Ugrás a tartalomra

Árvíz - Orbán Viktor: túljutottunk a védekezés felén

MTI
Utoljára módosítva
2024. szeptember 22. vasárnap 11:00
A miniszterelnök szerint az önkormányzatok nagyobb figyelmet igényelnek az árvízi védekezésben.
Képünk illusztráció / Fotó: Vajda János, MTI

Az árvízi védekezés pénteken 755 kilométeren folyt, ez már csak egy kilométerrel több, mint a megelőző napon, ami jól jelzi, hogy "túljutottunk a felén" - fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök a témában összehívott sajtótájékoztatón Budapesten az MTI híradása szerint. 

Hangsúlyozta: olyan vízszintet kell elhárítani, ami alatta marad a 2013-as árvízének, és ez látszik is a védekezés higgadt és nyugodt tempóján. A vízállás a Lajtán, Mosonmagyaróvárnál 29 centivel volt alacsonyabb, mint a valaha mért legnagyobb vízszint, Nagybajcsnál a Dunán 50 centiméterrel, Komáromnál 55 centiméterrel, Esztergomban 61 centiméterrel, Vácnál 55 centiméterrel maradt a tetőzés a 2013-as szint alatt, Budapesten pedig várhatóan 59 centiméterrel lesz alacsonyabb a vízállás - részletezte.

Hét elején szabadul a főváros

Kiemelte: a Szigetközben nagyjából már egy métert apadt a víz, jelenleg Vácon van a legmagasabb vízállás, és ez megérkezik hamarosan Budapestre. Jelezte, hogy Budapesten a rakpart felszabadulása a jövő hét elején várható, egy vagy két nappal korábban, mint előzőleg remélték.

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy beszélt reggel az operatív törzs értekezletén a főpolgármesterrel, úgy látja, ő is és a budapesti védekezés is jó állapotban van. Az együttműködés is rendben van, nem azonosítottak egyetlen olyan pontot sem, ahol nehézség adódott volna, a budapesti és állami védekezés összehangoltan működik. Vannak nehéz szakaszok, mint a római part, de a védelmi vonalakat kijelölték, ezek megerősítése rendben van. Összegzése szerint a főváros és az állam védelmi rendszere együtt képes volt megvédeni Budapestet.

A miniszterelnök továbbra is azt kérte a védekezést vezetőktől, hogy ne engedjék az alkalmazottak, dolgozók figyelmét lankadni, mert a levonuló árvíz utáni időszakban történik a legtöbb áttörés, baleset, átázás. Könnyen előfordulhat - tette hozzá, hogy egy-két nap léhaság, lazaság vagy lustaság tönkreteszi az eddigi eredményes védekezés munkáját.

Orbán Viktor emellett azt kérte mindenkitől, hogy ne menjenek ki megnézni a Duna-partra a tetőzést, mert ezzel hátráltatják a védekezési munkát, vagy olyan megfigyelőpontot válasszanak, ahol nem akadályozzák az esetlegesen szükséges beavatkozást.

Teljes készültségben

Ismertetése szerint az árvízi védekezésben a korábbi 6149 fővel szemben, pénteken már csak 5344-en vettek részt a hivatalos állományból. A vízügyből további 170 főt mozgósítottak, a polgárőrök száma pedig 317-ről 574-re nőtt, viszont az 1469 katonából most már csak 900 főre van szükség - közölte, jelezve, hogy a Duna déli szakaszán készenlétbe helyeztek katonai egységeket.

Elmondta, hogy a polgármesterek jelentése alapján pénteken 2753 fő dolgozott önkéntesként, most pedig 1286 fő. Értékelése szerint ez elegendő, mert a homokzsákokat már megtöltötték és nagy részüket ki is helyezték, most már inkább a megfigyelőszolgálat és járőrözés a feladat.

Közölte: az önkormányzati védekezés kiemelt helyszíneinek a számát meg kellett növelni. Ez azonban nem jelenti, hogy ezek az önkormányzatok közvetlen veszélyben lennének, csak "nagyobb figyelmet igényelnek". Ennek megfelelően további homokzsákokat halmoztak föl, így péntekhez képest mintegy 30 ezerrel több, összesen 1 893 100 homokzsák van.

Búvárokat kellett bevetni

Szólt arról: pénteken Pilismarótnál megcsúszott a védekezés "gerincét adó töltés", búvárokat kellett bevetni, akiknek 16 órás küzdelemben sikerült a víz alatt megerősíteni a megcsúszott töltést. Vácnál a szennyvízaknák törtek fel a nagy nyomás hatására, de ezt sikerült - ahogy a vizesek mondják - "elfognunk" - ismertette. Kismarosnál "rendben vagyunk", az éjjel-nappali figyelőszolgálat biztosított - jegyezte meg.

A következő időszak kiemelt figyelmet igénylő helyszínei már a Budapest alatti települések - mondta Ercsit, Kisapostagot, Dunaföldvárt és Paksot említve, jelezve, hogy mindenhol száz százalékos a készültség. Ercsiben 262 méter hosszan védekeznek és 10400 homokzsákot helyeztek ki, Kisapostagnál nyúlgátat kellett építeni, amihez ötezer homokzsákot használtak fel, Dunaföldváron a gát megerősítéséhez 2500 homokzsákot használtak fel az önkéntesek és a vízügyesek. Paksra mindig figyelni kell, de ott a védművek különösen jó állapotban vannak - tette hozzá.

Arra a kérdésre, hogy Magyarország mennyit kaphat az Európai Bizottság által, az árvíz sújtotta Közép-Európa megsegítésére biztosított 10 milliárd euróból, Orbán Viktor úgy reagált: a magyarok történelmi tapasztalata, hogy ha baj van, csak magunkra számíthatunk. Hangsúlyozta: bár meg kell várni a következő néhány napot, de úgy látja, hogy ez most is sikerült, helyt álltunk, megvédtük az országot.

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!