Városkapu is lehet az új bevásárlóközpont
Mi-Shop – ez lesz a neve annak az új bevásárlóközpontnak, ami a déli városkapuban, a Harsányi felüljáró tövében épül fel. A komplexumot az elmúlt hetekben kezdték el építeni, és várhatóan még ebben az évben el is készül mindegyik épülete. A beruházással kapcsolatban először Szunyogh Lászlót, Miskolc főépítészét kerestük meg, aki érdeklődésünkre elmondta, a bevásárlóközpont magánberuházásként valósul meg két magánbefektető telkén.
– Bár a városnak – azon túl, hogy a szükséges engedélyeket megadta – nincsen köze az új bevásárlóközponthoz az mindenképpen szerencsés, hogy ezt a korábban kifejezetten elhanyagolt, közlekedési zárványként funkcionáló területet a tulajdonosok hasznosítják, annak pedig kifejezetten örülök, hogy a terveket jegyző Pirity Attila olyan épületet álmodott meg ide, amelyik javítja a városképet, egyfajta kapumotívumot ad a város tényleges kapujának – hangsúlyozta.
Javítja a városképet
A beruházó FK-Raszter Zrt. vezérigazgatója szerint – hozzájuk tartozik az egyik telek, amelyen a központ felépül – a beruházással valóban céljuk volt az elhanyagolt terület hasznosításán túl Miskolc városképének csinosítása.
– A terület összesen 10 ezer négyzetméter, amiből 7 ezer a mi tulajdonunkban van, a maradék pedig egy másik befektetői csoporté, azonban mindkét telek egyidejűleg épül be. Összesen 2200 négyzetméternyi üzlet fog megépülni, épül száz darab parkoló és a teljes terület több mint húsz százalékát parkosítani fogjuk – mondta el Kalmár László.
A bevásárlóközpont különböző üzleteknek – így például divatáruboltnak, drogériának és cipőüzletnek – fog helyet adni, a kisebb telken lévő, de azonos stílusú épületben pedig gyógyszertár és dohánybolt is lesz. A vezérigazgató hozzátette, a teljes komplexum két ütemben valósul meg: az első már épül és a külső munkákkal várhatóan májusra végeznek, ezt követően kezdik meg a belső terek kialakítását a bérlők. A másik épület esetén még tart az engedélyezési eljárás, ez várhatóan néhány hónap múlva kezdhet épülni, és ez is elkészül még idén.
Az épületet Pirity Attila, Juhász Attila és Lévai Csaba építészek tervezték. A tervezést a már álló kereskedelmi épület és a „kifli” kontúrú nyújtott telek befolyásolta.
Komplex feladat
– Soha nem értettem, annak idején miért úgy építették fel a régen szőnyegáruháznak helyet adó épületet, hogy az nem párhuzamos sem az úttal, sem pedig a felüljáróval, ráadásul a piros lemezépület esztétikájával sem voltam elégedett. Utóbbin szerencsére változtatott a most itt működő EcoFamily, jobb lett az áruház, az elhelyezkedése viszont így sem volt szerencsés, meg kellett oldanunk az új épületek, utak és parkolók összehangolt telepítését is – kezdte Pirity Attila.
Kiemelte, a fenti elképzelést nehezítette, hogy a telkeknek más-más a tulajdonosa, azonban végül sikerült elérniük, hogy az épületeket összeköti majd egy markáns árkádzóna – ez tudja majd fogadni az üzletek reklámjait, ami egy oszlopban fut össze a komplexum nyugati végében. Az építész elmondása szerint bár az eredeti tervekhez képest sok módosításra kényszerültek, így is egy egységes épület jöhet létre, ráadásul még a sok parkoló ellenére is viszonylag nagy, intenzíven növényesített zöldfelületekkel.