Ugrás a tartalomra

Odafigyelésünkkel életeket menthetünk télen

Detzky Anna
Utoljára módosítva
2025. január 22. szerda 09:49
Hajléktalan embertársaink élete a téli időszakban a mi segítőkészségünkön is múlhat.
Fotók: Juhász Ákos

Bár évről évre egyre enyhébbek a telek, az utcán élőknek mégis húsba vágó lehet a leghidegebb évszak. Az Országos Mentőszolgálat szóvivője szerint mindannyiunknak felelőssége van abban, hogy ne menjünk el elesett embertársaink mellett az utcán.

- Idén először január 8-án hirdettek ki vörös kódot a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzésével összhangban. Ennek fontos eleme, hogy a szociális ellátóintézményeknek szélsőséges időjárási helyzetben fokozottan kell gondoskodniuk a hajléktalanokról – nyilatkozta Győrfi Pál mentőtiszt, az Országos Mentőszolgálat szóvivője.

- Emellett az állampolgároknak is szerepe lehet a fedél nélkül élők megsegítésében. Ha gyanakszanak rá, hogy valaki veszélyben van az utcán, akkor bátran kérdezzék meg, hogy tudnak-e segíteni, és ha igen, miben! Sokszor előfordul, hogy autóból utazva hívják ki a mentőket, anélkül, hogy megállnának és megbizonyosodnának róla, hogy valóban mentőre van szükség – magyarázta a szóvivő.
 
Segít a mentésirányító

Hozzátette, hogy az Országos Mentőszolgálat hívásközpontjában a szakember - aki a 112-es segélyhívószámon fogadja a hívást - azaz a mentésirányító, a telefonáló által elmondott információk alapján dönti el, hogy pontosan milyen típusú segítségre lenne szükség. Az eseteket sürgősségi kategóriák szerint rangsorolják, a besorolást állapotromlás esetén megváltoztathatják. Ettől is függhet, hogy milyen gyorsan érnek ki a helyszínre.

A hajléktalanok elszállásolásával, ellátásával kapcsolatban pedig ezen a területen a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által működtetett Észak-magyarországi Regionális Diszpécserszolgálatot lehet hívni szintén a nap 24 órájában a 06-46-530-268-as számon.

A szóvivő elmondta, hogy az utcán élőknek az alap egészségügyi gondjai a téli hidegben súlyosbodhatnak. Továbbá előfordulhatnak lehűléses esetek, fagyásos sérülések. Fagyási sérüléshez riasztás mostanában nem fordult elő Miskolcon. Az elmúlt hetekben Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében a napi átlagos esetszám 270-280 körül mozgott, ami igen magas érték.

- Már az is segítség, ha meleg teát, vagy takarót tudunk adni az eszméleténél lévő, de fázó embertársunknak. Bár meleg italt is csak akkor adjunk, hogyha magától meg tudja inni, mert egyébként fulladást is okozhat – hívta fel a figyelmet a szakember.
 
Várjuk meg a mentőautót!

- A mentők riasztásakor a bejelentőnek ajánlatos megvárni a helyszínen a mentőegységet. Amennyiben a bajba jutott életveszélyes állapotban van, akkor a mentésirányító instruálja a hívót, hogy pontosan mit kell tennie. Például, hogyan kezdje el az újraélesztést. Többen könnyebb segíteni, ezért érdemes másokat is bevonni az életmentésbe – javasolta Győrfi Pál.

Ismertette, hogy a kihűlés első tünete az izomremegés és a sápadt fehér bőr. Ezt követi a tudatzavar és végül az eszméletvesztés, ez már életveszélyes. Hangsúlyozta, hogy az alkoholfogyasztás nem véd meg a kihűléstől, fagyástól, csak a hőérzetet változtatja meg. Emiatt ittasan talán még könnyebb kihűlni.

A vörös kódot a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény alapján vezeti be a Belügyminisztérium olyankor, amikor mínusz 10 Celsius fok alá csökken, vagy 27 Celsius fok fölé emelkedik a nappali középhőmérséklet. Továbbá nagy mennyiségű csapadék és extrém időjárás-változás alkalmával. Vörös kód ideje alatt a bentlakást nyújtó szociális intézményeknek be kell fogadniuk azokat a hajléktalanokat, akiknek az elhelyezése hajléktalanszállón nem megoldható – olvasható a Szociális Ágazati Portálon.

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!