Emlékezzünk meg a legédesebb államalkotó rovarról!
A méhek évekkel ezelőtt kerültek fel a veszélyeztetett fajok listájára, mert számuk drasztikusan csökken. Egy 2019-es tanulmány szerint tizenhat százalékkal apadt például csak a mézelő méhkolóniák száma – írta a sokszinuvidek.24.hu két évvel ezelőtti cikkében.
A méhek úgynevezett államalkotó rovarok: több tízezer egyede él együtt egy családban. Háziasítása mintegy hatezer évvel ezelőtt kezdődött, és a selyemlepke mellett voltaképpen az egyetlen korán háziasított rovarfaj. Feltételezések szerint a háziméh eredetileg Indiából származik.
Miként kifejtik: a Föld mezőgazdaságának hetven százaléka ma kizárólag a méhektől függ, akik beporzó tevékenysége nélkül a növények képtelenek lennének szaporodni, így a fauna gyakorlatilag nagyon rövid idő megtizedelődne a világon. Erre tekintettel 2019 őszén az Eartwatch Institute nevű természetvédelmi szervezet hivatalosan is a bolygó legfontosabb élőlényeinek nyilvánította a méheket.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete három évig vizsgálta a méhek világnapjának kijelölését kezdeményező szlovéniai beadványt, míg végül 2017. decemberi közgyűlésükön elfogadták. A méhek világnapja első ízben 2018. május 20-án került a naptárakba – írja a világhaló enciklopédiája.
Albert Einsteinnek tulajdonítják az alábbi szállóigét:
„Ha kipusztulnak a méhek, az emberiség csak négy évvel éli túl az apró rovarok eltűnését.”