Ugrás a tartalomra

Oktatási Hivatal: már lehet jelentkezni a felsőoktatás képzéseire

MTI
Utoljára módosítva
2024. december 20. péntek 19:19
Elindult az általános felsőoktatási felvételi eljárás, február 15-ig lehet jelentkezni a 2025 szeptemberében induló képzésekre a felvi.hu-n elérhető E-felvételiben.
Felvételi tájékoztató a Miskolci Egyetemen / Fotó: Miskolci Egyetem

A felsőoktatási felvételi eljárás menetét, a pontszámítási módszereket, a meghirdetett képzéseket és az érvényes jelentkezéshez szükséges minden további információt az eljárás hivatalos honlapján, a felvi.hu oldalon közzétett Felvételi tájékoztató és a Meghirdetett képzések tartalmazzák. A tájékoztató és a meghirdetett képzések információi jövő év január végéig frissülnek, ezért a jelentkezési határidő előtt javasolt a folyamatos tájékozódás - adta hírül közleményében az MTI-nek az Oktatási Hivatal. 

A felvi.hu több felülete segíti a jelentkezőket: a tájékoztató nem pusztán szöveges leírásokat, hanem grafikus elemeket, folyamatábrákat is tartalmaz. Fontos információk olvashatók az egyetemek, főiskolák meghirdetéseinek felületén, interaktív oldalon böngészhetők a korábbi évek statisztikái, továbbá szakkereső és pontszámító-kalkulátor is elérhető - tették hozzá. 

Jelentkezni kizárólag az eljárás hivatalos honlapján, a felvi.hu-n elérhető E-felvételi rendszerében lehet 2025. február 15-én éjfélig, a felület a jelentkezési határidőig folyamatosan elérhető lesz - emelte ki az Oktatási Hivatal.

Három ingyenes képzésre

A felvételi eljárásban ingyenesen három, összesen pedig hat képzésre lehet jelentkezni, és megjelölhető mind a hat képzés állami ösztöndíjas és önköltséges formája is. A jelentkezőknek meg kell határozniuk a kiválasztott képzések sorrendjét, kifejezve ezzel preferenciájukat, ugyanis egy jelentkező csak egy helyre vehető fel, mégpedig az általa megjelöltek közül az első olyanra, amelynél a pontszáma eléri vagy meghaladja a felvételi ponthatárt - tudatták. 

Az Oktatási Hivatal felhívta a figyelmet arra, hogy a pontszámítás alap- és osztatlan képzés, valamint felsőoktatási szakképzés esetén 500 pontos rendszerben történik. A pontszám összeállhat a tanulmányi pontok és az érettségi pontok összegéből vagy az érettségi pontok kétszereséből (maximum 400 pont), amelyhez további 100 intézményi pont szerezhető: az egyetemek, főiskolák határozzák meg, hogy milyen eredményekért, követelmények teljesítéséért adnak pontokat.

A szakképzésben tanulók esetében a szakmai vizsga eredménye is figyelembe vehető a pontszámítás során. A közlemény szerint a jelentkező pontszámát a számára legkedvezőbb módon számítják ki. Az emelt szintű érettségi vizsgát az intézmények egyes szakjaikon előírhatják, de nem egységesen kötelező eleme a felsőoktatásba való bejutásnak, azonban az emelt szintű érettségi vizsga előnyt jelent az érettségi pontok számításakor, az intézményi pontok megítélésekor. Az emelt szintű érettségi az érettségi pontok számításakor 100 százalékos értéken, a középszintű érettségi pedig 67 százalékos értéken számítják át - írták. 

Július közepén dől el

A felsőoktatási intézmények határozhatják meg az egyes szakjaikon érvényes minimumponthatárt is, amely alatt nem lehet felvenni a jelentkezőket, de dönthetnek úgy is, hogy bejutási küszöb nélkül hirdetik meg egyes szakjaikat. Mesterképzésen összesen 100 pont szerezhető: a pontszámítás szabályait a felsőoktatási intézmények határozzák meg és teszik közzé a felvi.hu honlapon az adott szak meghirdetésénél - tájékoztatott a hivatal. 

A felvételizőknek jövő év február 15-én éjfélig hitelesíteniük is kell jelentkezésüket, Ügyfélkapu+ vagy a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alkalmazásának segítségével. Az Oktatási Hivatal tájékoztatása szerint a ponthatárokat várhatóan 2025. július 23-án hirdetik ki.

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!