Ugrás a tartalomra

Minden évben megemlékeznek Cziffra Györgyről a Miskolci Egyetemen

Bacsó István
Utoljára módosítva
2024. december 03. kedd 12:45
Az erről szóló megállapodást hétfőn írta alá az egyetem és a Cziffra György Fesztivált szervező Improvisart Nonprofit Kft. képviselője.
Együttműködési megállapodással, koszorúzással és koncerttel emlékeztek Cziffra Györgyre az egyetemen. Fotó: Horváth Csongor

Ahogyan arról tavaly novemberben beszámoltunk, a Miskolci Egyetem épületeit az ötvenes években fogolyként saját kezével is építő Cziffra Györgyre emlékeztek egy emléktábla felavatásával, egy róla szóló film vetítésével, valamint Kovács Kati énekesnő és Balázs János zongoraművész koncertjével a campuson. Úgy tűnik, ez egy hosszú barátság kezdete volt, mert rá egy évre a felsőoktatási intézmény és a Cziffra életművet gondozó fesztiválszervezők írásba is foglalták a szándékot, hogy ezen túl minden évben együttműködnek és megrendezik Miskolcon is – a grandiózus fővárosi mellett – a világszerte ismert és elismert Liszt Ferenc-díjas zongoraművésznek emléket állító kulturális programot. 

Az aláírási ceremónián elhangzott, hogy a Miskolci Egyetem részese kíván lenni az egykor a campus épületeit – még ha kényszermunkával is – építő művész szellemi és zenei örökségének megtartásában és bemutatásában, amely egyedülálló nemzeti és kulturális érték. 
Az egyetem idén december másodikára szervezte meg a művész emlékének szentelt Cziffra György emléknapot, amelyet délután az együttműködési szándéknyilatkozat aláírásával kezdtek, majd a tavaly átadott emléktábla megkoszorúzásával folytattak, amit az esti koncerttel koronáztak meg. A díszaulában mások mellett olyan elismert művészek léptek fel, mint a Kossuth- és Liszt-díjas Miklósa Erika operaénekes és Balázs János zongoraművész, valamint Kovács Kati Kossuth-díjas előadóművész. 

Sok kép a koncertről a galériában!

Horváth Zita az egyetem rektora kiemelte, a Selmecbányáról áttelepített egyetem idén hetvenöt éve kezdte az új időszámítást, amely jeles évforduló alkalmából hetvenöt ünnepi eseménnyel készültek. A Cziffra György emlékest és koncert ezek egyik kiemelkedő rendezvénye. Felelevenített azt a történelmi időszakot, amikor az akkori elnyomó hatalom a művészben ellenséget látott és éveken át kényszermunkára kényszerítette. Ekkor járt Cziffra György Miskolcon és építette a frissen ide költöztetett intézmény első épületeit, nem egészen önszántából, de mégis szimbolikusan is, mert így ő is az egyik építője lett az előbb Nehézipari Műszaki Egyetem, majd Miskolci Egyetem néven ismert universitasnak. 

- Az előző évi emléktáblaavatáskor azt gondoltam, nem ez lesz az utolsó alkalom, amikor az egyetemen megemlékezünk Cziffra Györgyről. Szeretnénk minden évben megemlékezni róla, erre egyrészt kötelez minket az, hogy ő itt töltött éveket, másrészt az is, hogy a nyolcadik egyetemi karunk a Bartók Béla Zeneművészeti Kar, amelynek egyébként is feladata és kötelessége a hazai komolyzenei örökség gondozása. A most aláírt szándéknyilatkozatunk arról szól, hogy ezentúl minden évben nem csak megkoszorúzzuk a művész emléktábláját, hanem a november ötödikei születésnapjához közeli időpontban megrendezzük a Cziffra Fesztivált – ismertette a rektor, aki kiemelte, hogy nagyon büszke arra, hogy részesei lehetnek a fesztiválnak és ápolhatják a zongoraművész örökségét. A megállapodás egy reményteli jövőt jelent mindkét fél számára. 

Balázs János zongoraművész, a Cziffra György Fesztivált szervező Improvisart Nonprofit Kft. képviselője arra mutatott rá, hogy bár az 1994-ben elhunyt művész sírja a franciaországi Sanlis-ban található, a szíve mégis mindvégig magyar hazájáért is dobogott. Itteni megpróbáltatásait nem a hazának, hanem csak embereknek rótta fel. 

- A 2016-ban elindított Cziffra György Fesztivál egyik alapcélkitűzése volt, hogy valahogyan hozzuk őt haza. Hogy az ő öröksége, életműve ne csak külföldön, hanem hazánkban is legyen ismert és elismert. Cziffra György mindig hitte, hogy az ő művészete egy „magyarajkú” művészet. Az elmúlt évek kemény munkája mára beért, az ő hagyatéka, öröksége újra itt ragyog Magyarországon – mondta a zongoraművész. 

Hangsúlyozta, a sors nem véletlenül hozta azt, hogy Cziffra György éppen Miskolcra került az egyetemet építeni. Ezt felfoghatjuk úgy is, mint kínzást egy zongoraművész számára, de szimbolikusan is, hogy egyetemet épített, ahol megannyi fantasztikus ember tanul és tanulhatott. 

- Mindenkinek nagyon hálás vagyok, akik az elmúlt években csatlakoztak hozzánk, ehhez a misszióhoz, nemzeti ügyhöz, hogy Cziffra György öröksége az ország, sőt, a világ számos pontján elérhető legyen. Tekintsük ezt az örökséget a miénknek. Cziffra György épített egyetemet és templomot is, az életműve is egy templom, amelyet nekünk épített – fogalmazott Balázs János, majd megköszönte Horváth Zita rektornak, hogy a Miskolci Egyetem befogadta a Cziffra György Fesztivált.

 

 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!