – nagyon népszerűek.
– Bózsó Gyula könyveiben bőven van élményanyag és olvasnivaló. Biztos vagyok abban, hogy ezzel az új kötettel a város gazdagabb lett. Meggyőződésem, hogy nincs még egy ilyen adottságokkal rendelkező település. Szóval csak azt tudom mondani, hogy higgyünk Miskolcban – zárta köszöntőjét.
A könyvbemutatón Jacsó Pál lokálpatrióta hegygazdának köszönhetően versben is megidézték Miskolc hangulatát, szépségeit, majd dedikálással zárult a program. Aki szeretné magáénak tudni az albumot, annak érdemes november 22-én 15 órakor ellátogatni a főutcai Géniusz könyváruházba, ahol dedikálással egybekötött könyvbemutatót tartanak majd.