Töretlen a Miskolci Állatkert népszerűsége
Százötezer látogató, hatvan kis jövevény és mintegy harminc új lakó – így néz ki a 2024-es év a Miskolci Állatkert szemszögéből, mindez az intézmény honlapján közölt összegzésből derül ki.
Az újszülöttek tekintetében olyan elsőségeknek örülhettek, mint az első kookaburra – más néven kacagójancsi – fióka, valamint az első miskolci sivatagi hiúz kölyök. „Néhány év szünetet követően született újra észak-amerikai kúszósül kölyök és tevecsikó. De több veszélyeztetett faj is utódot nevelt, mint a huszármajmok, a Liszt-majmocskák vagy éppen az európai bölények és a közép-ázsiai gímszarvasok. De született szürkemarha borjú, keltek hullámos papagáj fiókák és nagy mara kölykök is a világra jöttek a tavalyi évben” - írják.
Az új lakók sorában kiemelik a madártavuk népességgyarapodását, hiszen cseh, osztrák és szlovák állatkertekből cigányrécék, üstökösrécék és tőkés récék egyaránt érkeztek. De párt kapott a sivatagi hiúz, a mocsári macska és a hóbagoly is, miközben egy új csődör érkezett a kulán kancáik mellé is a veszélyeztetett ázsiai vadszamarak tenyészprogramjának keretében. A tanyaházban új pónikat és magyar tarka szarvasmarhát is üdvözölhettek.
Az állatkert a zoopedagógiai foglalkozásokat is összegezte. Amint írták, ezek során igyekeztek minél több gyermeket megszólítani és eljuttatni hozzájuk a természetvédelem és a fenntarthatóság üzenetét. „Ennek keretében szervezett csoportokban több, mint 1300 főt láttunk vendégül, míg a nyári napközis táborunk hat hete során 140 gyermek ismerkedett az állatkert lakóival. A Kossuth Lajos Evangélikus Iskolával közös szervezésben felelevenítettük a korábban nagy hagyományokkal bíró állatok világnapi vetélkedőnket. A Zoománia nevet kapott vetélkedőnk összesen 67 csapat vett részt” – fogalmaznak.
Újdonságokból sem volt hiány: május 1-jére átadták az új játszóteret a Tanyaház mellett, ami az állatkert fogalmazása szerint nagyon sok gyereknek szerzett vidám perceket már a tavalyi évben is. „Tavasszal a Kocsonyafesztiválhoz kapcsolódóan pedig a Terrarisztokraták közreműködésével békakiállítást és békaszépségversenyt is rendeztünk” – tették hozzá.
Szakmailag pedig vitathatatlanul az egyik legjelentősebb esemény volt a Miskolci Állatkert életében az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetségének (EAZA) szakértő bizottságának nyári látogatása. Ez – folytatják – amely ahhoz volt szükséges, hogy a jövőben a világ legnagyobb szakmai szervezetének tagjai lehessenek. „A helyszíni bejárás eredményeképpen állatkertünk ősszel megkapta a szövetség tagjelölt státuszát. Ez azzal jár, hogy a következő években azon fogunk dolgozni, hogy a szövetség szabványainak mindenben maradéktalanul megfeleljünk, és végül elnyerjük a teljes jogú tagságot” – zárul a közlemény.