Ugrás a tartalomra

Logisztikai szimulációs laborokat adtak át a Miskolci Egyetemen

Bacsó István
Utoljára módosítva
2024. december 11. szerda 14:06
Az EWG csoport támogatásával kialakított kutatóműhelyekben valós körülmények között képezhetik a logisztikai szakembereket.
Két új logisztikai laborral bővült a Miskolci Egyetem. Fotó: Mocsári László

A Miskolci Egyetem Logisztikai Intézetének két új folyamatszimulációs laborja alkalmas a logisztikai folyamatok tervezésére és fejlesztésére, a hallgatók korszerű gyakorlati képzésére és az egyik labor emellett lehetőséget ad mesterségesintelligencia-alapú kutatások megvalósítására is. Az eszközöket az East-West Intermodális Logisztikai Zrt. (EWG) adományozta az egyetemnek, hogy segítse a logisztikai szakemberek magas szintű képzését és hozzájáruljon a logisztikai szektor magyarországi fejlődéséhez. 

Az ünnepélyes átadó ceremónián megtudtuk, a két labor egyikében egyszerre tizenhat hallgatót tudnak a legkorszerűbb számítógépes rendszereken oktatni a logisztikai folyamatok tervezésére és végrehajtására. A másik laborban, három munkaállomáson az egyetem oktatói, doktoranduszai végezhetnek akár mesterségesintelligencia-alapú, nagy erőforrás igényű logisztikai kutatásokat. Az EWG huszonöt millió forintos adománya az intézet igényeinek megfelelő számítógépeket és kiegészítőket, szoftvereket, valamint egyéb, a laborok berendezéséhez szükséges tárgyakat tartalmaz.

A Miskolci Egyetem, valamint Európa legnagyobb és legmodernebb szárazföldi intermodális terminálját, a fényeslitkei East-West Gate-et működtető EWG csoport idén áprilisban kötött stratégiai együttműködési megállapodást. Ennek keretében nemcsak a két laboratórium kialakítását támogatta az EWG, hanem a továbbiakban a szakemberképzést is segítik. 

A megállapodás kapcsán a Miskolci Egyetem rektorhelyettese, Szilágyi Roland kiemelte, ez az együttműködés példaértékű abban, hogy hogyan lehet összekapcsolni az egyetemi tudást és az ipari gyakorlatot. 

– Büszkék vagyunk rá, hogy az East-West Gate támogatásával új laborokkal gazdagodtunk, amelyek hozzájárulnak hallgatóink és kutatóink fejlődéséhez. Mindig is törekedtünk arra, hogy az egyetem jó, élő ipari kapcsolatokkal rendelkezzen, amelyek támogatják a kutatás-fejlesztést és ezzel hozzájáruljanak ahhoz, hogy a hallgatóink naprakész technikai tudásban részesüljenek. Nagyon fontosak az ilyen ipari kapcsolatok, hiszen a mi harmadik missziónk az, hogy az egész régiót ellássuk a szükséges szakemberekkel, akik jó eséllyel itt is maradnak, mert van számukra megfelelő munkahely is – fogalmazott a rektorhelyettes. 

A Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karának dékánja, Siménfalvi Zoltán kifejtette, az új laborok nemcsak a kar oktatási és kutatási lehetőségeit bővítik, hanem jelentős mértékben hozzájárulnak ahhoz is, hogy nemzetközileg is elismert innovációk jöjjenek létre. 

– Egy ilyen labor megszületése nagyon sok ember összehangolt munkájának eredménye, sokba kerül, de ez csak a folyamat kezdete. Folyamatosan használni fogják a hallgatóink és az oktatóink a tanításban és a kutatás-fejlesztésben – mondta. 
Siménfalvi Zoltán is kiemelte a jó és szerteágazó vállalati, ipari kapcsolatokat, rámutatva, hogy elsők között alakították át a tantervi struktúrájukat a gazdasági szektorral egyeztetve, a vállalati igényekhez igazodva. 

Vinar Roman, az East-West Gate vezérigazgatója hozzátette, az East-West Gate terminál nemcsak Európa legnagyobb és legmodernebb szárazföldi terminálja, hanem aktív partner is a régió fejlesztésében. 
– Hiszem, hogy az oktatás, a tudomány és az ipar közötti szoros kapcsolat kulcsfontosságú a jövő formálásában. Ezért döntöttünk úgy, hogy támogatjuk az egyetem Logisztikai Intézetét. 

Hangsúlyozta, a logisztikai szektor a GDP öt százalékát termeli meg, ami 3430 Milliárd forint évente, ami több mint a mezőgazdaság vagy a pénzügyi intézmények eredménye. Egy igen jelentős szektorról van szó tehát szó, amelyben nem is a számok a fontosak, hanem az, hogy logisztika nélkül megáll az élet, a gazdaság, minden szolgáltatás. Hiszen arról szól, hogy minden időben és költséghatékonyan eljusson a rendeltetési helyére. Legyen szó árukról vagy emberekről. 

– A logisztika olyan, mint a levegő, ha minden rendben megy észre sem vesszük, de ha megakad, annak hatása azonnal érződik. Ezért, aki ebben a szektorban dolgozik, legyen erre büszke, mert jobbá, gördülékenyebbé és stresszmentesebbé tesszük a világot – vallja az EWG vezérigazgatója. 

Az egyetem Logisztikai Intézetének igazgatója, Tamás Péter miközben egy prezentációval bemutatta az egyetemen a kar és a logisztikai szak több évtizedes fejlődését, elmondta, az új laborok tovább erősítik az intézetük élvonalbeli pozícióját a logisztikai folyamatszimuláció területén. E fejlesztés révén hallgatóik és kutatóik a legkorszerűbb eszközökkel és szoftverekkel dolgozhatnak, hozzájárulva a jövő logisztikai problémáinak innovatív megoldásához.

 

 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!