Ugrás a tartalomra

Vakvezető kutyákkal érzékenyítették a 112 segélyhívó munkatársait

minap.hu
Utoljára módosítva
2024. november 21. csütörtök 14:53
Érzékenyítést tartott a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola a 112 Hívásfogadó Központban Miskolcon.
Vakvezetőkutyás érzékenyítés a 112 Hívásfogadó Központban / Fotók: Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola

Örömmel tett eleget a meghívásnak a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola kiemelten fontosnak tartja, hogy a segélyhívó központ munkatársai tájékozottabbak legyenek a látássérült emberekkel kapcsolatban. A két alkalommal mintegy 60 hívásfogadó operátort érzékenyítettek, akik abban bíztak, hogy ezután pontosabban fel tudják mérni a látássérülésből adódó akadályokat, és hatékonyabban segíthetnek - adta hírül portálunknak közleményben Berta László, a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola kommunikációs vezetője. 

"Veszélyhelyzetben a látás roppant fontos, amelynek teljes vagy részleges hiánya olyan mértékben védtelenné teszi a látássérült embert, amivel számolni kell a segélyhívást fogadó személynek. Érzékenyítésünk alkalmával beszélgettünk a résztvevőkkel a látássérülés különböző típusairól, a látássérült emberek tájékozódásának lehetőségeiről, és felelevenítettünk egy konkrét esetet, amikor egyik vakvezető kutyánkat támadás érte" - emlékeztettek. 

Fehér botos érzékenyítés Balogh Ádám pszichológussal

"Ez utóbbinál elmondtuk álláspontunkat, amely szerint a munkára, vagyis vezetésre alkalmatlan kutya esetében a hívásfogadó operátorok mindenképpen kérjék meg a rendőrséget, hogy küldjenek járőrt a helyszínre. Ebben egyetértést tapasztaltunk a hívásfogadó operátorok részéről, azonban hozzátették, hogy a járőr elindításáról nem ők döntenek, hanem az adott esetben érintett kapitányságok, azonban abban is egyetértettünk, hogy felkészültségükkel hatással lehetnek erre" - tették hozzá.      

"Alapítványunk pszichológusa és informatikai szakembere vakvezető kutyával közlekedő látássérült személy. Balogh Ádám és Vida Zoltán közreműködésével összegyűjtöttük a 112 hívásfogadó operátorainak oktatásában felhasználható kérdéssort. A 10 pontos javaslatot átadtuk a miskolci 112 központjának, ahol azt az ígéretet kaptuk, hogy belső oktatási anyaguk része lesz, és eljut minden érintett kollégához, hiszen országosan több száz hívásfogadó operátoruk dolgozik" - osztották meg. 

Utcai érzékenyítés Komondi Piroska szakmai vezetővel

Tíz pont a látássérült emberekért

1.    Ha látássérültként mutatkozik be, akkor mindenképp fontos, hogy milyen a látássérülés mértéke (mennyit lát?). 
2.    Milyen módszerrel közlekedik: fehér bottal, vagy vakvezető kutyával? 
3.    Amennyiben fehér bottal, kezében van-e a fehér bot? 
4.    Van-e bármilyen segítség körülötte, amiről tud? 
5.    Tudja-e, hogy hol van? (Ugyanis a környezetét nem tudja teljes körűen felmérni, így nem tudja biztosan megállapítani, hogy megszűnt-e a veszély.)
6.    Ha a látássérült személy nem tudja, hogy hol van, akkor a hívásfogadó operátor kérje, hogy a telefonja segítségével határozza meg a helyzetét. (GPS, helymeghatározás.) 
7.    Amennyiben a veszélyhelyzet következtében a látássérült nem tud semmilyen információt átadni a környezetéről, megkérheti az operátor, hogy hallgassa a környezetében lévő zajokat. Ezekre figyeljen: járművek hangjai, forgalom, tömegközlekedés hangjai, emberi beszéd, lépések (ha hall emberi beszédet, tanácsolja neki, hogy kiáltson segítségért). 
8.    Ha vakvezető kutyáját támadás éri, fontos, hogy rákérdezzen, hogy milyen sérülés érte a kutyát. Nem szabad feltételezni, hogy a kutya bármilyen sérülés következtében alkalmas a munkája elvégzésére. 
9.    A hívásfogadó operátor kérje meg a látássérült embert, hogy ne induljon el a sérült kutyával, várja meg a segítséget.
10.    Ha a látássérült személy nem tudja felmérni a környezetét és megsérült a vakvezető kutyája, akkor veszélyeztetett helyzetben vannak, így mindenképp szükséges további szervek bevonása.

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!