Ugrás a tartalomra

Már kiskorban eldől csontjaink minősége

Detzky Anna / Miskolc Televízió
Utoljára módosítva
2024. november 29. péntek 17:57
Az időskorról a csecsemőkorra helyezte át a fókuszt a Miskolci Gráciák csontrendszerrel kapcsolatos konferenciája.
A konferencia megnyitóján / Fotók: Osztie Tibor

“Hogyan alakul ki és tartható meg az egészséges csontrendszer” címmel rendezett konferenciát a Miskolci Gráciák Egyesülete november 29-én, péntek délelőtt a MAB Székházban, egészségi állapotfelméréssel, csontsűrűségméréssel egybekötve. A résztvevők a rendezvényen prevenciós jelleggel megtudhatták, hogyan óvhatják meg csontrendszerüket, mert az egészséges csontok az életen át tartó aktív éveknek a záloga. 

Az édesanyák felelőssége

„Nem az első alkalommal rendeztük meg ezt a tudományos konferenciát, csak témáját illetően.  Viszont azzal a szándékkal, hogy új ismeretet és szélesebb látókört adjunk a jelenlévőknek. Amikor csontsűrűségről, csontgyengeségről és csonttörésekről beszélünk, arról mindig az időskor jut az eszünkbe. Mi ezen fordítottunk és teljesen más látásmóddal szerettünk volna ehhez a témához közelíteni” – mondta megnyitó köszöntőjében Pelczné Gáll Ildikó, a Miskolci Gráciák Egyesületének elnöke. 

Pelczné Gáll Ildikó a Miskolc Gráciák Egyesületének elnöke, a háttérben Fejes Melinda

„Ugyanis már a várandósság idején, magzati korban alapjaiban meghatározódik, hogy valakinek milyen lesz a csontrendszere. Később pedig a baba fejlődése ettől is függ, amiben az anyának nagy a felelőssége. Hatással van tehát csontrendszerünkre édesanyánk és saját életmódunk, valamint fizikai aktivitásunk. Mindezek következményei az időskorban válnak kézzelfoghatóvá. Habár a testünk vázrendszere nem látszik, de mi emberek enélkül nem létezhetnénk. Olyan ez, mint a háznak az alapja” – fejtette ki. 

Végül ismertette a témákat: az anyai életmód és étrend szerepe a szoptatás idején, gyermekgyógyászati prevenció, a klímax nem az öregkor kezdete. Majd köszönetet mondott Sólyom Enikő főszervezőnek, a GYEK intézetvezető főorvosának, a Miskolci Gráciák Egyesület alapító tagjának fáradhatatlan munkájáért, aki a mozgatórugója a konferenciasorozatnak és a témák ötletadója, valamint Szitárcsik Annának, a Miskolci Gráciák Egyesülete titkárának. Továbbá megköszönte Kiss-Tóth Emőkének, a Miskolci Egyetem Egészségtudományi Kara dékánjának a támogatást. 

Segítség az egészségügynek

„A konferencia az egészségügyi kollégák számára is érdekes, hiszen nőként, anyaként és szakemberként egyaránt érdeklődnek az elhangzó témák iránt. Az egészségügyi dolgozóknak a gyógyításban mellett, nagyon jelentős szerepük van a prevencióban is” – hívta fel a figyelmet Vas Mónika, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kórház ápolási igazgatója. 

„Nemcsak tetteiken és mindennapi munkájukon keresztül teljesítik ezt a feladatot, hanem az életvitelük is mintaként kell, hogy szolgáljon a lakosság számára. Hiszen árgus szemekkel nézik az egészségügyi szakembereket a környezetükben élők, lakók. A családanyák pedig az egész család egészségéért felelnek és őrzik azt, többek között a konyha minőségével, az otthon higiénéjével, a szokás- és napirenddel” – sorolta.  

Vas Mónika az egészségügyi dolgozóknak üzent

Hangsúlyozta, hogy saját egészségünk iránt is felelősek vagyunk és erre is időt kell szánnunk. Megfogalmazta, hogy ez a szakmai és egyben lakosságközeli konferencia arra is jó, hogy támogatást nyújtson mind a családanyáknak, mind az egészségügyi szakembereknek a mindennapi munkájában. Abban, hogy tovább tudják adni a rájuk bízott tudást, tapasztalatot betegeiknek és egészségeseknek egyaránt.

Fejes Melinda, a MAB Gyermekgyógyászati és Szülészeti Szakbizottságának elnöke örömét fejezte ki, hogy az MTA Miskolci Akadémiai Bizottságának Székházában egy ilyen színvonalas előadássorozatot hallhatnak a résztvevők. Ezt követően pedig megosztotta, hogy újszülöttekkel foglalkozik és említett néhány csecsemőköri csontproblémát diaképes előadás keretében. 

Érdeklődő közönség
 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!