Ugrás a tartalomra

Gazdára találnak a komposztkeretek

Bacsó István
Utoljára módosítva
2024. november 12. kedd 19:25
A jogosultság feltétele a saját kert, az egész évben beadható regisztráció kitöltése és egy előadás meghallgatása a komposztálásról, a HungAIRy projekt ökomenedzserétől.

 

Ezen a héten újabb komposztkeretek találnak gazdára. Fotó: RP

Amint arról korábban hírt adtunk, a komposztálást népszerűsítették a Szent István téren a HungAIRy projekt miskolci ökomenedzserei a komposztálás napja alkalmából, amikor kitelepültek a belváros szívébe, hogy tájékoztassák az érdeklődő miskolciakat a házi komposztálással kapcsolatos kérdésekről. Standjuknál ezen túl lehetőség volt egy komposztkeret igénylésére is. Erre természetesen nem csak akkor nyílt lehetőség, hanem egész évben mód van a regisztrációra – mondta el lapunknak Hudák Katalin ökomenedzser, a miskolci önkormányzat Ökomenedzser Irodájának munkatársa. 

Katalintól megtudtuk, hogy a HungAry Life projektben, amely a forrást biztosítja a komposztálás népszerűsítésére, az ismeretterjesztésre és a fából készült komposztkeretekre, az önkormányzat 2019-óta vesz részt. A teljes projekt 2026-ig tart, addig biztosan lesznek még különböző programok és keretosztás is, amit évente kétszer szerveznek meg, igazodva a tavaszi és az őszi kerti munkákhoz. Ekkor gyűlik össze a legtöbb növényi hulladék a kertekben, és a helyben történő komposztálás a lehető legjobb módja annak, hogy ettől az értékes biomasszától ne szabaduljunk meg, hanem újrahasznosítsuk ott, ahol létrejött. Ezzel nem csak a környezetet óvva, hanem értékes anyagokhoz juttatva a termőföldet. 

- Azáltal, hogy valaki komposztál, jelentősen tudja javítani a közvetlen környezete minőségét is, részben azzal, hogy ha nem égeti el a kerti hulladékokat, azzal óvja a levegő tisztaságát, másrészt pedig a talajminőséget, és ezzel a növényeinek a minőségét is befolyásolni, javítani tudja – ismertette az ökomenedzser.
 
Elmondta, az a tapasztalatuk, hogy a téma iránt van érdeklődés, és minden évben sok ingyenes komposztkeret talál gazdára és felhasználásra. Annál is inkább, mivel éppen 2020-ban tiltotta meg a közgyűlés Miskolcon az égetést. Azóta a kiskerttulajdonosok vagy maguk komposztálhatnak vagy erre szolgáló speciális zsákokban kötelesek a zöldhulladékot gyűjteni és elszállíttatni. A zsákolás és elszállítás maga is terheli a környezetet, tehát az otthoni komposztálás a lehető legjobb megoldás. Nem beszélve arról, hogy így az összes értékes tápanyag visszakerülhet a földbe. 

- Eddig már több mint ezerhétszáz keretet osztottunk ki, 2019-óta. Jelenleg még hétszáz vár gazdára. A mai napon ebből hatvannégyet adunk át az igénylőlapot kitöltő és az előadást meghallgató kerttulajdonosoknak, de egészen csütörtökig napi két alkalommal lesz komposztkeret átadás. A szakszerű komposztálásról szóló előadás meghallgatását a pályázat írja elő – árulta el Hudák Katalin. 
Az ökomenedzsertől megtudtuk azt is, hogy 2026-ig tart a HungAry Life projekt, addig van lehetőség az ingyenes komposztkeret igénylésre is. Minden miskolci kertes házban vagy társasházban élő család, valamint kerttulajdonos igényelhet komposztkeretet, amelyet az önkormányzat az igénylő használatába ad. A támogatás feltétele a szerződés aláírása, a személyes átvétel és a komposztálással kapcsolatos tájékoztató meghallgatása. 

Riedlinger Valentin megosztotta velünk, hogy van egy kilencszáz négyzetméteres kertje, rengeteg gyümölcsfával, zöldséggel és nagyon sok komposztálható zöldhulladék gyűlik össze folyamatosan. Ezzel kezdenie kell valamit, és ahogy mondta, nem éri meg zsákokban szemétként elszállíttatni. 
- Én nem égetek és nem terhelem fölöslegesen a hulladékkezelőt sem, hanem magam komposztálom az összegyűlt leveleket, növényi részeket. Évek óta komposztálok, ások egy nagy gödröt és abban. Ennek meg van már a technikája. Lefedem földdel és egy félév múlva kész a komposzt, ami jobb, mint a trágya. És megcsinálom magamnak. Most kipróbálom ezt a fakeretes komposztálást is, így nem kell állandóan gödröt ásnom – árulta el. 

Milák Anna három évvel ezelőtt már kapott egy keretet, most újra jogosulttá vált rá, és mivel jók a tapasztalatai, igényelt egyet újra. Elmesélte, hogy idővel maga a fa komposztkeret is komposztálódik, ezért van szükség időnként újra. 
- Elég nagy a kertem, 1995 négyzetméter, onnan van mit komposztálni. Vannak gyümölcsfák, szőlő és hát konyhakert is, sokféle növénnyel. Én sem égetek semmit, csak a diófalevelet nem teszem a komposztba, azt elszállíttatom, mert az szerintem nem jó bele. Olyan anyagokat tartalmaz, amelyek visszafogják más növények fejlődését. 
Anna beavatott, hogy az érett komposztot általában a szőlőnél és a konyhakertben, a zöldségtermesztéshez hasznosítja leginkább. Meggyőződése, hogy így sokkal jobban terem minden. 

Miskolcon, kertes ingatlanonként egy darab ingyenes komposztkeretet kérhetnek magánszemélyek, közcélú intézmények és társasházak. Az igények kielégítése a jelentkezés sorrendjében történik és a rendelkezésre álló készlet erejéig tart. Társasházak esetében csatolni kell a lakóközösség írásos beleegyező nyilatkozatát. Aki a program keretében már kapott komposztkeretet, három év múlva igényelhet ismét ugyanarra az ingatlanra.
Miskolc város honlapján is megtalálható az igénylőlap, amelyet kitöltve lehet jelentkezni a komposztkeretért. A hiánytalanul kitöltött dokumentumot vagy annak tartalmát a hungairy@miskolc.hu email címre szükséges elküldeni vagy a városháza ügyfélszolgálatán (3525 Miskolc, Városház tér 8.) található gyűjtőládába bedobni ügyfélfogadási időben. A komposztkeret átvételi lehetőségéről az önkormányzat külön értesíti az igénylőket.

 

 

 

További hírek

Olvasnivaló

Programok

Jelenleg nincsenek programok!