Ugrás a tartalomra

Újra igényelhető a Covid-oltás a kockázati csoport számára

Detzky Anna
Utoljára módosítva
2024. december 10. kedd 12:59
A háziorvosoktól kérhető ingyenesen a koronavírus elleni vakcina, amely a jelenlegi verzió ellen is véd.
Koronavírus elleni oltás beadása / Fotó: Vajda János, MTI

Amióta megjelent Magyarországon a koronavírus, azóta újra és újra felbukkan és velünk marad. Az influenzához hasonlóan minden évben számíthatunk a jelenlétére, de mostanra kevésbé veszélyessé vált. Ugyanis a tünetek intenzitása jelentősen lecsökkent a négy évvel ezelőtt kirobbant pandémiához képest. Viszont a rizikócsoportba tartozók még mindig veszélyben lehetnek tőle, ezért számunkra javasolt az oltakozás.

- A kockázati csoportba tartoznak: az idősek, a keringési, vagy más krónikus betegségben szenvedők, a tumorkezelésben, illetve az immunrendszert legyengítő más kezelésben részesültek, a légúti allergiások és a cukorbetegek tartoznak. Nekik ajánlott a Covid-19 elleni vakcina felvétele. Azonban a várandós édesanyáknak például nem, mivel ha az anya meg is fertőződik, a magzatba nem megy át ez a vírus – nyilatkozta portálunknak Rusvai Miklós víruskutató. 

Bejelenthetjük a mellékhatást

Elmondta, hogy napjainkban nincs nagy különbség a koronavírus változatok között. Így a jelenleg hazánkban elérhető mRNS-alapú Moderna-vakcina a fél évvel ezelőtti és a most keringő Covid-19 verzió ellen is véd. Magyarországon jellemzően ez a Pirola- és a Flirt-változat, ami körülbelül nyolc hónappal ezelőtt jelent meg. 

- A Moderna-vakcina beadása viszonylag kevés mellékhatással jár, de helyi fájdalommal járhat a beoltott karban, ami egy-két nap alatt elmúlik. Ha valaki másfajta mellékhatást is tapasztal, azt kérik, hogy jelentse be a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) honlapján, hogy segítse a vakcinagyártást. Ezt csak a páciens, vagy háziorvosa teheti meg – javasolta a virológus. 

Rusvai Miklós víruskutató

- Beoltás után 7-10 nap alatt alakul ki az immunitás és fél évig nyújt védelmet a vakcina. Egyébként májusban általában alábbhagy a fertőzéshullám, így ha a kockázati csoportba tartozók most felveszik az oltást, a veszélyeztetett periódusban is kitart a védelmük. Az oltottság a fertőződés ellen nem véd, de akár teljesen tünetmentessé tehet, vagy egészen enyhe formában jelentkeznek csak a tünetek. Ők valószínűleg egyáltalán nem adják át a fertőzést, mert kevesebb vírust ürítenek a környezetbe – magyarázta. 

Létezik kevert fertőzés is

Tájékoztatott, hogy a koronavírus tünetei normál esetben nem különböznek a nátháétól. Ezek közé elsősorban a köhögés, tüsszögés, orrfolyás, torokfájás, fáradtságérzet és hőemelkedés sorolható. A tünetek akkor terhelhetik meg a szervezetet, hogyha az illetőnek más alapbetegsége is van. Emellett ritkán létezik influenza és koronavírus egyidejű megfertőződése is, amikor súlyosabban jelentkezik a megbetegedés. A Covid-19 elleni vakcina az influenza ellen nem véd. 

- A megelőzés érdekében indokolt a gyakori kézmosás és a zsúfolt helyeken, például a tömegközlekedés járatain érdemes maszkot viselni. Továbbá az ünnepi rokonlátogatások esetén is, vagy beoltatni magunkat előtte. Ezzel azokat a szeretteinket is védjük, akiket meglátogatunk – hangsúlyozta a szakember. 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!